Connect with us

Судова практика

У разі звільненням особи від кримінальної відповідальності цивільний позов у кримінальному провадженні по суті не вирішується

Опубліковано

19 грудня 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 378/1005/20 залишив без задоволення касаційні скарги потерпілих і прокурора, які наполягали на вирішенні цивільних позовів у кримінальному провадженні.

Вироком районного суду особу засуджено за ч. 2 ст. 125 КК. За цивільними позовами потерпілих стягнуто відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

Апеляційний суд скасував вирок, на підставі п. 2 ч. 1 ст. 49 КК звільнив особу від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності і закрив кримінальне провадження.

Читайте також: Цивільний позивач у кримінальному провадженні звільняється від сплати судового збору за подання позовів про відшкодування будь-якої шкоди, завданої злочином

У касаційних скаргах прокурор та потерпілі зазначали, що, закриваючи кримінальне провадження у зв’язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності, апеляційний суд не вирішив питання щодо цивільних позовів.

Верховний Суд вказав, що звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК не звільняє таку особу від обов’язку відшкодувати заподіяну її діями шкоду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 129 КПК вирішення цивільного позову по суті заявлених вимог можливо лише у разі ухвалення обвинувального вироку або постановлення ухвали про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру (постанова від 10 серпня 2021 р. у справі № 161/694/20).

Читайте також: Звернення з цивільним позовом у кримінальному провадженні лише одного з кількох потерпілих у ДТП не зменшує зобов’язань страховика за договором обов’язкового страхування

Тому в разі закриття кримінального провадження у зв’язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності заявлений у кримінальному провадженні цивільний позов по суті не вирішується, а залишається без розгляду. У такому випадку позивач вправі вирішити свої вимоги в порядку цивільного судочинства.

Однак суд апеляційної інстанції у своєму рішенні не зазначив про залишення цивільного позову без розгляду та про можливість для потерпілого звернутися до суду з позовом у порядку цивільного судочинства.

У зв’язку з цим, Верховний Суд змінив ухвалу апеляційного суду в цій частині.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.