Connect with us

Судова практика

Спір про доставку пенсій має розглядатися в адміністративному порядку

Опубліковано

Спір між управлінням Пенсійного фонду України та роботодавцем про стягнення витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, є публічно-правовим та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства 

31 жовтня 2018 р. Велика Палата Верховного Суду розглянула касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Маріупольський графітовий комбінат» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 березня 2017 р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 вересня 2017 р. у справі № 805/473/17-а (провадження № 11-904апп18) за позовом управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області до ПАТ «Маріупольський графітовий комбінат» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

ПАТ «Маріупольський графітовий комбінат» у встановлені законодавством строки не здійснило відшкодування витрат на виплату та доставку призначених на пільгових умовах пенсій особам, що перебували із ним у трудових відносинах, а тому позивач звернувся до суду адміністративної юрисдикції з метою стягнення суми заборгованості з відповідача у судовому порядку.

Суди першої та апеляційної інстанцій розглянули цей спір як публічно-правовий, проте ПАТ «Маріупольський графітовий комбінат» наполягало, що справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, аргументуючи тим, що спірні відносини виникли між сторонами за участю суб’єктів господарювання, і вимога про стягнення об’єкту цивільних прав (грошових коштів) є майновою вимогою, що має наслідком зміну складу майна відповідача, а тому носить приватноправовий характер та має розглядатися в порядку господарського судочинства.

Велика Палата ВС, розглянувши цей спір, дійшла такого висновку, що пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України від 9 липня 2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Водночас, до запровадження такого пенсійного забезпечення пенсії вказаним особам призначаються відповідно до Закону № 1058-IV, а покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій здійснюється у порядку, що діяв до набрання ним чинності.

Згідно зі ст. 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та у судовому порядку.

Відповідно до п. 6.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Отже, отримавши розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій та добровільно їх не сплативши, вказана заборгованість підлягає стягненню в судовому порядку, а тому висновки судів попередніх інстанцій про обов’язок відповідача відшкодувати УПФУ витрати на виплату і доставку пенсій, призначених працівникам відповідача відповідно до пункту «б» – «з» ч. 1 ст. 13 Закону № 1788-XII, ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права.

Така позиція викладена й у постанові Верховного Суду України від 31 січня 2011 р. у справі № 21-69а10, і Велика Палата Верховного Суду не знайшла правових підстав та мотивів для відступлення від цих висновків.

Спір, що виник у справі за участю управління Пенсійного фонду України як органу виконавчої влади, який у спірних правовідносинах безпосередньо реалізує надані законодавством владні управлінські функції, з роботодавцем про стягнення витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, є публічно-правовим та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Рішення в ЄДРСР.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.