Connect with us

Судова практика

За самовільне підключення до електромережі вартість необлікованої електроенергії стягують на користь постачальника

Опубліковано

Верховний Суд визнав, що у разі самовільного підключення до електромережі факт заподіяння шкоди постачальнику і вина споживача доведення не потребують, а вартість спожитої необлікованої електроенергії визначається за Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії.

7 лютого 2018 р. Верховний Суд своєю постановою №  461/698/16-ц скасував ухвалу апеляційного суду щодо відмови у відшкодуванні вартості необлікованої електроенергії внаслідок порушення Правил користування електричною енергією.

Постачальник електроенергії (позивач) обґрунтовував свої вимоги тим, що його представниками було проведено перевірку та встановлено факт порушення Правил користування електричною енергією, а саме: самовільне підключення електроустановок споживача (відповідача) до електромережі з порушенням схеми обліку, підключення електропроводки споживача без виконання технічних умов і оформлення особового рахунку до квартири, власником якої є відповідач, про що було складено відповідні акти.

Рішенням районного суду позов задоволено. Ухвалою апеляційного суду рішення скасовано, оскільки на думку суду, позивачем не доведено, що відповідач самовільно підключилася до електроустановки мережі позивача, а також не доведено вини відповідача у спричиненні шкоди позивачу.

Дослідивши матеріали справи, Верховний Суд зазначив, що згідно із пп. 15 та 16 п. 8.1. Правил користування електричною енергією постачальник електричної енергії має право контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів, а також складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про постачання електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.

П. 2.7. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії прямо встановлено порядок визначення обсягу та вартості самовільно спожитої електричної енергії в разі виявлення у споживача порушень, зазначених у пп. 5 п. 2.1. Методики, та за умови відсутності у такого споживача договору про постачання електричної енергії.

Суд першої інстанції правильно виходив із того, що відповідачем порушувалися Правила користування електричною енергією для населення. Надавши оцінку письмовим доказам, долученим до справи, вважав доведеним наявність самовільного підключення струмоприймачів належної відповідачу квартири, у зв’язку з чим дійшов правомірного висновку про стягнення з неї вартості не облікованої електричної енергії.

Факт спричинення шкоди в цьому разі і вина споживача доведення не потребують.

Виходячи з цього, Верховний Суд постановив скасувати ухвалу апеляційного суду, а рішення районного залишити в силі.

Повний текст рішення.

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.