Connect with us

Судова практика

Рішення слідчого судді щодо забезпеченням режиму у виправних і виховних колоніях, ухвалені в порядку КПК, можуть бути оскаржені в апеляції

Опубліковано

9 лютого 2021 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 739/1881/19 задовольнив частково касаційну скаргу захисника на необґрунтоване рішення про відмову у відкритті апеляційного провадження.

Ухвалою слідчого судді місцевого суду задоволено клопотання установи виконання покарань та конфісковано на користь держави мобільний телефон, вилучений у засудженого під час проведення позапланового обшуку в камері.

Ухвалою апеляційного суду відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою захисника, а його апеляційну скаргу на ухвалу слідчого судді районного суду повернуто з підстав, передбачених ч. 4 ст. 399 КПК, оскільки апеляційну скаргу подано на судове рішення, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.

У касаційній скарзі захисник зазначав, що слідчий суддя ухвалив рішення, яке не передбачено кримінальним процесуальним законом, оскільки питання про конфіскацію виявлених та вилучених в засуджених предметів та речей, які заборонені до зберігання та використання в колоніях вирішується в порядку ч. 7 ст. 102 КВК і не є рішенням слідчого судді, ухваленим під час досудового розслідування, що оскаржуються в порядку ст. 309 КПК. Наполягав, що апеляційний суд був не вправі відмовити у відкритті апеляційного провадження з підстав, передбачених ч. 4 ст. 399 КПК, оскільки рішення слідчого судді відноситься до рішень, порядок оскарження яких не врегульовано КПК.

Верховний Суд вказав, що згідно з ч. 1 ст. 102 КВК, у виправних та виховних колоніях порядок виконання та відбування покарання засуджених регулюється за допомогою встановленого режиму.

Положеннями п. 2 ч. 7 ст. 102 КВК передбачено, що за клопотанням установи виконання покарання слідчий суддя розглядає питання про конфіскацію в засуджених речей та предметів, які заборонено використовувати в колоніях або про передачу їх на зберігання до звільнення засудженого відповідно до положень розділу VIII КПК.

Згідно з нормами п. 14 ч. 1 ст. 537 КПК під час виконання вироків суд, визначений ч. 2 ст. 539 КПК, має вирішувати інші питання, що виникають при виконанні вироку.

За таких обставин визначені у п. 2 ч. 7 ст. 102 КВК, вирішуються в порядку, передбаченому розділом VIII «Виконання судових рішень» КПК.

Відповідно до ч. 6 ст. 539 КПК ухвали за наслідками розгляду клопотання (подання) про вирішення питання, пов’язаного із виконанням вироку, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку.

Висновок суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті апеляційного провадження є незаконним, оскільки питання, пов’язані із забезпеченням режиму у виправних і виховних колоніях, передбачені ст. 102 КВК, вирішуються слідчим суддею не під час досудового розслідування, а в порядку, передбаченому розділом VIII «Виконання судових рішень» КПК та відповідно до ч. 6 ст. 539 КПК можуть бути оскаржені в апеляційному порядку.

Відтак в апеляційного суду не було правових підстав, передбачених ч. 4 ст. 399 КПК, для відмови у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою захисника на ухвалу слідчого судді місцевого суду.

Отже, Верховний Суд оскаржувану ухвалу апеляційного суду скасував на підставі п. 1 ч. 1 ст. 438 КПК та призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції зі стадії прийняття апеляційної скарги.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.