Судова практика
В результаті виділу одному із співвласників частини спільного нерухомого майна має бути визначено який конкретний об’єкт майна залишається іншому
8 березня 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 559/1923/17 задовольнив частково касаційну скаргу відповідачки, яка в результаті виділу частини спірного будинку позивачці не отримала частини спірного майна.
Особа звернулася до суду з позовом до дружини брата про виділ частки із спільного майна в натурі, вказавши, що після смерті батька вона та її рідний брат прийняли спадщину та успадкували: вона 2/3 частини, а брат 1/3 частину житлового будинку з надвірними будівлями. Брат помер і в будинку залишилися проживати його дружина та її дочка. Після смерті брата вона неодноразово пропонувала відповідачці вирішити питання стосовно виділу їй майна, пропонувала разом продати та розділити гроші за будинковолодіння, однак вирішити питання шляхом домовленостей не вдалося.
Рішенням міськрайонного суду, залишеним без змін постановою апеляційного суду, позовні вимоги задоволено. Установивши наявність технічної можливості щодо виділу позивачці частки із будинку, який перебуває у спільній частковій власності, суди з урахуванням рівності часток співвласників та висновку судової будівельно-технічної експертизи дійшли висновку про обґрунтованість позовних вимог та виділили позивачці в натурі 2/3 спірного будинковолодіння.
Розглянувши касаційну скаргу відповідачки, Верховний Суд вказав, що за змістом цієї норми ч. 1 ст. 364 ЦК України виділ частки зі спільного майна – це перехід частини цього майна у власність учасника спільної власності пропорційно його частки в праві спільної власності і припинення для цієї особи права на частку у спільному майні.
Відповідно до ч. 2 ст. 364 ЦК України, якщо виділ у натурі частки із спільного майна не допускається згідно із законом або є неможливим (ч. 2 ст. 183 ЦК України), співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки.
Оскільки після виділу частки зі спільного нерухомого майна в порядку ст. 364 ЦК України право спільної власності припиняється, при виділі частки із спільного нерухомого майна власнику, що виділяється, та власнику (власникам), що залишаються, має бути виділено окрему площа, яка повинна бути ізольованою від площі іншого (інших) співвласників, тобто має складати окремий об’єкт нерухомого майна в розумінні ст. 181 ЦК України.
Читайте також: Не допускається виділ частки у спірному майні, що належить на праві спільної часткової власності двом співвласникам, лише одному з них
Згідно з п. 1.2, 2.1, 2.4 Інструкції, затвердженої наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 18 червня 2007 р. № 55, поділ об’єкта нерухомого майна (виділ частки) на окремі самостійні об’єкти нерухомого майна здійснюється відповідно до законодавства на підставі висновку щодо технічної можливості такого поділу (виділу) з дотриманням чинних будівельних норм та з наданням кожному об’єкту поштової адреси.
Таким чином, суд першої інстанції мав зазначити у судовому рішенні, яка частка виділяється відповідачці, тим самим визначивши конкретний окремий об’єкт нерухомого майна, який залишається у власності відповідачки.
Аналогічного висновку у справі з подібними правовідносинами дійшов Верховний Суд у постанові від 16 червня 2021 р. у справі № 462/1585/16-ц.
Таким чином, Верховний Суд рішення судів першої та апеляційної інстанцій змінив та доповнив резолютивну частину рішення міськрайонного суду із зазначенням частки у житловому будинку, яку належить виділити відповідачці.
Підготував Леонід Лазебний