Connect with us

Судова практика

Стресовий стан, ускладнення з отриманням свідоцтва про смерть і незначний пропуск строку для подання заяви про прийняття спадщини є підставами для визначення додаткового строку

Опубліковано

16 серпня 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 758/13293/18 задовольнив касаційну скаргу позивача, який пропустив строк на прийняття спадщини.

Син звернувся до суду з позовом до міської ради та просив визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері на території Ізраїлю. Пояснював, що після її смерті через тривалу хворобу він перебував у тяжкому стресовому стані, був юридично необізнаний щодо строків подачі заяви про прийняття спадщини.

Рішенням районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, у задоволенні позову відмовлено, зокрема з тих мотивів, що доказів того, що позивач через стресовий стан не міг подати заяву про прийняття спадщини у встановлені законом строки, суду не було надано. Юридична необізнаність позивача щодо порядку та строку прийняття спадщини не може бути визнана поважною причиною пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.

У касаційній скарзі позивач наполягав, що причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини є поважними, оскільки пов’язані з об’єктивними труднощами, які не залежали від його волі.

Читайте також: Прийняття спадщини, розташованої за межами України, не свідчить про прийняття спадщини, яка знаходиться в Україні

На обґрунтування касаційної скарги зазначав про застосування норм права без урахування висновків, викладених у постанові Верховного Суду України від 23 серпня 2017 року в справі № 6-1320цс17, у постановах Верховного Суду від 17 жовтня 2019 року в справі № 766/14595/16, від 30 січня 2020 року в справі № 487/2375/18 та від 31 січня 2020 року в справі № 450/1383/18 (п.1 ч. 2 ст. 389 ЦПК України).

Верховний Суд вказав, що норми ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов’язані з тривалими відрядженнями, у тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Читайте також: Поважною причиною пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини є реєстрація смерті спадкодавця як невідомої особи

У цій справі суди першої та апеляційної інстанції не звернули увагу, що незадовго до смерті матері позивачу виповнилося 18 років, внаслідок її хвороби та смерті він перебував у довготривалому стресовому стані.

Крім того, у зв’язку зі смертю матері на території Ізраїлю він тривалий час не міг отримати свідоцтво про її смерть з проставленим апостилем для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.

Врахувавши обставини справи, незначний проміжок пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини (менше двох місяців), а також наведені позивачем причини, які є об`єктивними та істотними труднощами, Верховний Суд відповідно до положень ч. 3 ст. 1272 ЦК України дійшов висновку, що наявні правові підстави для визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини, рішення районного суду та постанову апеляційного суду скасував і ухвалив нове судове рішення про задоволення позову.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.