Connect with us

Судова практика

Суд першої інстанції не може оцінювати допустимість доказів на підтвердження ціни позову, вирішуючи питання про прийнятність позовної заяви

Опубліковано

5 серпня 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 177/1163/16-ц скасував рішення суду першої інстанції, який не мав повноважень вирішувати процесуальні питання щодо оцінки доказів  на підготовчому засіданні.

Чоловік звернувся до суду з позовом до жінки, третя особа – служба у справах дітей, про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, визнання нерухомого майна спільною сумісною власністю, поділ майна та визнання права власності.

Ухвалою районного суду позовна заява залишена без руху з тих підстав, що позивач, з метою зміни підсудності вказаної цивільної справи надав суду докази на підтвердження ціни позову, які не відповідають його дійсній вартості, позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви, а саме, – надання належних та допустимих доказів на підтвердження дійсної вартості спірного нерухомого майна.

На виконання вимог ухвали позивач надав клопотання про долучення до матеріалів справи письмових доказів, а саме звітів про експертну грошову оцінку спірного нерухомого майна.

Ухвалою районного суду, залишеною без змін апеляційним судом, уточнена позовна заява відповідно до ч. 3 ст. 185 ЦПК України визнана неподаною та повернена позивачу. При цьому суди виходили із того, що додані до клопотання позивача докази щодо грошової оцінки нерухомого майна на підтвердження ціни уточненого позову викликають обґрунтовані сумніви у добросовісному здійсненні особою її процесуальних прав щодо надання доказів.

У касаційній скарзі позивач зазначав, що суди не аргументували наявність сумнівів щодо наданих доказів.

Верховний Суд вказав, що оскільки з метою підтвердження ціни позову на підготовчому судовому засіданні позивач надав суду звіти про оцінку майна, то суд першої інстанції відповідно до ст.ст. 189, 196, 197, 198 ЦПК України не мав повноважень вирішувати процесуальні питання щодо оцінки доказів.

Крім того, відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 49 ЦПК України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. А згідно з ч. 3 ст. 49 ЦПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви.

Отже, Верховний Суд скасував ухвалу районного суду та постанову апеляційного суду, справу направив для вирішення питання про відкриття провадження у справі до суду першої інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.