Connect with us

Судова практика

Ухвала слідчого судді, якою відмовлено в роз’ясненні ухвали про надання тимчасового доступу до речей і документів, підлягає апеляційному оскарженню

Опубліковано

25 травня 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 457/885/22 задовольнив касаційну скаргу представника Окружного адміністративного суду, який наполягав, що ухвалу слідчого судді може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Ухвалою слідчого судді міського суду відмовлено у задоволенні заяви представника Окружного адміністративного суду про роз’яснення ухвали слідчого судді міського суду, якою надано тимчасовий доступ до речей і документів.

Апеляційний суд ухвалою на підставі положень ч. 4 ст. 399 КПК відмовив у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою на ухвалу слідчого судді у зв’язку з тим, що зазначена ухвала в апеляційному порядку оскарженню не підлягає, оскільки ст. 309 КПК визначено вичерпний перелік ухвал слідчого судді, які підлягають оскарженню в апеляційному порядку під час досудового розслідування. Однак заявник подав апеляційну скаргу на ухвалу слідчого судді, яку постановлено за результатами розгляду його заяви про роз`яснення судового рішення та яку не включено до переліку, визначеного ч. 1 і 2 ст. 309 КПК, а ч. 3 цієї статті встановлено заборону на оскарження в апеляційному порядку інших, не зазначених у цій статті, ухвал слідчого судді.

Читайте також: Ухвала суду першої інстанції про проведення підготовчого засідання в режимі відеоконференції роз’ясненню не підлягає

У касаційній скарзі представник Окружного адміністративного суду звертав увагу на те, що ухвала слідчого судді мала бути предметом розгляду суду апеляційної інстанції з огляду на положення ч. 4 ст. 380 КПК, а також правовий висновок Об’єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду в постанові від 18 листопада 2019 р. у справі № 367/3068/17.

Верховний Суд вказав, що відповідно до ч. 1 ст. 380 КПК, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою учасника судового провадження чи органу виконання судового рішення ухвалою роз`яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.

Таким чином, об’єктом письмового роз’яснення у КПК визнано всю систему судових рішень, визначену ст. 369 КПК, до якої належать, в тому числі, рішення слідчих суддів.

Частиною 4 ст. 380 КПК передбачено, що ухвалу про роз`яснення судового рішення або відмову в його роз’ясненні може бути оскаржено в апеляційному порядку особою, яка звернулася із заявою про роз`яснення судового рішення, та учасниками судового провадження.

Читайте також: Якщо потерпілий добровільно надає документи, що містять доказову інформацію, то отримання ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів не обов’язкове

За правовим висновком Об’єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду, який міститься у постанові від 18 листопада 2019 р. у справі № 367/3068/17, згідно з ч. 1 ст. 380 КПК, якщо судове рішення, яке є результатом судового провадження та яким вирішено питання, що становило предмет його розгляду, за виключенням рішення слідчого судді апеляційного суду, ухваленого в порядку, передбаченому гл. 21 КПК, є незрозумілим, то суд, слідчий суддя, який його ухвалив, за заявою учасника судового провадження чи органу виконання судового рішення ухвалою роз’яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його зміст.

На підставі ч. 4 ст. 380 КПК апеляційному оскарженню підлягає лише ухвала суду про роз’яснення судового рішення або відмову в його роз’ясненні, постановлена за результатами розгляду заяви про роз’яснення судового рішення, якщо її предметом було судове рішення, яке підлягає роз’ясненню в порядку, передбаченому ч. 1 цієї статті.

Отже, Верховний Суд ухвалу апеляційного суду скасував і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.