Connect with us

Судова практика

Вимоги ДПІ про стягнення податкового боргу, що виник до порушення провадження у справі про банкрутство, мають розглядатися в господарському суді

Опубліковано

23 вересня 2020 р. Велика Палата Верховного Суду у справі № 826/16976/16 скасував рішення судів попередніх інстанцій, які дійшли помилкового висновку про те, що спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

ДПІ звернулась до суду з позовом до Концерну про стягнення з відповідача податкового боргу. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем не сплачено податкову заборгованість, яка складається із самостійно задекларованих зобов`язань, нарахованих контролюючим органом.

Постановою адміністративного суду, залишеною без змін апеляційним судом, позов задоволено.

У касаційній скарзі відповідач зазначав, що, оскільки позовні вимоги в цій справі вже є предметом розгляду господарського суду, то позовну заяву ДПІ  не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, а провадження в цій справі слід закрити.

Велика Палата Верховного Суду вказала, що аналіз з п. 41.2 ст. 41, пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України свідчить про те, що ДПІ, звернувшись до суду з позовом про примусове стягнення податкового боргу з платника податків в порядку виконання нею завдань, покладених на контролюючі органи, реалізувала свої владні управлінські функції і виступила як суб’єкт владних повноважень.

Однак, згідно з матеріалами справи ухвалою Господарського суду м. Києва від 21 березня 2017 р. відкрито провадження у справі № 910/23971/16 про банкрутство Концерну та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника з 21 березня 2017 р., при цьому позивачем було подано заяву про визнання кредиторських вимог до Концерну.

Відповідно до п. 4 ст. 10 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14 травня 1992 р. № 2343-ХІІ (далі – Закон № 2343-ХІІ), що діяв на момент прийняття рішень судами першої та апеляційної інстанцій, суд у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, вирішує усі майнові спори з вимогами до боржника, у тому числі спори про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів, пов’язаних із визначенням та сплатою (стягненням) грошових зобов’язань (податкового боргу), визначених відповідно до ПК України, а також справ у спорах про визнання недійсними правочинів (договорів), якщо з відповідним позовом звертається на виконання своїх повноважень контролюючий орган, визначений ПК України.

Пунктом 1.3 ст. 1 ПК України визначено, що цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов’язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом № 2343-ХІІ.

Отже, з урахуванням вимог п. 1.3 ст. 1 ПК України та ч. 1 ст. 7 Закону № 2343-ХІІ, а також змісту ухвали Господарського суду м. Києва від 21 березня 2017 р. слідує, що з 21 березня 2017 р. щодо Концерну було введено процедуру розпорядження майном.

Відповідно, на регулювання спірних відносин у цій справі поширюються вимоги Закону № 2343-ХІІ, згідно з ч. 1 ст. 1 якого розрізняє такі види вимог кредиторів, як конкурсні, поточні та забезпечені.

При цьому, конкурсні вимоги – вимоги до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника, а поточні вимоги – вимоги до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.

ДПІ звернулося до суду з вимогою щодо стягнення податкової заборгованості з Концерну, яка виникла з 2012 р. до 8 серпня 2016 р., тобто вимога належить до конкурсних.

Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону № 2343-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, зобов’язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника а також документи, які їх підтверджують.

З огляду на зазначене Велика Палата Верховного Суду зазначила, що стягнення конкурсних вимог з Концерну на користь ДПІ підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.