Судова практика
Рішення суду апеляційної інстанції, постановлене без виконання вказівок касаційного суду, підлягає скасуванню
14 червня 2018 р. Верховний Суд у справі № 751/12515/13-к задовольнив касаційну скаргу прокурора на ухвалу апеляційного суду, яку було постановлено без виконання обов’язкових вказівок суду касаційної інстанції.
Вироком районного суду, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду, особу визнано винуватим та визначено остаточне покарання за сукупністю злочинів у виді позбавлення волі на строк 5 років з конфіскацією майна, яке є його власністю.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, задовольнивши касаційну скаргу прокурора – скасував зазначене рішення апеляційного суду і призначив новий розгляд у цьому ж суді.
За результатами нового розгляду апеляційний суд знову залишив вирок суду першої інстанції без зміни.
У касаційній скарзі прокурор обґрунтовував, що на порушення вимог ст. 419 КПК апеляційний суд належним чином не перевірив доводів його апеляційної скарги, правильної оцінки їм не дав та безпідставно залишив без змін вирок суду першої інстанції в частині призначеного покарання. Звертав увагу, що суд апеляційної інстанції порушив вимоги ч. 2 ст. 439 КПК та не виконав вказівок суду касаційної інстанції.
За результатами розгляду Верховний Суд заначив, що відповідно до ч. 1, 2 ст. 439 КПК після скасування вироку або ухвали судом касаційної інстанції суд апеляційної інстанції здійснює судове провадження згідно із загальними вимогами, передбаченими КПК, в іншому складі суду і вказівки суду, який розглянув справу в касаційному порядку, є обов’язковими для суду апеляційної інстанції при новому розгляді.
У вказаному кримінальному провадженні суд апеляційної інстанції не дотримався наведених вимог закону і при новому розгляді після скасування ухвали судом касаційної інстанції не виконав вказівок касаційного суду, які ґрунтуються на вимогах КПК.
Зокрема, задовольняючи скаргу прокурора, ВССУ призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції, зокрема у зв’язку з необхідністю посилення покарання за ч. 2 ст. 307 та ч. 3 ст. 307 КК.
Проте суд апеляційної інстанції, не виконавши вказівку касаційного суду щодо необхідності посилення покарання, незаконно і необґрунтовано повторно залишив вирок суду першої інстанції без зміни, а апеляційну скаргу прокурора – без задоволення.
Відповідно до вимог ст. 419 КПК при залишенні апеляційної скарги без задоволення в ухвалі суду апеляційної інстанції мають бути зазначені підстави, з яких апеляційну скаргу визнано необґрунтованою.
Однак, суд апеляційної інстанції не дотримався і цих вимог кримінального процесуального закону та не перевірив належним чином наведених у апеляційній скарзі прокурора доводів.
З огляду на викладене, Верховний Суд ухвалу апеляційного суду скасував на підставі ч. 1 ст. 438 КПК, а кримінальне провадження у цій частині – направив на новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Підготував Леонід Лазебний