Судова практика
Розгляд провадження щодо особливо тяжких злочинів має відбуватися за обов’язкової участі захисника
Верховний Суд наголосив, що ненадання можливості взяти безпосередню участь у судовому засіданні, а також незабезпечення кваліфікованою юридичною допомогою є істотним порушенням права особи на захист.
20 лютого 2018 р. Верховний Суд своєю постановою № 1-109/2007 скасував ухвалу апеляційного суду щодо перегляду вироку за нововиявленими обставинами.
За вироком районного суду, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду, особу було засуджено до покарання у виді позбавлення волі на строк 13 років 6 місяців. Пізніше засудженому було повернуто заяву про перегляд постановленого щодо нього вироку за нововиявленими обставинами. Апеляційний суд своєю ухвалою залишив згадане рішення без змін.
Дослідивши матеріали провадження, Верховний Суд зазначив, що ст. 438 КПК установлено, що однією з підстав для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.
За приписами ч. 1 ст. 52 КПК у кримінальному провадженні щодо особливо тяжких злочинів участь захисника є обов’язковою. Відповідно до ч. 5 ст. 12 КК особливо тяжким є злочин, за який передбачене основне покарання у виді, зокрема, позбавлення волі на строк понад десять років або довічного позбавлення волі.
За вироком суду особу було засуджено за злочин, санкція статті якого передбачає основне покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до п’ятнадцяти років. Отже, згаданий злочин є особливо тяжким. Тому участь захисника у цьому провадженні є обов’язковою.
Проте апеляційний суд, всупереч законодавчих приписів, здійснив розгляд провадження за відсутності захисника, порушивши таким чином право засудженого на захист, що є істотним порушення кримінального процесуального закону.
Виходячи з цього, Верховний Суд постановив ухвалу апеляційного суду скасувати і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
You must be logged in to post a comment Login