Судова практика
Зміна запобіжного заходу з передання особи на піклування близькому родичу на поміщення до закладу з надання психіатричної допомоги не суперечить вимогам КПК

1 квітня 2025 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 538/2563/23 залишив без задоволення касаційну скаргу законного представника особи, щодо якої вирішувалося питання про застосування примусових заходів медичного характеру, який посилався на неможливість виконання ухвали місцевого суду.
Ухвалою районного суду, залишеною без змін апеляційним судом, за вчинення суспільно небезпечного діяння, передбаченого ст. 296 ч. 4 КК України, до особи застосовано примусові заходи медичного характеру у виді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги із суворим наглядом.
У касаційній скарзі законний представник особи зазначав, що ухвалу місцевого суду неможливо виконати, оскільки її виконання доручене медичному закладу, в якому відсутній суворий нагляд.
Верховний Суд вказав, що такі посилання законного представника є безпідставними та не відповідають матеріалам провадження і вимогам закону.
Так, згідно зі ст. 508 КПК України до особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного характеру або вирішувалося питання про їх застосування, можуть бути застосовані судом запобіжні заходи у виді передання на піклування опікунам, близьким родичам чи членам сім’ї з обов’язковим лікарським наглядом або ж поміщення до закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають її небезпечну поведінку.
Врахувавши те, що згідно з довідкою міської лікарні особа з’являлася на прийом до лікаря-психіатра, однак медикаментозного лікування не приймала, у судовому засіданні втратила свідомість, при цьому її законний представник та вона повідомили, що остання декілька днів не вживала їжу, лише цитрусові та вітамінні препарати, відмовлялася їсти, на пропозицію медичного персоналу щодо госпіталізації до лікарні у зв’язку із запамороченням та низьким тиском також відмовилася, місцевий суд до набрання ухвалою законної сили змінив застосований до неї ухвалою суду запобіжний захід у виді передання на піклування близькому родичу (члену сім’ї) з обов’язковим лікарським наглядом на поміщення до закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають її небезпечну поведінку, зазначивши про необхідність негайного виконання ухвали в цій частині після її проголошення.
При цьому виконання ухвали в частині запобіжного заходу суд поклав на комунальне підприємство «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради». В подальшому, після набрання ухвалою місцевого суду законної сили в іншій частині, зокрема й щодо застосованих до особи примусових заходів медичного характеру, останню переміщено до Дніпровської філії «Спеціальний заклад з надання психіатричної допомоги» Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров’я України», тобто в заклад з надання психіатричної допомоги із суворим наглядом.
Отже, за висновком ВС, Отже, під час розгляду цього кримінального провадження суди першої та апеляційної інстанцій дотрималися вимог ст.ст. 10, 22 КПК України, створивши необхідні умови для виконання учасниками процесу своїх процесуальних обов`язків і здійснення наданих їм прав.
Підготував Леонід Лазебний
З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 17 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.