Судова практика
Розмір шкоди, заподіяної в кримінальному провадженні, встановлюється за правилами цивільного судочинства
Справи про визначення розміру шкоди, завданої особі незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду, підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства
21 листопада 2018 р. Велика Палата Верховного Суду розглянула у справі № 146/1091/17 (провадження № 14-457цс18) касаційну скаргу фізичної особи на постанову Апеляційного суду Вінницької області від 17 квітня 2018 р. у справі за її заявою про визначення розміру шкоди, завданої їй незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду.
У заяві особа просила: визначити розмір моральної шкоди, завданої їй незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду у сумі 286 671 грн та розмір сплаченої нею за надання юридичної допомоги у сумі 32 тис. грн; надіслати на адресу місця її роботи повідомлення про закриття ухвалою Томашпільського районного суду Вінницької області від 11 липня 2017 р. кримінального провадження відносно неї у зв’язку з поданням 7 липня 2017 р. прокурором у кримінальному провадженні постанови про відмову від підтримання державного обвинувачення у кримінальному провадженні у зв’язку з відсутністю складу кримінального правопорушення.
Ухвалою Томашпільського районного суду Вінницької області від 26 січня 2018 р.. заяву задоволено. Постановою Апеляційного суду Вінницької області від 17 квітня 2018 р. ухвалу суду першої інстанції скасовано, провадження у справі закрито з мотивів, що подана заява підлягає розгляду в межах кримінального провадження, порушеного відносно заявника.
У касаційній скарзі, поданій у травні 2018 р., заявник просив скасувати постанову суду апеляційної інстанції, а справу передати до апеляційного суду для продовження розгляду, посилаючись на те, що апеляційний суд неповно з’ясував обставини справи, порушив норми процесуального права, а спір не підлягає розгляду в порядку кримінального судочинства.
Велика Палата, розглянувши справу, дійшла висновку, що вимоги у цій справі, стосуються розміру моральної шкоди, завданої заявнику незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду.
Питання про відшкодування моральної шкоди за заявою громадянина вирішується судом відповідно до чинного законодавства в ухвалі, що приймається згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України від 1 грудня 1994 р. № 266/94-ВР «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду».
Пунктами 11, 12 Положення про застосування Закону України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду», затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Генеральної прокуратури України та Міністерства фінансів України від 4 березня 1996 року № 6/5/3/41, встановлено, що у разі винесення виправдувального вироку або закритті справи судом першої інстанції, для визначення розміру шкоди, переліченої в п.п. 1, 3, 4 ст. 3 Закону № 266/94-ВР, громадянин протягом шести місяців після направлення йому повідомлення може звернутися до суду, який розглядав справу по першій інстанції.
У місячний термін з дня звернення громадянина суд витребовує від відповідних державних та громадських організацій усі необхідні документи, що мають значення для визначення розміру завданої шкоди, і виносить передбачену ч. 1 ст. 12 Закону № 266/94-ВР ухвалу. Пункт 12 Положення містить вимоги щодо змісту такої ухвали.
Таким чином, розмір моральної шкоди визначається з урахуванням обставин справи в межах, встановлених цивільним законодавством.
Отже, Велика Палата визнала висновок суду апеляційної інстанції помилковим, оскільки чинним законодавством чітко визначено порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду.