Connect with us

Судова практика

Використання завідомо підробленого документа є закінченим кримінальним правопорушенням з моменту, коли документ пред’явлено або подано

Опубліковано

24 вересня 2024 р. Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 708/809/20 залишив без задоволення касаційну скаргу прокурора, оскільки не було доведено, що поданий обвинуваченою диплом було підроблено.

За матеріалами провадження обвинувачена, використовуючи завідомо підроблений документ – диплом за спеціальністю «Правознавство» за освітньо-кваліфікаційним рівнем «спеціаліст», влаштувалася на посаду головного державного виконавця районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції області, а надалі була призначена на посаду начальника зазначеного відділу державної виконавчої служби.

Районний суд визнав її винуватою та засудив за ч. 4 ст. 358 КК. На підставі п. 2 ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 74 КК звільнив від покарання у зв’язку із закінченням строків давності. Апеляційний суд скасував вирок та закрив провадження на підставі п. 3 ч. 1 ст. 284 КПК у зв’язку з тим, що не встановлені достатні докази для доведення винуватості особи в суді і вичерпані можливості їх отримати.

У касаційній скарзі прокурор стверджував, що доказами сторони обвинувачення доведено використання особою під час працевлаштування документа (диплому про вищу освіту), в якому зазначено неправдиву інформацію, про що свідчать копії документів з її особової справи, листи та інформація з ДП «Інфоресурс».

Читайте також: Пред’явлення підробленого військового квитка працівникам прикордонної служби утворює склад злочину використання завідомо підробленого документа

Верховний Суд погодився з висновком суду апеляційної інстанції про те, що в цій справі наданих стороною обвинувачення доказів недостатньо для доведеності поза розумним сумнівом вчинення особою кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК, – використання завідомо підробленого документу.

Використання завідомо підробленого документа може бути вчинене одним із двох способів: 1) пред’явлення документа, 2) подання документа. При пред’явленні документа суб’єкт, видаючи підробку за справжній документ, знайомить з його змістом інших осіб. У цьому випадку такий документ залишається у володінні винного. Подання завідомо підробленого документа також передбачає, що певне коло осіб ознайомлюється з його змістом, але цей документ не залишається у винного, а передається уповноваженим особам для посвідчення тих чи інших фактів.

Використання завідомо підробленого документа є закінченим кримінальним правопорушенням з моменту, коли документ пред’явлено або подано винним незалежно від того, чи вдалося йому досягти поставленої мети.

Читайте також: Перетин державного кордону на виїзд з України може бути заборонено особі, яка має право виїзду, за наявності інформації про неї в оперативних базах даних

Надаючи оцінку письмовим доказам сторони обвинувачення, апеляційний суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що вони свідчать лише про те, що обвинувачена не навчалася у закладі освіти та працювала на відповідних посадах районного відділу державної виконавчої служби. Так, в матеріалах справи відсутні докази написання особою заяви про працевлаштування до районного відділу державної виконавчої служби, до якої вона надала підроблений документ – диплом. Така заява в матеріалах справи відсутня, як  і відсутній сам диплом, місцеперебування якого стороною обвинувачення не встановлено. При цьому, оцінюючи наявну в справі його ксерокопію, апеляційний суд правильно звернув увагу на те, що вона завірена посадовою особою за невстановлених обставин.

Посилання прокурора в касаційній скарзі на те, що ухвалою слідчого судді від 16 березня 2020 р. було відмовлено в задоволенні клопотання слідчого про надання доступу до документів (згаданого диплому)  колегія суддів до уваги не взяла, оскільки згадана ухвала в матеріалах справи відсутня.

Отже, Верховний Суд ухвалу апеляційного суду залишив без зміни, а касаційну скаргу прокурора, який брав участь у розгляді справи судами першої та апеляційної інстанції, – без задоволення

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.