Судова практика
Розмір премії військовослужбовця не може бути наперед визначеним та враховуватися при визначенні пенсії
Велика Палата Верховного Суду постановою у справі № 592/5164/16-а від 13 травня 2020 р. відмовила у задоволенні касаційної скарги позивача, встановивши, що накази Міністерства оборони України, на які він посилався, не породжують підстав для здійснення перерахунку пенсії військовослужбовців.
Позивач – військовий пенсіонер отримував пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно із довідкою, виданою обласним військовим комісаріатом, до складу грошового забезпечення позивача, з-поміж іншого, було включено премію в розмірі 90%. Згодом позивача було повідомлено про зменшення ставки премії з 90 % до 10 %.
Вважаючи дії Пенсійного фонду щодо зменшення при проведенні перерахунку пенсії розміру премії протиправними, позивач звернувся до суду із позовом.
Рішенням суду першої інстанції позовні вимоги було задоволено частково – зобов’язано управління Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії позивачу згідно із довідкою військового обласного комісаріату з урахуванням зазначеної в довідці премії в розмірі 90 % з тих мотивів, що відповідач безпідставно не застосував до позивача при здійсненні перерахунку його пенсії положення ч. 3 ст. 43, ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.
Апеляційним судом вказане рішення було скасовано, а в задоволенні позову відмовлено з тим обґрунтуванням, що постановою КМУ № 1294 від 7 листопада 2007 р. Міністру оборони України надано право здійснювати преміювання військовослужбовців в розмірі не менш як 10 % посадових окладів. При цьому, за висновками апеляційного суду, премія, яку встановлено, зокрема, наказами № 50, 355, носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути поширені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.
У касаційній скарзі позивач вказував, що з прийняттям наказу Міністра оборони України № 50 відбулася зміна одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а саме премії в розмірі 90 %, що в розумінні Закону № 2262-ХІІ є підставою для включення такого розміру премії при будь-якому подальшому перерахунку його пенсії.
Велика Палата Верховного Суду вирішила не відступати від висновку Верховного Суду України, висловленого в постановах від 14 травня 2013 р. (справа № 21-109а13), від 04 листопада 2014 р. (справа № 21-248а14), від 31 березня 2015 р. (справа № 21-101а15) щодо перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Проаналізувавши норми пенсійного законодавства, колегія дійшла висновку, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 р. При цьому, розмір такої премії для конкретного військовослужбовця заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від якості та особливостей проходження ним військової служби.
За таких обставин, накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які мають тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Підготував Леонід Лазебний