Судова практика
Право на соцдопомогу. Суд скасував перевірки переселенців
Десятого липня вступило в силу рішення Окружного адміністративного суду міста Києва, який постановою від 26 червня 2017 року задовольнив позов Української гельсінської спілки з прав людини і скасував нормативні акти Кабінету Міністрів України, що зобов’язують переселенців (ВПО) проходити перевірки.
Представники УГСПЛ розповіли про перебіг розгляду справи, яка почалася з позову правозахисника та переселенця Миколи Козирева про визнання незаконними положень постанови КМУ, яка зобов’язує проводити перевірки ВПО. Проте уряд подав апеляційну скаргу на вищенаведене рішення. Та постановою від 4 липня цього року Київський апеляційний адміністративний суд залишив апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції — без змін.
Що власне відбулося? А сталося те, що з огляду на вимоги ч. 2 ст. 19 Конституції України, ані органи соціального захисту населення, ані інші органи влади та місцевого самоврядування, ані будь-які установи та організації починаючи з 5 липня 2018 року, не мають права проводити перевірки щодо переселенців. Без перебільшення дане рішення апеляційного суду є великою перемогою громадянського суспільства щодо захисту прав переселенців, та показує примітивність дискримінаційного підходу держави щодо цього питання. Юристи УГСПЛ зазначають, що «це рішення яскраво відображає ситуацію, що дає можливість говорити про дуже конкретні речі, які державі потрібно змінювати в контексті забезпечення права людей на пенсію». Рішення «встояло» завдяки наполегливості заявників, активності громадського суспільства і позиції офісу Омбудсмана, який підтримував позивачів. Оскільки дане рішення набуло чинності, то це дає певну сталість, і навіть якщо надалі його будуть оскаржувати у вищих судах, воно буде залишатися чинним.
Із початку окупації Російською Федерацією території Криму і Донбасу перед Україною постало питання виплати пенсій пенсіонерам, що проживають на окупованих територіях, а також внутрішньо-переміщеним особам-пенсіонерам. Із цим ще з 2014 року ця категорія осіб мала проблеми. А в червні 2016-го уряд ще більше ускладнив порядок отримання пенсій для ВПО. Так, 8 червня 2016 р. КМУ прийняв низку нормативних актів, які унеможливлювали отримання пенсій для ВПО-пенсіонерів, а також будь-яку матеріальну допомогу, якщо така особа не пройшла певну перевірку. Суть її полягає в тому, що представники органів соціального захисту чи інших владних установ відвідуючи переселенців за місцем проживання мали складати акт, яким засвідчувався факт наявності особи за зареєстрованим місцем перебування. А за відсутності переселенця за місцем свого зареєстрованого перебування, така особа позбавлялася права на отримання пенсії (для пенсіонерів) і матеріальної допомоги. Такі перевірки стали основою для пенсійних виплат і перетворилися на проблему для пенсіонерів-переселенців, які були змушені постійно знаходитися вдома. Про право вільного пересування в такому разі вже не йдеться, адже у відповідності до п. 13 Порядку призначення соціальних виплат, у випадку, якщо особа не проходила перевірку, то це становило підстави для позбавлення пенсії.
Прийняття нормативних актів щодо перевірок ВПО призвело до обурення серед громадських активістів з огляду на очевидну протиправність цих постанов КМУ. Такі нормативні акти фактично унеможливили пересування переселенців Украї- ною, прикріпили їх до місця свого перебування й зробили неможливим перебування за кордоном. Багато переселенців-пенсіонерів було позбавлено пенсій, які вони заробили своєю багаторічною працею, оплачуючи кошти в Пенсійний фонд України. Фактично переселенці перетворювалися у в’язнів місця перебування. Використовуючи такий дискримінаційний підхід держава порушувала право на отримання пенсій для певної категорії осіб, роблячи їх залежними, меншовартісними.
Зазначимо, що згідно офіційної статистики на сьогодні в Україні зареєстровано близько 1,5 млн переселенців. З них близько півмільйона — пенсіонери. Згідно з даними громадських організацій «ДОНБАС СОС» та «Право на захист» у квітні 2018 року було заблоковано пенсії: в Луганській області — 65 тисячам осіб; в Запорізькій — майже 11 тисячам пенсіонерів; в інших областях — від 500 осіб до декількох тисяч у кожному районі». У звіті Управління Верховного комісара ООН з прав людини, опублікованого 15 вересня 2016 року, наголошувалося на необхідності скасувати положення, що зв’язує реєстрацію ВПО й соціальні виплати. І нарешті це відбулося. Сподіваємося, ця маленька перемога матиме довгі і сприятливі наслідки для переселенців, оскільки надає впевненість і забезпечує право внутрішньо переселених осіб на свободу пересування та вільний вибір місця проживання. А ще — спокійне отримання пенсій.
Віктор Ковальський,
шеф-редактор ЮВУ,
голова Київської міської організації Союзу юристів України
Джерело: Юридичний вісник України
You must be logged in to post a comment Login