Connect with us

Судова практика

Спір щодо невиплати державної соціальної допомоги дитячому будинку сімейного типу підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства

Опубліковано

15 лютого 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 359/5717/21 задовольнив частково касаційну скаргу представника позивача та визнав, що спір слід вирішувати в адміністративному суді.

Батько-вихователь дитячого будинку сімейного типу, який діяв в інтересах неповнолітнього, звернувся до суду з позовом до районної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення районної державної адміністрації, третя особа – Служба у справах дітей та сім`ї районної державної адміністрації, про стягнення сум державної соціальної допомоги.

Суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, у задоволенні позову відмовив з тих мотивів, що районною державною адміністрацією було припинено функціонування вказаного дитячого будинку сімейного типу.

Розглянувши касаційну скаргу представника позивача, Верховний Суд вказав, що відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» № 2342-IV держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа.

Читайте також: Повернення особою надмірно отриманої соціальної допомоги не виключає притягнення її до кримінальної відповідальності за шахрайство

Витрати на утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа у сім’ях опікунів, прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу, у державних закладах фінансуються з державного, обласних бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, інших джерел, не заборонених законодавством (ч. 1 ст. 9 Закону № 2342-IV).

Таким чином, державна соціальна допомога є соціальною гарантією державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

У постанові Верховного Суду від 5 травня 2022 р. у справі № 320/6514/18 сформульовано правовий висновок щодо правової природи угоди про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу: «Ураховуючи правову природу угод, колегія суддів дійшла висновку, що вони є адміністративними договорами. Зобов’язання сторін за цими угодами не є приватно-правовими, забезпечують реалізацію повноважень райдержадміністрації і спрямовані на задоволення інтересів дітей, а не сторін договорів». Аналогічний правовий висновок було викладено також у постанові Верховного Суду від 19 грудня 2018 р. у справі № 147/702/17.

Читайте також: Право дитини на сім’ю чи його видимість?

Віднесення питань щодо укладання, виконання, припинення та скасування угод про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу до компетенції судів адміністративної юрисдикції підтверджується висновками Верховного Суду, які наведені у інших постановах, зокрема від 11 липня 2018 р. у справі № 522/15356/16-а, від 29 жовтня 2021 р. у справі № 320/1105/14-а.

Відповідно до п. 3, 4 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах між суб’єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів.

До того ж у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України адміністративні суди розглядають спори щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

У постановах від 3 липня 2019 р. у справі № 750/1591/18-ц та від 30 січня 2020 р. у справі № 227/58/17 Велика Палата Верховного Суду вказувала, що відповідач є суб’єктом владних повноважень у сфері нарахування та виплат пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.

Читайте також: Позбавлена батьківських прав біологічна матір не має права на побачення з дитиною

Виходячи із практики застосування вищенаведених норм права Верховним Судом, спір, який виник між сторонами про стягнення невиплаченої соціальної допомоги, невиконанням умов адміністративного договору, підлягає вирішенню у порядку адміністративного судочинства.

Суди попередніх інстанцій не визначилися із правовою природою спірних правовідносин, у зв’язку із чим дійшли помилкового висновку про підсудність зазначеної справи судам цивільної юрисдикції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.