Connect with us

Судова практика

Витребування з чужого незаконного володіння простих іменних акцій має відбуватися за правилами господарського судочинства

Опубліковано

Спір про витребування акцій, тобто цінних паперів, які посвідчують майнові права позивачів щодо певного акціонерного товариства та права, що виникають з них, за своєю правовою природою є господарсько-правовим.

6 лютого 2019 р. Велика Палата Верховного Суду розглянула касаційну скаргу у справі № 910/7726/18 (провадження № 12-3гс19) за позовом осіб до відповідача та ТОВ «Таврійські цінні папери» про витребування майна з чужого незаконного володіння та зобов’язання вчинити дії за касаційною скаргою позивачів на постанову Північного апеляційного господарського суду від 7 листопада 2018 р. та ухвалу Господарського суду міста Києва від 19 червня 2018 р.

У червні 2018 р. позивачі звернулися до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача та ТОВ «Таврійські цінні папери» про витребування з чужого незаконного володіння відповідача на користь позивачів відповідно простих іменних акцій, емітованих Публічним акціонерним товариством «Феодосійська торгівельна база», які знаходилися на рахунку відповідача, відкритому в ТОВ «Таврійські цінні папери», а також про зобов’язання ТОВ «Таврійські цінні папери» провести безумовну облікову операцію щодо списання зазначених акцій зі вказаного рахунку відповідача та зарахування їх на відповідні рахунки позивачів у цінних паперах, відкриті в депозитарній установі.

Позовні вимоги обґрунтовувалися тим, що відповідач незаконно заволодів акціями, належними іншій особі, які перейшли після її смерті позивачам.

Господарський суд міста Києва ухвалою, залишеною без змін постановою Північного апеляційного господарського суду, відмовив позивачам у відкритті провадження у цій справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 175 ГПК України з огляду на те, що спір у цій справі не є корпоративним і за суб’єктним складом сторін (позивачі й один з відповідачів є фізичними особами, які не набули статусу суб’єкта підприємницької діяльності) підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства. Також суд першої інстанції указав, що в ухвалі Господарського суду міста Києва від 1 червня 2018 р. про відмову у відкритті провадження у справі № 910/6727/18, прийнятій за результатами розгляду матеріалів позовної заяви з аналогічними вимогами, поданої тими ж сторонами з тих самих підстав як і в цій справі, вже було зазначено про необхідність розгляду такого спору у порядку цивільного судочинства.

У касаційній скарзі позивачі наполягали, що спір виник між сторонами щодо прав на цінні папери та обліку прав на цінні папери, тому є господарсько-правовим і підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

За результатами розгляду Велика Палата Верховного Суду визнала що предметом спору в цій справі є витребування із чужого незаконного володіння відповідача (фізичної особи) належного позивачам (фізичним особам, які не набули статусу суб’єктів підприємницької діяльності) майна – простих іменних акцій, емітованих ПАТ «Феодосійська торгівельна база», а також зобов’язання вчинити дії щодо їх списання та зарахування на відповідні рахунки позивачів.

Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку регулюються Законом України від 23 лютого 2006 р. № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок», за змістом а. 1 ч. 1 ст. 6 якого акцією є іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені ЦК України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств.

До особи, яка набула право на цінний папір, одночасно переходять у сукупності всі права, які ним посвідчуються (права за цінним папером), крім випадків, установлених законом або правочином (а. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»).

Акція товариства посвідчує корпоративні права акціонера щодо цього акціонерного товариства. Усі акції товариства є іменними. Акції товариств існують виключно в бездокументарній формі. Отже, акцією є іменний цінний папір, який відноситься до пайових цінних паперів, документ установленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує, зокрема, відповідне майнове право його власника (акціонера), яке стосується акціонерного товариства.

Отже, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що оскільки спір у цій справі стосується витребування позивачами із чужого незаконного володіння простих іменних акцій, емітованих ПАТ «Феодосійська торгівельна база», тобто цінних паперів, які посвідчують майнові права позивачів щодо вказаного акціонерного товариства, то за своєю правовою природою цей спір є господарсько-правовим як такий, що пов’язаний з правами на цінні папери (акції) та правами, що виникають з них, у тому числі і з їх обліком, та підлягає розгляду за правилами господарського судочинства, як це прямо передбачено п. 5 ч. 1 ст. 20 ГПК України.

                      Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.