Connect with us

Судова практика

Відсутність тілесних ушкоджень у працівника поліції не означає відсутності складу злочину заподіяння побоїв у зв’язку з виконанням ним службових обов’язків

Опубліковано

21 вересня 2021 р. Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 495/8147/17 задовольнив частково касаційну скаргу прокурора, який посилався на неправильне застосування апеляційним судом закону про кримінальну відповідальність.

Вироком місцевого суду від особу засуджено за ч. 2 ст. 342, ч. 2 ст. 345 КК.

Апеляційним судом вирок скасовано в частині визнання фігуранта винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 345 КК, та закрито кримінальне провадження у зв’язку з відсутністю в діянні обвинуваченого складу кримінального правопорушення на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК, звільнено від покарання, призначеного за ч. 2 ст. 342 КК, на підставі ст. 49, ч. 5 ст. 74 КК у зв’язку із закінченням строків давності.

Читайте також: Опір та насильство щодо працівників правоохоронного органу, які не охоплювалися єдиним умислом, мають кваліфікуватися за сукупністю правопорушень

У касаційній скарзі прокурор зазначав, що апеляційний суд безпідставно дійшов висновку про відсутність у діянні фігуранта складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 345 КК.

Верховний Суд вказав, що основним безпосереднім об’єктом злочину, передбаченого ст. 345 КК є нормальна діяльність правоохоронних органів, їх авторитет, а додатковим обов`язковим об`єктом – психічна та фізична недоторканність працівників правоохоронних органів або їх близьких родичів. Об’єктивна сторона злочину може бути виражена у погрозі знищенням чи пошкодженням майна, вбивством, застосуванні насильства, незалежно від того, чи є погроза дійсною і реальною, а також у заподіянні побоїв, спричиненні тілесних ушкоджень, що пов’язане із виконанням працівником правоохоронного органу службових обов`язків.

Читайте також: Для кваліфікації перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу достатньо самого лише вчинення насильства

Фігурант обвинувачувався в умисному заподіянні працівникові правоохоронного органу побоїв у зв`язку з виконанням цим працівником службових обов’язків.

Суд апеляційної інстанції визнав, що в його діянні немає складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 345 КК, пославшись на висновок експерта, який вказав на те, що потерпілому не було заподіяно тілесних ушкоджень, а отже, у його діях відсутні ознаки спричинення останньому побоїв.

Верховний Суд зауважив, що за матеріалами провадження потерпілий, свідки пояснили, що обвинувачений застосував насильство до працівника правоохоронного органу у зв’язку з виконанням ним службових обов’язків, а саме завдав йому удар в обличчя та душив його.

Наведені показання не були визнані недостовірними апеляційним судом. Крім того, вони об’єктивно підтверджуються медичними документами, які були досліджені судами першої та апеляційної інстанцій відповідно, зокрема довідкою прийомного покою міськрайонної багатопрофільної лікарні, виданою потерпілому про те, що у нього наявний забій м’яких тканин (голови), набряк м’яких тканин (шиї).

Читайте також: Питання законності застосування поліцейських заходів та забезпечення правопорядку

За висновком експерта у потерпілого не виявлено видимих тілесних ушкоджень, а локальний набряк м’яких тканин шиї, про який вказано в наданій медичній довідці, неможливо розглядати як тілесне ушкодження.

Доводи апеляційного суду про відсутність у діях обвинуваченого ознак спричинення побоїв потерпілому, оскільки останньому не було завдано неодноразово численних ударів, Верховного Суду визнав формальними і такими, що перешкоджають виконанню завдання кримінального провадження.

Відсутність тілесних ушкоджень у працівника поліції не є підставою для встановлення відсутності в діях обвинуваченого складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 345 КК. Адже об’єктивна сторона цього злочину становить дії, пов’язані як із заподіянням тілесних ушкоджень, так і з побоями.

Статтею 345 КК визначено відповідальність навіть за погрозу застосування насильства щодо працівника правоохоронного органу у зв’язку з виконанням ним службових обов’язків, оскільки це має не тільки негативний вплив на психічне та фізичне здоров’я працівника, а й перешкоджає нормальній діяльності правоохоронних органів та підриває їх авторитет.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.