Судова практика
Сума доходу приватного нотаріуса, з якої розраховується єдиний внесок, має відповідати чистому річному доходу, заявленому в податковій декларації
24 листопада 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 826/18170/16 відмовив у задоволенні касаційної скарги податкового органу, який вимагав аби нотаріус у декларації вказував середньомісячний дохід.
Приватний нотаріус звернувся до суду з позовом до ДПІ про визнання протиправними та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску.
Окружний адміністративний суд своєю постановою, залишеною без змін апеляційним судом, позов задовольнив, оскільки обчислення сум єдиного внеску фізичними особами, що провадять незалежну професійну діяльність, в тому числі нотаріусами, здійснюється на підставі даних річних податкових декларацій (річної звітності), що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб. Дані, вказані в податковій декларації про майновий стан і доходи, повинні збігатися з даними, зазначеними у звітності з єдиного внеску. Чинне законодавство не передбачає обчислення самозайнятою особою суми чистого доходу в розрізі місяців за звітний податковий період (рік). Відповідно, до податкової декларації про майновий стан і доходи позивача за 2013 р. та звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2013 р., позивачем було здійснено правильний розрахунок загального чистого доходу за період 2013 р., який оподатковується податком на доходи фізичних осіб і сума якого використовується для нарахування єдиного соціального внеску.
У касаційній скарзі відповідач вказував на те, що позивачем як фізичною особою, що провадить незалежну професійну діяльність, занижено базу нарахування єдиного внеску за 2013 р. з суми чистого доходу, зазначеного в податковій декларації про майновий стан і доходи, зважаючи на те, що у графі 2 таблиці 3 додатка 5 до звіту з єдиного внеску сума чистого доходу (прибутку) у рядках календарних місяців повинна зазначатися як середньомісячний річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом ділення річного чистого доходу (прибутку) на кількість календарних місяців, протягом якого він отриманий.
Верховний Суд вказав, що сума доходу приватного нотаріуса, з якої розраховується єдиний внесок, має відповідати чистому доходу, заявленому в податковій декларації, яка подається фізичною особою, що забезпечує себе роботою самостійно, до контролюючого органу за результатами календарного року.
Установлений механізм визначення суми доходу, на яку нараховується єдиний внесок, передбачає, що приватний нотаріус самостійно визначає таку суму доходу кожного місяця та переносить такі дані до таблиці 3 (Додаток № 5 відповідно до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 9 вересня 2013 р. № 454 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, і Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 8 жовтня 2010 р. № 22-2, чинного до 3 грудня 2013 р.).
Обов’язок ділити дохід, отриманий позивачем за рік, у рівних частинах на кількість місяців у яких такий дохід був отриманий, для визначення доходу на який нараховується єдиний внесок, нормами чинного законодавства не передбачений.
Підготував Леонід Лазебний