Судова практика
Вживання несумісних з алкоголем ліків не виключає вживання спиртних напоїв
Верховний Суд відхилив доводи сторони захисту про те, що факт перебування у стані сп’яніння засудженого не був встановлений, оскільки йому не було видане направлення на проведення огляду на стан сп’яніння.
23 листопада 2015 р. обвинувачений, будучи позбавленим права керування транспортними засобами відповідно до рішення суду від 14 березня 2014 р., перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, ігноруючи дорожні знаки та не врахувавши дорожню обстановку, порушив правила дорожнього руху та виїхав за межу проїзної частини, де відбулось перекидання автомобіля. В результаті ДТП пасажир отримав сильні ушкодження та помер в лікарні.
Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін апеляційним судом, обвинуваченого засуджено до позбавлення волі строком на 5 років з позбавленням права керувати транспортними засобами на 3 роки.
До строку відбуття призначеного покарання зараховано строк попереднього ув’язнення з 11 січня 2017 р. до дня набрання вироком законної сили, з розрахунку 1 день попереднього ув’язнення за 2 дні позбавлення волі.
У касаційній скарзі засуджений та його захисник просили призначити остаточне покарання у вигляді позбавленні волі строком у 3 роки, оскільки, на їхню думку, судами не було встановлено факт алкогольного сп’яніння як обтяжуючої обставини. Зокрема наполягали на тому, що обставина, яка обтяжує покарання, а саме: вчинення злочину в стані алкогольного сп’яніння, – має бути виключена з мотивувальної частини вироку і ухвали суду першої та апеляційної інстанцій, оскільки суди не взяли до уваги пояснення засудженого про те, що він вживав ліки, які є несумісними із спиртним.
Також у скарзі стверджувалося, що стан сп’яніння не був установлений, оскільки правопорушнику не було видано відповідного направлення до медичного закладу для проведення огляду.
15 березня 2018 р. Верховний Суд своєю постановою у справі № 372/2291/16-к залишив в силі рішення попередніх інстанцій, оскільки ними було встановлено, що обвинувачений сам відмовився від огляду на стан сп’яніння.
Верховний Суд відхилив доводи сторони захисту про те, що обвинуваченому не було видане направлення на проведення огляду факту сп’яніння, тим більше, що засуджений сам покинув медичний заклад без проходження такого огляду. Визнано, що факт вживання ліків, несумісних з алкоголем, не виключає можливості вживання спиртних напоїв у день вчинення кримінального правопорушення, та не спростовує встановлених судом першої інстанції обставин.
Верховний Суд звернув увагу на те, що нормативні акти, якими обґрунтовувалася касаційна скарга, а саме:
- Постанова КМУ від 17 грудня 2008 р. №1103 «Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду»;
- наказ МВС України від 9 листопада 2015 року «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», – прийняті відповідно до ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законів України «Про Національну поліцію», «Про дорожній рух» та «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними», а отже не регулюють питання доказування в кримінальному провадженні та не виключають можливість встановлення судом факту перебування особи в момент вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК, у стані алкогольного чи іншого сп’яніння шляхом дослідження всієї сукупності доказів, а не виключно результатами відповідного огляду.
Оскільки не спростовано факту вживання алкоголю, колегія суддів не віднайшла невідповідності висновків судів попередніх інстанцій фактичним обставинам справи.
Верховний Суд залишив рішення першої та другої інстанції без змін.
Леонід Лазебний
You must be logged in to post a comment Login