Connect with us

Судова практика

Правила зменшення розміру відшкодування шкоди не поширюються на відносини щодо позаоблікового використання електроенергії

Опубліковано

15 липня 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 336/5035/16-ц вказав, що відносини щодо позаоблікового використання електричної енергії не є деліктними, а складають порушення укладеного між енергопостачальником і споживачем договору.

ПАТ «Запоріжжяобленерго» звернулося до суду з позовом, у якому просило стягнути солідарно з осіб вартість не облікованої електричної енергії у розмірі 11 819,79 грн. Порушення  було виявлено за результатами проведення перевірки дотримання відповідачами Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 р. № 1357, чинних на момент виникнення спірних правовідносин (втратили чинність 26 червня 2018 р.), встановлено самовільне підключення електроустановки до електромережі енергопостачальника з порушенням схеми обліку та безоблікове споживання електроенергії, що є порушенням п. 42, 48 ПКЕЕН.

Рішенням районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, позов задоволено частково, стягнено солідарно з відповідачів на користь позивача вартість необлікованої електроенергії в сумі 1 500,00 грн.

Суд дійшов висновку про зменшення розміру відшкодування шкоди, оскільки заявлена до стягнення сума для відповідачів з урахуванням їх майнового стану є надвеликою, її стягнення суперечить принципам розумності та справедливості, а з урахуванням віку відповідачів може унеможливити виконання судового рішення.

У касаційній скарзі ПАТ «Запоріжжяобленерго» вказувало, що суди вийшли за межі позовних вимог, застосувавши положення ч. 4 ст. 1193 ЦК України. Факт порушення відповідачами ПКЕЕН підтверджений фотознімками, відповідачі не надали доказів або спростувань щодо непричетності до виявленого порушення. Суди не надали оцінки розрахунку, який міститься у матеріалах справи та відповідає вимогам Методики визначення обсягу та вартості необлікованої електроенергії, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики від 4 травня 2006 р. № 562, чинної на момент виникнення спірних правовідносин (втратила чинність 27 липня 2019 р.).

Верховний Суд зазначив, що відносини щодо постачання фізичним особам електричної енергії регулюються ст. 714 ЦК України, Законом України «Про електроенергетику», Правилами та Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики від 4 травня 2006 р. № 562 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 4 липня 2006 р. за № 782/12656 (зі змінами).

Частиною 4 ст. 26 Закону передбачено, що споживач електроенергії несе відповідальність згідно із законодавством за порушення умов договору та Правил.

Суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про те, що відповідачі безобліково споживали електричну енергію шляхом підключення електропроводів до електричних мереж енергопостачальника, чим порушили норми чинного законодавства України.

Разом з тим, ухвалюючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився й апеляційний суд, безпідставно зменшив розмір відшкодування завданої позивачу шкоди з 11 819,79 грн до 1 500,00 грн, керуючись ч. 4 ст. 1193 ЦК України.

Стаття 1193 ЦК України є загальною нормою, якою встановлюються підстави звільнення від відповідальності за завдання позадоговірної шкоди та підстави зменшення відповідальності порівняно із загальним розміром відшкодування шкоди в повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 1193 ЦК України суд може зменшити розмір відшкодування шкоди, завданої фізичною особою, залежно від її матеріального становища, крім випадків, коли шкоди завдано вчиненням злочину.

Оскільки відносини щодо позаоблікового використання електричної енергії не є деліктними, а полягають у порушенні укладеного між сторонами договору про користування електричною енергією, то правила ст. 1193 ЦК України щодо можливості зменшення розміру відшкодування шкоди на них не поширюються.

За таких обставин суди попередніх інстанцій неправильно застосували до спірних правовідносин вказану норму матеріального права, у зв’язку з чим необґрунтовано зменшили розмір відшкодування завданих збитків.

Тому Верховний Суд скасував попередні рішення судів, частково задовольнив позов обленерго та стягнув всю вартість необлікованої електроенергії.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.