Connect with us

Судова практика

Заява про встановлення факту участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не підлягає судовому розгляду, оскільки законом передбачено позасудовий порядок встановлення таких фактів

Опубліковано

18 грудня 2019 р. Велика Палата Верховного Суду розглянула касаційну скаргу у справі № 370/2598/16-ц за заявою учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, заінтересована особа – Києво-Святошинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, про встановлення юридичного факту.

У листопаді 2016 р. учасник ліквідації аварії на ЧАЕС звернувся до суду із заявою про встановлення юридичного факту участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанцій у період із 19 по 22 травня 1986 р. Заяву мотивовано тим, що його визнано учасником ліквідації аварії на ЧАЕС (категорія 2) і видано посвідчення. На даний час він збирає документи для оформлення пенсії і має підтвердити факт виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 р. шляхом надання довідки за формою № 122. Однак отримати таку довідку не може, оскільки відсутні первинні документи, які б підтверджували його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, зокрема табелі обліку робочого часу та розрахунково-платіжні відомості.

Рішенням Макарівського районного суду Київської області заяву задоволено. Ухвалою Апеляційного суду Київської області  районного суду скасовано, провадження у справі закрито з підстав, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 205 ЦПК України, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства з тієї підстави, що законом визначено інший порядок, який дає змогу особі підтвердити факт участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Заявник подав касаційну скаргу, у якій наполягав, що апеляційний суд дійшов помилкового висновку.

Велика Палата Верховного Суду зазначила, що згідно зі ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 р. № 796-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі) документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Судами у цій справі встановлено, що особа визнана учасником ліквідації аварії на ЧАЕС (категорія 2) і йому видано посвідчення, яке є дійсним. Підпунктом “ґ” п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122.

Відповідно до ч. 4 ст. 15 Закону № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення – органами місцевого самоврядування. Отже, законом передбачено позасудовий порядок установлення юридичного факту, про який просить заявник.

Тому учасник ліквідації аварії на ЧАЕС має можливість одержати довідку за формою № 122, звернувшись до відповідних органів.

Водночас, із заявлених вимог вбачається, що між заявником і заінтересованими особами виник спір з приводу призначення заявнику пенсії на пільгових умовах, що передбачено ст. 55 Закону № 796-XII. З аналізу вказаних вище норм права слід зробити висновок про те, що заява учасника ліквідації аварії на ЧАЕС не підлягає розгляду в порядку окремого провадження, а у разі відмови у призначені пенсії на пільгових умовах, спір між особою яка має право на пільгову пенсію та управлінням Пенсійного фонду України щодо права на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону № 796-XII підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.