Судова практика
Виплата вихідної допомоги звільненим банківським працівникам здійснюється протягом всього періоду ліквідації банку
Верховний Суд визнав, що грошові вимоги щодо заробітної плати, які виникли із зобов’язань банку перед працівниками до прийняття рішення про ліквідацію банку, виплачуються Фондом гарантування вкладів фізичних осіб в порядку черговості з коштів, одержаних в результаті ліквідації та продажу майна (активів) банку.
14 лютого 2018 р. Верховний Суд своєю постановою у справі № 694/215/16-ц скасував ухвалу апеляційного суду щодо стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.
Позивача (працівник ліквідованого банку) було звільнено з роботи у зв’язку зі скороченням штату працівників. При цьому остаточний розрахунок з ним відбувся через 173 дні після звільнення. Виходячи з цього, позивач просив суд стягнути з відповідача на його користь середній заробіток за весь час затримки.
Рішенням районного суду позов задоволено, при цьому зменшено розмір заявлених позовних вимог. Ухвалою апеляційного суду рішення районного суду скасовано та ухвалено нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Апеляційний суд виходив з того, що оплата витрат, пов’язаних із здійсненням ліквідації банку, здійснюється протягом усієї процедури ліквідації банку в межах кошторису витрат.
Дослідивши матеріали справи, Верховний Суд зазначив, що п. 6 ч. 2 ст. 52 Законом «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачено, що оплата витрат, пов’язаних із здійсненням ліквідації, здійснюється позачергово протягом усієї процедури ліквідації банку в межах кошторису витрат, затвердженого Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. До цих витрат, зокрема, належать і витрати на виплату вихідної допомоги звільненим працівникам банку. Таким чином, виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банку здійснюється протягом всього періоду ліквідації банку, але в порядку черговості та в межах кошторису витрат, затвердженого Фондом.
Проте судом апеляційної інстанції не враховано, що спеціальної нормою Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» встановлено, що певні виплати проводяться протягом всього часу ліквідаційної процедури банку як в порядку черговості, так і позачергово. Як і не з’ясовано питання дотримання банком встановленої процедури виплат.
З урахуванням наведених обставин, правильність наданого позивачем розрахунку заборгованості та наявність підстав для стягнення з відповідача компенсації за порушення строків виплати належних позивачеві сум при звільненні апеляційний суд не перевірив.
Виходячи з цього, Верховний Суд постановив скасувати рішення апеляційного суду, справу передати на новий розгляд до апеляційного суду.
You must be logged in to post a comment Login