Connect with us

Судова практика

Скарга на дії державного виконавця в частині розрахунку аліментів розглядається за правилам цивільного судочинства

Опубліковано

Оскарження дій державного виконавця щодо розрахунку аліментів у порядку контролю за виконанням судового рішення має відбуватися в порядку цивільного судочинства 

29 серпня 2018  р. Велика Палата Верховного Суду розглянула касаційну скаргу громадянина на ухвалу Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська й ухвалу Апеляційного суду Дніпропетровської області у справі № 201/10328/16-ц (провадження № 14-192цс18) за скаргою громадянина про скасування розрахунку заборгованості з аліментів, заінтересовані особи: Бабушкінський відділ державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції.

Скаржник (боржник по аліментах) мотивував свої вимоги тим, що дії державних виконавців відділу ДВС з розрахунку заборгованості є незаконними, оскільки з 3 листопада 2000 р. по 15 жовтня 2009 р. стягувач аліментів не подавала письмових заяв про примусове виконання судового рішення; крім того, відсутні докази підтвердження вручення скаржнику постанови про відкриття виконавчого провадження.

13 квітня 2017 р. Жовтневий районний суд м. Дніпра закрив провадження у справі, оскільки вважав, що ця скарга має розглядатися за правилами адміністративного судочинства, бо до цивільної юрисдикції віднесені лише спори щодо рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби, вчинених під час виконання рішень, які ухвалені судами за правилами Цивільного процесуального кодексу (далі – ЦПК) України 2004 р., а справи про оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби, вчинених під час виконання рішень загальних судів та інших рішень, ухвалених за правилами ЦПК України 1963 р., відповідно до ст. 181 Кодексу адміністративного судочинства (далі – КАС) України (у редакції, чинній на час постановлення ухвали) розглядаються за правилами адміністративного судочинства.

6 липня 2017 р. Апеляційний суд Дніпропетровської області залишив без змін ухвалу суду першої інстанції, мотивуючи рішення тим, що у випадку оскарження сторонами виконавчого провадження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця щодо виконання рішення суду, ухваленого за правилами ЦПК України 2004 р., розгляд таких скарг здійснюється за правилами цивільного судочинства судом, який видав виконавчий документ.

11 квітня 2018 р. Верховний Суд  за касаційною скаргою заявника передав справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, оскільки рішення судів оскаржувалися з підстав порушення правил предметної юрисдикції.

За результатами розгляду Велика Палата прийняла постанову, в якій зазначила, що згідно з ч. 1 ст. 181 Кодексу адміністративного судочинства України у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Відповідно до ч. 9 ст. 74 Закону України від 2 червня 2016  р. № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (у редакції, чинній на час розгляду скарги судами першої й апеляційної інстанцій) спір щодо розміру заборгованості зі сплати аліментів вирішується судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом. Відповідно до ч. 4 ст. 82 Закону України «Про виконавче провадження» у вказаній редакції рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, – до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

Згідно зі ст. 383 Цивільного процесуального кодексу України у вказаній редакції сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду зі скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього кодексу, порушено їх права чи свободи.

Скарга на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби подається до суду, який видав виконавчий документ (ч. 2 ст. 384 ЦПК України у тій же редакції).

Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що оскільки скаржник звернувся до суду, який видав виконавчий документ, зі скаргою на дії державного виконавця щодо розрахунку аліментів у порядку контролю за виконанням судового рішення, така скарга має розглядатися за правилами цивільного судочинства.

Рішення в ЄДРСР

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.