Connect with us

Судова практика

В разі зміни будь-якої складової формули розрахунку грошової компенсації внутрішньо переміщеній особі грошова компенсація підлягає перерахунку

Опубліковано

20 серпня 2024 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 420/22020/23 задовольнив частково касаційну скаргу позивача, який посилався на виплату компенсації в заниженому розмірі.

Учасник бойових дій, узятий на облік як внутрішньо переміщена особа, звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету міської ради, Департаменту праці та соціальної політики міської ради, Міської комісії з розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення ВПО, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України при Виконавчому комітеті міської ради (м. Одеса), третя особа – Комісія щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації (м. Маріуполь), в якому просив:

– скасувати рішення Міської комісії щодо відмови у перерахунку грошової компенсації відповідно до його заяви;

– зобов’язати Міську комісію повторно розглянути заяву щодо перерахунку грошової компенсації відповідно до його заяви з урахуванням висновків суду і прийняти рішення про перерахунок призначеної грошової компенсації.

Читайте також: Механізм компенсації пошкодженого житлового фонду в Україні: що передбачає державна підтримка та міжнародна допомога

Зазначав, що наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 16 грудня 2021 р. № 337 «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України» опосередкована вартість була вчергове збільшена, але відповідна компенсація не була перерахована з урахуванням нового показника.

Відмовляючи у позові, суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, керувався тим, що підстави для скасування рішення Комісії м. Одеса щодо відмови позивачу у перерахунку грошової компенсації відповідно до його заяви відсутні. Оскільки за наявності чинного рішення Комісії м. Маріуполя, яким розраховано суму компенсації у розмірі 2056114,53 грн, яку повністю перераховано на рахунок позивача, відсутній факт «виплати позивачу компенсації не у повному обсязі».

Розглянувши касаційну скаргу позивача, Верховний Суд вказав, що при прийнятті комісією рішення про призначення внутрішньо переміщеній особі грошової компенсації, розмір останньої розраховується за встановленою Порядком від 18 квітня 2018 р. № 280 формулою, до якої в обов’язковому порядку включаються всі складові, зазначені у п. 17 Порядку. Разом з тим, при зміні будь-якої складової формули розрахунку грошової компенсації, зокрема, зміни розміру опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла, яка змінюється залежно від прийняття чергового наказу Мінрегіону, грошова компенсація в цілому підлягає перерахунку без звернення внутрішньо переміщеної особи, за умови якщо відповідна компенсація не була виплачена чи виплачена не у повному обсязі.

Читайте також: Зменшено кількість документів для отримання компенсації військовими за піднайом житла

При цьому, за загальним правилом, визначеним у п. 16 Порядку № 280, у разі якщо на момент виплати грошової компенсації внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України у її складі не було враховано останню зміну опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла, визначеної Мінрегіоном, яка відбулась після розрахунку комісією розміру грошової компенсації, така виплата не може вважатись такою, яка виплачена у повному обсязі та підлягає безумовному перегляду (актуалізації) уповноваженим органом (місцевими органами соціального захисту населення) за місцем перебування такої особи на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

Натомість, у разі якщо така грошова компенсація за належні для отримання жилі приміщення раніше була призначена та не виплачена або виплачена не в повному обсязі на території, на якій ведуться бойові дії, з якої внутрішньо переміщена особа перемістилась в інше місце проживання, до повноважень відповідної комісії за новим місцем перебування на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб належить повноваження прийняти рішення про виплату грошової компенсації у належному розмірі, розрахованому за формулою, наведеною у п. 17 Порядку № 280 із обов’язковим включенням у її розрахунок всіх складових цієї формули.

З урахуванням того, що до моменту виплати позивачу компенсації, встановленої рішенням Комісії м. Маріуполь, з’явилася підстава для перегляду цього рішення за нововиявленими обставинами Комісією м. Маріуполь (наказ Мінрегіону від 16 грудня 2021 р. № 337), варті уваги доводи позивача про те, що сума компенсації мала бути переглянута з урахуванням нового показника опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України. Тому нарахування і виплата позивачу коштів у розмірі 2056114,53 грн не може вважатися виплатою позивачу відповідної компенсації у повному обсязі.

Отже, Верховний Суд рішення судів скасував і ухвалив нове – позов задовольнив частково, скасував рішення Міської комісії щодо відмови позивачу у перерахунку грошової компенсації відповідно до його заяви, зобов’язав Міську комісію повторно розглянути заяву позивача щодо перерахунку грошової компенсації відповідно до його заяви з урахуванням висновків Суду, зроблених у цій постанові.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.