Connect with us

Судова практика

Якщо встановлено, що зґвалтування вчинено влітку 2011 року стосовно 10-річної особи, то конкретизація дня і часу вчинення злочину не мають значення для його

Опубліковано

2 липня 2024 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 202/9/21-к залишив без задоволення касаційну скаргу захисника, який стверджував про недоведення винуватості особи у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 152 КК України.

Обвинувачений, реалізовуючи спільний з іншою особою злочинний умисел на зґвалтування малолітньої, в один із днів літа 2011 року у вечірній час доби (більш точно час не встановлено), перебуваючи у спальній кімнаті свого домоволодіння, з метою задоволення своєї статевої пристрасті, розуміючи малолітній вік потерпілої та перебування її внаслідок цього у безпорадному стані, нехтуючи загальнолюдськими принципами моралі, статевої недоторканості, діючи умисно, вступив у статеві зносини з потерпілою.

Вироком районного суду, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду, особу засуджено за ч. 4 ст. 152 КК України (в редакції від 6 грудня 2017 р.).

У касаційній скарзі захисник зазначав, що судом у вироку не відображено обставини вчинення підзахисним інкримінованого злочину, а саме точного часу та дати, а також інших фактичних обставин події.

Читайте також: Стан сп’яніння жертви, яка, можливо, свідомо провокувала сексуальну поведінку злочинця, не виключає його кримінальної відповідальності за зґвалтування

Верховний Суд вказав, що висновки суду щодо доведеності винуватості засудженого у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 152 КК України, суд належним чином вмотивував дослідженими під час судового розгляду доказами, які було оцінено відповідно до закону та в їх сукупності і правильно визнано судом достатніми та взаємозв’язаними для ухвалення обвинувального вироку. Вирок відповідає вимогам ст. 370, 373, 374 КПК України, є законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Доводи касаційної скарги про те, що у вироку не зазначені та не встановлені судом дата та час вчинення кримінального правопорушення, натомість, зазначено лише, що злочин вчинено влітку 2011 р. є неспроможними На думку захисника, від встановлення конкретної дати залежить і кваліфікація злочину, оскільки не з’ясовано, чи була потерпіла малолітньою чи неповнолітньою особою.

Читайте також: Сам по собі факт неповноліття потерпілої не може бути достатньою підставою для кваліфікації дій засудженого як зґвалтування неповнолітньої особи

Судом було констатовано, що потерпілій станом на 2011 р. було 10 років, а тому, як вірно зазначили суди, конкретний час вчинення цього злочину не має значення для кваліфікації дій особи, так як його дії кваліфіковані, зокрема за ознакою вчинення злочину стосовно малолітньої, а малолітня особа – це фізична особа, яка не досягла 14 років.

Отже, встановивши фактичні обставини, дослідивши та проаналізувавши зібрані докази у їх сукупності, надавши їм належну оцінку, суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, дійшов обґрунтованого висновку про винуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 152 КК України, з чим погодився і Верховний Суд.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.