Судова практика
Загибель малолітньої дитини в результаті ДТП не складає обтяжуючої обставини як вчинення винуватцем кримінального правопорушення щодо малолітньої дитини
2 березня 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 570/32/18 задовольнив частково касаційну скаргу засудженого, виключивши з мотивувальної частини вироку посилання на обставину, що обтяжує покарання.
Вироком районного суду фігуранта було засуджено за вчинення злочину, передбаченого ч. 3 ст. 286 КК України (на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням), за те, що він, перебуваючи у стані алкогольного сп`яніння, керуючи транспортним засобом «ToyotaFortuner», рухаючись зі швидкістю 120-130 км/год, порушуючи вимоги пунктів 10.1, 11.4, п.п. «е» п. 14.6 Правил дорожнього руху, на дорозі з двостороннім рухом, яка має по дві смуги для руху в одному напрямку, перед зміною напрямку руху не переконався, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху, виїхав на зустрічну смугу руху для здійснення обгону, де вказаний маневр заборонений, та допустив зіткнення з транспортним засобом «ВАЗ 2101», який рухався попереду в попутному з ним напрямку і виконував маневр повороту ліворуч. Внаслідок ДТП двоє пасажирів «ВАЗ 2101», один з яких – малолітня дитина, померли.
Апеляційний суд скасував вирок суду першої інстанції у частині звільнення особи від відбування покарання з випробуванням і ухвалив новий вирок, за яким визначив обвинуваченому покарання за ч. 3 ст. 286 КК України у виді позбавлення волі на строк 5 років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 3 роки.
У касаційній скарзі засуджений вказував на надмірну суворість покарання та на те, що суд апеляційної інстанції, призначаючи йому покарання у виді позбавлення волі на певний строк, не зарахував строк відбутого ним покарання у виді виправних робіт.
Верховний Суд погодився, що суд апеляційної інстанції у судовому рішенні безпідставно визнав обставиною, яка обтяжує покарання, вчинення кримінального правопорушення стосовно малолітньої дитини.
Обтяжуючі обставини, зазначені в ст. 67 КК України, свідчать про підвищену небезпеку вчиненого злочину та особи винного, що дає суду підстави для призначення більш суворого покарання з кількох альтернативних у санкції покарань.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 67 КК України при призначенні покарання обставиною, яка його обтяжує, визнається вчинення злочину стосовно особи похилого віку, особи з інвалідністю або особи, яка перебуває в безпорадному стані, або особи, яка страждає на психічний розлад, зокрема на недоумство, має вади розумового розвитку, а також вчинення злочину стосовно малолітньої дитини або у присутності дитини.
Читайте також: Вживання несумісних з алкоголем ліків не виключає вживання спиртних напоїв
За матеріалами кримінального провадження, засуджений вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 286 КК України, яке характеризується такою обов’язковою юридичною ознакою, як необережна форма вини. За наведених обставин загибель малолітньої дитини в результаті дорожньо-транспортної пригоди не охоплювалась і не могла охоплюватись умислом засудженого, а тому правові підстави для врахування передбаченої п. 6 ч. 1 ст. 67 КК України обставини, яка обтяжує покарання, відсутні.
Отже, Верховний Суд постановив виключити з мотивувальної частини вироку посилання на обставину, що обтяжує покарання, – вчинення кримінального правопорушення стосовно малолітньої особи, та зарахувати у строк призначеного апеляційним судом покарання відбуту частину покарання, – 1 рік 9 місяців 21 день виправних робіт.
Підготував Леонід Лазебний