Судова практика
Правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків банку виникає у банку-правонаступника з моменту, визначеного передавальним актом
15 квітня 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду, розглянувши касаційну скаргу у справі № 925/1874/13 вказав, що правонаступництво банку настає не з моменту державної реєстрації змін щодо нього в ЄДР, а з моменту, визначеного передавальним актом.
Ухвалою апеляційного господарського суду задоволено заяву АТ “Альфа-Банк”, подану під час розгляду справи про банкрутство юридичної особи, про заміну сторони правонаступником; замінено кредитора АТ «Укрсоцбанк» на правонаступника – АТ “Альфа-Банк”; зобов`язано арбітражного керуючого внести відповідні зміни до реєстру кредиторів; в задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі – відмовлено.
У своїй касаційній скарзі інша юридична особа просила ухвалу апеляційного господарського суду про процесуальне правонаступництво скасувати повністю, а справу направити на новий розгляд, посилаючись на те, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував приписи ст. 514 ЦК України та ст. 1 Закону України «Про спрощення процедур реорганізації та капіталізації банків».
Залишаючи без задоволення касаційну скаргу, Верховний Суд зазначив, що відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України «Про спрощення процедур реорганізації та капіталізації банків» банк або банки (далі разом або окремо – Банк, що приєднується) мають право здійснити реорганізацію шляхом приєднання до іншого банку (далі – Банк-правонаступник, а разом Банк, що приєднується, та Банк-правонаступник – Банки-учасники) за спрощеною процедурою, визначеною цим Законом та нормативно-правовими актами Національного банку України та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно з пп. «г» п. 11 ч. 4 ст. 1 Закону України «Про спрощення процедур реорганізації та капіталізації банків» приєднання банку за спрощеною процедурою передбачає, що у такому випадку не застосовуються положення законодавства щодо завершення приєднання з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо правонаступництва Банку-правонаступника, а також одночасного подання документів для державної реєстрації змін до відомостей про Банк-правонаступник, що містяться у такому реєстрі, та документів для державної реєстрації припинення Банку, що приєднується.
Правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків Банку, що приєднується, виникає у Банку-правонаступника з моменту, визначеного передавальним актом, затвердженим загальними зборами Банку, що приєднується, та Банку-правонаступника.
Отже, вказаним Законом України «Про спрощення процедур реорганізації та капіталізації банків», який є спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює спрощення процедур реорганізації та капіталізації саме банків, прямо встановлені виключення щодо застосування загальних норм ЦК України та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Таким чином, саме передавальний акт, затверджений загальними зборами банку, що приєднується, та банку-правонаступника є належним доказом правонаступництва банку-правонаступника щодо майна, прав та обов`язків банку, що приєднується.
Суд апеляційної інстанції встановив, що між банками у цій справі було підписано передавальний акт, згідно з яким правонаступником усіх активів та зобов`язань АТ «Укрсоцбанк» стало АТ «Альфа-Банк».
Беручи до уваги зазначену встановлену фактичну обставину справи, колегія суддів КГС ВС визнала вірними висновки суду апеляційної інстанції про те, що заява АТ «Альфа-Банк» про заміну сторони правонаступником підлягає задоволенню.
Підготував Леонід Лазебний