Connect with us

Судова практика

Ухвала суду першої інстанції про продовження строку тримання під вартою, постановлена до ухвалення судового рішення по суті, підлягає апеляційному оскарженню

Опубліковано

3 квітня 2025 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного кримінального суду у справі № 368/1158/23 задовольнив касаційну скаргу захисника, який оскаржував ухвалу про продовження обвинуваченій запобіжного заходу.

Ухвалою районного суду обвинуваченій продовжено запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 днів, визначено розмір застави.

Ухвалою апеляційного суду відмовлено у відкритті провадження за апеляційною скаргою захисника на ухвалу районного суду у зв’язку з тим, що захисником подана апеляційна скарга на судове рішення, яке відповідно до вимог ст.ст. 392 та 422-1 КПК України окремому оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

У касаційній скарзі захисник наполягав на необґрунтованості висновку суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті апеляційного провадження, оскільки в резолютивній частині ухвали районного суду було зазначено, що ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду протягом 7 днів з дня її оголошення, а обвинуваченою – в цей же строк з моменту вручення копії ухвали.

Читайте також: При обчисленні двомісячного строку досудового розслідування день, коли особу було повідомлено про підозру, не береться до уваги як день, від якого починається вказаний строк

Верховний Суд вказав, що відповідно до вимог ст.ст. 392, 394 КПК України ухвали суду про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, про зміну іншого запобіжного заходу на запобіжний захід у виді тримання під вартою або про продовження строку тримання під вартою, постановлені під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судового рішення по суті, підлягають апеляційному оскарженню в порядку, передбаченому КПК, обвинуваченим, його захисником, законним представником, прокурором.

Положеннями ст. 422-1 КПК України визначено порядок перевірки ухвал суду про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, про зміну іншого запобіжного заходу на запобіжний захід у виді тримання під вартою, а також про продовження строку тримання під вартою, постановлених під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судового рішення по суті.

Приймаючи рішення про відмову у відкритті апеляційного провадження суддя апеляційного суду в оскаржуваній ухвалі зазначив, що фактично захисник оскаржує рішення районного суду в частині визначення розміру застави, а таке рішення оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Читайте також: Період утримання обвинуваченого в таборі для військовополонених не є попереднім ув’язненням і не зараховується у строк відбування покарання

Проте такий висновок був зроблений судом апеляційної інстанції без належного врахування вимог ст.ст. 392, 394, 422-1 КПК України.

Зазначена ухвала постановлена під час судового провадження в суді першої інстанції та за своїм змістом стосувалася продовження обвинуваченій раніше обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, а визначення застави як альтернативного запобіжного заходу є невід’ємною частиною цього рішення.

З огляду на те, що кримінальним процесуальним законом передбачено можливість оскарження в апеляційному порядку ухвали суду про продовження обвинуваченій запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, постановленої при розгляді кримінального провадження в суді першої інстанції, оскарження стороною провадження альтернативного запобіжного заходу у вигляді застави, який прямо пов’язаний із основним запобіжним заходом, не може вважатися як оскарження окремого судового рішення, яке не підлягає перегляду в апеляційному порядку.

Апеляційний суд, відмовляючи у відкритті провадження за апеляційною скаргою захисника, неправильно витлумачив вимоги кримінального процесуального закону, у зв’язку з чим дійшов помилкового висновку про відсутність у захисника права на оскарження зазначеної ухвали суду, тому Верховний Суд ухвалу апеляційного суду скасував і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 17 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.