Судова практика
Якщо потерпілий добровільно надає документи, що містять доказову інформацію, то отримання ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів не обов’язкове
6 жовтня 2020 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 761/480/19 залишив без задоволення касаційну скаргу захисника, який вважав недопустимим доказ, наданий потерпілим на запит слідчого.
Вироком районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, особу засуджено за ч. 3 ст. 186 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років за те, що вона, зайшовши за барну стійку ресторану, вчинила крадіжку грошових коштів з каси, однак була помічена адміністратором закладу. Розуміючи, що її дії стали явними, незважаючи на зауваження та вимогу зупинитися, вона, утримуючи при собі викрадені грошові кошти, залишила ресторан.
У касаційній скарзі захисник зазначав, що відеозапис із камер внутрішнього спостереження ресторану отримано у позапроцесуальний спосіб – без звернення до слідчого судді для отримання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, а тому є недопустимим доказом.
Верховний Суд вказав, що в рамках кримінального провадження правом витребувати від будь-якої особи необхідні речі, документи, відомості, тощо, наділений слідчий.
Це право передбачено ч. 2 ст. 40 КПК України, яка містить перелік повноважень слідчого, до якого, з огляду на п. 9, віднесено і право на звернення із запитами до державних органів, юридичних і фізичних осіб задля отримання речей, документів, відомостей, необхідних для здійснення досудового розслідування, а у разі ненадання такої інформації у добровільному порядку – із використанням встановленого ст.ст. 159, 160 КПК України механізму їх отримання.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що відеозапис з камер внутрішнього спостереження ресторану було добровільно надано директором ресторану у відповідь на запит слідчого.
Ураховуючи викладене, а також те, що кримінальний процесуальний закон не забороняє слідчому звертатися із запитом, а потерпілому у відповідь надавати органу досудового розслідування документи, що містять доказову інформацію, звернення до слідчого судді для отримання ухвали про тимчасовий доступ до відповідних документів у цьому випадку не є обов’язковим.
Підготував Леонід Лазебний