Connect with us

Судова практика

Якщо платник аліментів доведе, що вжив усіх залежних від нього заходів щодо належного виконання зобов’язання, то підстав стягувати неустойку (пеню) немає

Опубліковано

10 січня 2024 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 359/240/21 задовольнив частково касаційну скаргу представника позивачки у справі про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів.

Жінка звернулася до суду з позовом до колишнього чоловіка про стягнення заборгованості зі сплати аліментів та неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів.

Заочним рішенням міськрайонного суду позов задоволено частково з тих мотивів, що позовна вимога про стягнення заборгованості по аліментам задоволенню не підлягає, оскільки за відсутності спору щодо розміру заборгованості по аліментах вона стягується державним виконавцем відповідно до положень законодавства, а не на підставі повторного рішення суду. Повторне стягнення з боржника суми, яка має бути ним виплачена у порядку виконання рішення суду про стягнення аліментів, недопустиме.

Читайте також: Народження у платника аліментів дитини в іншому шлюбі не є підставою для зменшення розміру аліментів без доказів погіршення його матеріального стану

Визначена позивачкою сума нарахованої пені значно перевищує розмір заборгованості по аліментам, тому суд першої інстанції дійшов висновку про зменшення пені.

Апеляційний суд з посиланням на правову позицію ВС у справі № 661/905/19 ухвалив нове рішення, яким у задоволенні вимог про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів відмовив, дійшовши висновку, що заборгованість зі сплати аліментів утворилась не з вини відповідача, а тому підстави для застосування до нього відповідальності у вигляді стягнення неустойки (пені), відсутні.

Розглянувши касаційну скаргу представника позивачки, Верховний Суд нагадав, що у постанові Верховного Суду у складі Об’єднаної палати Касаційного цивільного суду від 14 грудня 2020 р. у справі № 661/905/19 вказано, що положення ЦК України субсидіарно застосовуються для регулювання сімейних відносин. Стягнення пені, передбаченої абз. 1 ч. 1 ст. 196 СК України, можливе лише у разі виникнення заборгованості з вини особи, зобов’язаної сплачувати аліменти.

Читайте також: Додаткова винагорода, що виплачувалася поліцейським в період воєнного стану до 16 листопада 2022 р., мала враховуються при визначенні розміру аліментів

В СК України не передбачено випадки, коли вина платника аліментів виключається. У такому разі підлягають застосуванню норми цивільного законодавства. Якщо платник аліментів доведе, що вжив всіх залежних від нього заходів щодо належного виконання зобов’язання, то платник аліментів є невинуватим у виникненні заборгованості і підстави стягувати неустойку (пеню) відсутні. Саме на платника аліментів покладено обов’язок доводити відсутність своєї вини в несплаті (неповній сплаті) аліментів.

Апеляційний суд на порушення вказаних вимог закону взагалі не зазначив, якими саме доказами підтверджується факт того, що заборгованість зі сплати аліментів утворилась не з вини відповідача.

Крім того, відповідач не заперечував існування у нього заборгованості зі сплати аліментів та її погашення частинами протягом певного часу.

Отже, апеляційний суд помилково зазначив про відсутність вини відповідача у наявності заборгованості зі сплати аліментів, оскільки ним не спростовано презумпцію вини платника аліментів у виникненні заборгованості з їх сплати, що є правовою підставою для застосування до нього відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 196 СК України.

Тому Верховний Суд постанову апеляційного суду у частині вирішення позовних вимог про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів скасував, заочне рішення міськрайонного суду у цій частині залишив у силі.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.