Connect with us

Судова практика

Правомірною є відмова приватного нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, який оскаржується в судовому порядку

Опубліковано

24 січня 2024 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 511/1875/21 задовольнив касаційну скаргу приватного нотаріуса, яка відмовила позивачці у вчиненні нотаріальних дій.

Дружина померлого звернулася до суду з позовом до приватного нотаріуса, в якому просила скасувати постанову про відмову в учиненні нотаріальної дії, відповідно до якої їй відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на спадщину за заповітом щодо майна померлого у зв’язку з тим, що на адресу нотаріуса надійшла ухвала районного суду про відкриття провадження у справі про визнання недійсним складеного заповіту.

Позивачка вважала, що правовою підставою зазначеної постанови приватного нотаріуса є положення ст. 42 Закону України «Про нотаріат», яка передбачає відкладення та зупинення нотаріальної дії, в той час, як остаточне рішення нотаріуса було прийняте на підставі ст. 49 цього Закону. Отже, постанова приватного нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії суперечить вимогам чинного законодавства України та порушує її цивільні права і законні інтереси.

Читайте також: У справі за позовом особи, яка відмовилася від прийняття спадщини на користь спадкоємця за законом, про визнання відмови недійсною відповідачем є спадкоємець, а не нотаріус

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову з тих мотивів, що постанова приватного нотаріуса є правомірною, оскільки нотаріальна діяльність в якості свого предмета має безспірні справи щодо реалізації цивільних прав. Як наслідок, нотаріус позбавлений можливості самостійно встановити розмір (склад) спадкового майна померлого, за умови наявності спору між особами, які подали заяву про прийняття спадщини, який розглядається у порядку цивільного судочинства та результати вирішення якого можуть безпосередньо вплинути на нього.

Апеляційний суд скасував рішення та позов задовольнив, виходячи з того, що приватний нотаріус, приймаючи оскаржувану постанову, помилково ототожнила поняття відмови у вчиненні нотаріальної дії та відкладення/зупинення вчинення нотаріальної дії. Так, отримавши від суду повідомлення про надходження позовної заяви заінтересованої особи, яка оспорює право позивачки на спадщину, відповідачка повинна була зупинити вчинення нотаріальної дії до вирішення справи судом, а не відмовляти у вчиненні нотаріальної дії до вирішення справи судом.

Читайте також: Нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії у всіх випадках звернення особи, внесеної до Єдиного реєстру боржників як боржник чи поручитель

Розглянувши касаційну скаргу приватного нотаріуса, Верховний Суд вказав, що суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції, не звернув увагу на те, що Законом України «Про нотаріат» не передбачено винесення постанови про зупинення вчинення нотаріальних дій.

Тлумачення ст. 50 Закону України «Про нотаріат» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) свідчить, що слід розмежовувати оскарження: 1) нотаріальної дії, 2) відмови у вчиненні нотаріальної дії; 3) нотаріального акта. Таке оскарження може бути реалізоване у тому випадку, якщо звернення з такою вимогою може призвести до відновлення порушеного права або інтересу (див. постанови Верховного Суду від 20 липня 2022 р. у справі № 461/2565/20, від 20 грудня 2023 р. у справі № 523/4642/22).

Тому Верховний Суд погодився з висновком суду першої інстанції про те, що  приватний нотаріус діяла у відповідності до вимог чинного законодавства України, оскільки видача позивачці свідоцтва про право на спадщину за заповітом могла призвести до порушення майнових прав інших осіб.

Оскаржувана постанова відповідачки не порушує спадкових прав позивачки, оскільки відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину відповідно до ч. 3 ст. 1296 ЦК України, а видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, строком не обмежена згідно з ч. 11 ст. 67 Закону України «Про нотаріат», а лише свідчить про законність оскаржуваної постанови приватного нотаріуса на дату її прийняття.

Отже, Верховний Суд постанову апеляційного суду скасував, а рішення районного суду залишив у силі.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.