Connect with us

Судова практика

Справи про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу для реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги розглядаються судами цивільної юрисдикції

Опубліковано

31 січня 2024 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 357/7533/22 задовольнив касаційну скаргу позивачки, що її право на отримання одноразової грошової допомоги заперечувала відповідачка.

Особа звернулась до суду з позовом до матері загиблого військовослужбовця про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.

Це було необхідно для реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги згідно з ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», як членом сім’ї загиблого (померлого) військовослужбовця, однак таке її право заперечувалося його матір’ю.

Рішенням міськрайонного суду у задоволенні позову відмовлено з тих мотивів, що позивачкою не доведено факт постійного спільного проживання із загиблим військовослужбовцем, ведення з ним спільного господарства, наявності спільного бюджету та взаємних прав і обов’язків, притаманних подружжю.

Читайте також: Самі лише показання свідків та спільні фото не можуть бути підставою для встановлення факту спільного проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу

Закриваючи провадження у справі, апеляційний суд виходив з того, що спір, який виник між сторонами, пов’язаний з доведенням наявності підстав для підтвердження за позивачкою певного соціально-правового статусу щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги сім’ї військовослужбовця, не пов’язаного з будь-якими цивільними правами та обов’язками позивачки, їх виникненням, існуванням та припиненням. Отже, за предметом та можливими правовими наслідками цей спір (за висновком суду) існує у сфері публічно-правових відносин та має вирішуватися за участі Міністерства оборони України, а тому не підлягає вирішенню у порядку цивільного судочинства.

Розглянувши касаційну скаргу позивачки, Верховний Суд вказав, що ч. 2 ст. 245 КАС України визначено перелік судових рішень, які уповноважений прийняти адміністративний суд у разі задоволення позову. Встановлення факту, що має юридичне значення, серед цього переліку відсутнє.

Тобто у разі вирішення справи в порядку адміністративного судочинства встановлення факту, що має юридичне значення, має бути визначено судом у резолютивній частині судового рішення, що не передбачено КАС України.

Читайте також: Факт проживання однією сім’єю із військовослужбовцем до його загибелі має встановлюватися в порядку цивільного судочинства

Разом із тим, аналіз цивільних процесуальних норм свідчить про те, що чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції цивільного суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб’єктивних прав громадян. Чинне законодавство не передбачає іншого судового порядку підтвердження факту, що має юридичне значення, крім як розгляд справ про встановлення факту, що має юридичне значення, в порядку цивільного судочинства.

До таких правових висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18 січня 2024 р. у справі № 560/17953/21.

При цьому Велика Палата Верховного Суду вважала за необхідне відступити від висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах стосовно юрисдикції спору, які викладено у постанові Великої Палати від 30 січня 2020 р. у справі № 287/167/18-ц, у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22 березня 2023 р. у справі № 290/289/22-ц, вказавши, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у позасудовому та судому порядку. Рішення стосовно фактів, що мають юридичне значення, прийняті у позасудовому порядку, можуть бути оскаржені до судів адміністративної юрисдикції. Юридичні факти, які належить встановлювати в судовому порядку, вирішуються судами цивільної юрисдикції за правилами ЦПК України.

Тому Верховний Суд постанову апеляційного суду скасував, справу направив для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.