Судова практика
Прокурор не зобов’язаний долучати всі зібрані під час досудового розслідування докази під час судового розгляду
7 вересня 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 357/14369/17 відмовив у задоволенні касаційну скаргу захисника, який стверджував про недопустимість доказів.
Вироком міськрайонного суду, залишеним без змін апеляційним судом, фігуранта визнано винуватим за ч. 1 ст. 115, ч. 2 ст. 15 і п. 1 ч. 2 ст. 115 КК України.
У касаційній скарзі захисник зазначав, що стороні захисту не було відкрито в порядку ст. 290 КПК України медичні документи та висновки експертиз, дані яких було покладено в основу інших експертиз, що стосувалися досліджень ран на тілі потерпілого у взаємозв`язку з шириною та довжиною клинка предмета, яким йому були нанесені тілесні ушкодження, що, на переконання захисника, є підставою для визнання висновків зазначених експертиз недопустимими доказами, однак у задоволенні клопотання сторони захисту про це апеляційним судом було відмовлено.
Читайте також: КПК не встановлено вимог до форми доручення прокурора про відкриття матеріалів досудового розслідування
Відхиляючи доводи сторони захисту про недопустимість як доказів висновків ряду експертиз через, Верховний Суд вказав, що під час їх проведення були використані дані висновків інших експертиз, які відсутні в матеріалах провадження, суд апеляційної інстанції обґрунтовано зазначив, що кримінальний процесуальний закон не встановлює для прокурора обов`язку долучати під час судового розгляду всі зібрані в ході досудового розслідування докази, сторона обвинувачення має право на власний розсуд визначати обсяг доказів, необхідних і достатніх для доведення винуватості особи в інкримінованому злочині та притягнення її до кримінальної відповідальності.
Водночас усі докази, у тому числі висновки експертів за результатами проведених експертних досліджень, представлені прокурором у суді на підтвердження винуватості, були відкриті стороні захисту під час виконання вимог ст. 290 КПК України і в ході судового розгляду в суді першої інстанції їх допустимість нею не оспорювалась.
Підготував Леонід Лазебний
З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.