Судова практика
Звернення командира з повідомленням про вчинення військовослужбовцем злочину непокори до проведення службового розслідування не спростовує його винуватість

5 лютого 2025 р. Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 216/3169/22 залишив без задоволення касаційну скаргу захисника, який просив закрити кримінальне провадження.
Призваний за мобілізацією військовослужбовець відмовився виконати накази начальника, хоча об’єктивно міг і повинен був їх виконати.
Вироком районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, його було засуджено за ч. 1 ст. 28, ч. 4 ст. 402 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 6 років.
У касаційній скарзі захисник зазначав, що у цьому кримінальному провадженні службове розслідування за фактом відмови від виконання бойового розпорядження розпочато після подання повідомлення про вчинення кримінального правопорушення майором, хоча, відповідно до вимог наказу Міністерства оборони України від 21 листопада 2017 р. № 608 «Про затвердження Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України», службове розслідування повинно передувати повідомленню про вчинення кримінального правопорушення.
Читайте також: Вчинення непокори військовослужбовцем тягне кримінальну відповідальність незалежно від настання суспільно небезпечних наслідків
Верховний Суд вказав, що положеннями ст. 84 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України передбачено, що прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.
Командування військової частини виявивши у діях засудженого ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 402 КК України, повідомило і доставило останнього до уповноваженої особи та після цього з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини призначило службове розслідування за фактом відмови від виконання бойового розпорядження. За результатами проведеного службового розслідування, у відповідності до наказу командира в/ч, за порушення вимог статуту внутрішньої служби ЗС України засудженого притягнуто до дисциплінарної відповідальності за порушення військової дисципліни.
Отже, не у всіх випадках повідомленню про вчинення кримінального правопорушення передує службове розслідування, а отже посилання сторони захисту щодо неправомірності звернення командування військової частини з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення без першочергового проведення службового розслідування є помилковими, оскільки не ґрунтується на нормах права та відповідно не спростовує винуватість засудженого у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення.
Тому, за висновком ВС, суди, досліджуючи та перевіряючи під час судового розгляду копії матеріалів службового розслідування, дійшли вірного висновку, що вказані матеріали відповідають порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21 листопада 2017 р. № 608.
Підготував Леонід Лазебний
З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 17 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.