Connect with us

В світі

Байден проти Трампа: вибори на фоні пандемії

Катерина ОДАРЧЕНКО, політтехнолог «SIC Group Ukrainе»

Світова економічна криза, пандемія коронавірусу COVID-19, нафтові війни – це той бекґраунд, на фоні якого американські президентські вибори виходять на фінішну пряму.

Усі ці явища вносять нестабільність у суспільні настрої та функціонування держави і зможуть суттєво вплинути на результати голосування. Головними претендентами є, відповідно, діючий Президент – Дональд Трамп від Республіканської партії та Джо Байден від Демократичної – екс- віце-президент США за адміністрації Обами.

Ще донедавна трималася інтрига щодо кандидата від демократів, однак після «супер-вівторка», тобто дня, коли проходять праймеріз у найбільшій кількості штатів одночасно (URL: https://cutt.ly/1t2o4sX), беззаперечну перемогу на них отримав Байден, якого багато хто вже списав з рахунків, на фоні млявого старту. Однак остаточно головним представником від партії він став, коли Бені Сандерс 13 квітня зняв свою кандидатуру й підтримав колегу-суперника у президентських виборах (URL: https://cutt.ly/mt2pf6L).

Головна боротьба між ними скоріше за все пройде щодо того, чи об’єднається країна в умовах кризи, чи роз’єднання поставить її перед непомірною ціною. Так, Трамп прийшов до влади в 2016 році з підходом, що більше розділяє суспільство, і на фоні скандалів під час свого президентства його риторика залишається в тому ж руслі. Байден натомість позиціонує себе як лідер, котрий виступає за традиційне американське лідерство, що базується на єдності та солідарності (URL: https://apnews.com/3e88a683e458f762818d66c9bae6ce1d).

З огляду на виклики, які стоять перед країною, та готуючись до осінніх виборів, Дональд Трамп почав загравати із суспільством та в рамках боротьби з конавірусом і підтримки економіки все ж протиснув виділення 2,2 трильйони доларів (!!!), так-так, саме трильйонів. Ці кошти будуть спрямовані на підтримку бізнесу, виділення ресурсів перевантаженим постачальникам медичних послуг і допомоги бідним сім’ям під час поглиблення епідемії коронавірусу (URL: https://cutt.ly/it2k4NK).

Реакцію свого опонента на поширення коронавірусу Байден описав так: «нездатність планувати, підготуватися, провести неупереджену оцінку й повідомити мешканців країни про загрозу…, призвело до катастрофічних наслідків. Нам не можна повторювати цих помилок» (URL: https://cutt.ly/at2k7KG). На фоні цього свою підтримку Джо Байдену висловив 44-й Президент США – Барак Обама. Він зазначив, що Байден є найкращою надією нації вийти з пандемії коронавірусу єдиною та процвітаючою державою (URL: https://ukrainian.voanews.com/a/obama-biden-vybory-/5371611.html), а з огляду на опитування, де американці вважають, що Обама буде кращим лідером, ніж Трамп під час тривалої пандемії з результатами 52% і 38% голосів респондентів, підтримка Бараком віце-президента своєї адміністрації йде останньому лише в «плюс» (URL: https://cutt.ly/Wt2lev6).

У той час Дональд Трамп має набагато більші можливості, ніж опонент у медійній площині. Запроваджені в більшості штатів карантинні обмеження дозволяють президенту виступати з екранів телевізорів та використовувати для своєї кампанії будь-який медіа- виступ, тоді як його опонент не має можливості традиційно подорожувати країною й виступати перед своїми прихильниками.

Однак за очікуваннями офісу Байдена, до осені він може об’єднати коаліцію з білих робітників, багато з яких втратять роботу, афроамериканців, котрих найбільше викошує нинішня пандемія, та навіть деяких прихильників Трампа, які не схвалюють його манеру керування державою. Досвід і передбачуваність лідерства, досвід та емпатія – це ті якості, які він зможе їм запропонувати.

Що важливо в цьому контексті для України?

На фоні загострення суперечностей між головними претендентами на пост Президента США питання нашої держави знову «випливе» в контексті тиску республіканців на кандидатуру Байдена, і навпаки. «Українагейт» вчергове стане головною темою політичного й медійного тиску: невдала спроба імпічменту за результатами розмови Трампа і Зеленського, відкриття справи проти Хантера Байдена в ДБР (URL: https://cutt.ly/ot2ltcy), затримка військової допомоги США для України в «ручному режимі» тощо (https://cutt.ly/st2lypw). Тому нам потрібно максимально дистанціюватися від підтримки й загравання з тією чи іншою стороною і тримати рівновіддалену дистанцію, щоб знову не «вистрелити собі в ногу».

Відповідно до нових опублікованих соціологічних досліджень, цитованих каналом CNN, серед зареєстрованих виборців екс-віце-президент США має підтримку 53, а Трамп — 42% (URL: https://cutt.ly/Rt2lu6X). Утім цей рейтинг не показує справжнього співвідношення сил, адже конкретно в цій передвиборчій кампанії, яка відбувається на фоні світових кризових явищ, ініціатива знаходиться на боці чинної адміністрації. І від того, як вона впорається з цими викликами, багато в чому залежать і результати виборів. Тож наразі «козирі» в руках Трампа, а як воно буде далі, побачимо.

Джерело: Юридичний вісник України

В світі

«Польський Зеленський»: як антисистемний кандидат отримав шанс на виборах президента Польщі

Станіслав ЖЕЛІХОВСЬКИЙ,
кандидат політичних наук, провідний фахівець Дипломатичної академії України
імені Геннадія Удовенка

Якби вибори президента в Республіці Польща відбулися, як очікувалося, 10 травня, то компанію чинному президенту Анджею Дуді з високою ймовірністю склав би «польський Зеленський» — незалежний кандидат Шимон Головня.

Сорокатрирічний журналіст і шоумен напередодні дня голосування міг би розраховувати на підтримку 19,2%, суттєво випереджаючи кандидатів від «традиційної» опозиції. А його порівняння із Зеленським не випадкове — сам Головня залюбки порівнює себе з українським президентом. Та чи подібна сьогоднішня польська ситуація до України річної давнини? Чи не виявиться Головня «каліфом на годину», чий рейтинг може так саме швидко піти донизу? А якщо ні, то чого тоді варто очікувати від Польщі? Спробуємо розібратися.

Від монастиря до ЗМІ

Шимон Головня народився 3 вересня 1976 року в Білостоці — місті на північному сході Польщі, неподалік від кордону з Білоруссю. Його батько, Войцех Головня, у 1980-х роках був активістом професійної спілки «Солідарність» у Білостоці, на перших вільних місцевих виборах 1990 року став міським райцем (депутатом міської ради), а потім — віце-президентом Білостока. Натомість його син не показував схильності до політики чи активізму.

Після закінчення школи Шимон знявся в польській короткометражній драмі «Людина з тіні», що побачила світ у 1995 році. В цій кінострічці Головня зіграв роль гімназиста з трагічною долею Богдана П’ясецького — сина польського політика і публіциста Болеслава П’ясецького, досить контроверсійної в польській історії особистості. Після того, хоча досвіду в кіно в Головні більше не було, проте участь у телевізійних проектах мала місце протягом досить тривалого періоду життя. Й хоча він розпочав свою кар’єру як журналіст та ближчим до себе розглядав інший спосіб життя — духовний.

Так, ще з дитинства Головня виявляв схильність іти по духовному шляху. Двічі перебував у новіціаті (був послушником) Ордену домініканців. Першого разу покинув його за станом здоров’я, а вдруге вирішив, що це — не його покликання. Замість цього він переїхав на навчання до Варшави, де вивчав психологію в Університеті соціальних та гуманітарних наук.

У період з 1997 по 2000 роки Головня був редактором відділу культури в «Gazeta Wyborcza», а в 2001—2004 роках — оглядачем та редактором соціального відділу в «Newsweek Polska». У 2005 році був заступником головного редактора тижневика «Ozon». Пізніше працював у «Rzeczpospolitа» на посаді редактора «Plus Minus».

Із 2008 року виступав у ролі ведучого програми «Маю талант!», де показав, що полюбляє телебачення та учасників, а також те, що має гарне почуття гумору.

Його дует з Марцином Прокопом був одним із найулюбленіших на телебаченні. Наприкінці листопада 2019 року журналіст оголосив, що залишає шоу.

Відомий він і значною благодійною діяльністю — у 2013 році заснував фонд «Kasisi», який зосереджується на управлінні дитячим будинком у Замбії, а у 2014 році — фонд «Добра фабрика», який допомогає жителям таких країн, як Бангладеш, Руанда та Сенегал.

Шлях у політику

Восьмого грудня 2019 року Шимон Головня у Гданському театрі Шекспіра офіційно оголосив про участь у виборах президента Республіки Польща в 2020 році, ставши першим кандидатом, який зробив це офіційно. Важливо розуміти його політичну позицію, включно із зовнішньополітичним аспектом. Адже Головня є потенційним очільником держави, що є сусідом та стратегічним партнером України. Під час прес-конференції, організованої 7 лютого, Шимон презентував свою офіційну передвиборчу програму. Він опублікував її у вигляді книги під назвою «Бачення та особливості президентства». Програма складається з чотирьох основних напрямків: безпека, охорона довкілля, соціальна солідарність, самоврядування та громадянська діяльність. Досить важливими її ідеями можна назвати такі: повна відмова Польщі від вугілля до 2050 року; жодних змін до закону про аборти; співпраця з ЄС і НАТО; стабілізація кадрової ситуації в армії; створення польсько-українського інституту соціального та історичного діалогу тощо.

Щодо міжнародного контексту, то ще до презентації своєї програми Шимон Головня, даючи інтерв’ю одному з польських видань, на запитання про те, як потрібно формувати відносини з Російською Федерацією, відповів, що «це також питання до Росії». Після чого розкритикував заяви її очільника Володимира Путіна щодо Польщі та спроби створити абсолютно нову історію не лише Польської держави, а й Європи.

У цьому ж спілкуванні Головня виступив за поглиблення співпраці зі Сполученими Штатами Америки. Зокрема, він згадав про купівлю Польщею літаків F-35, зазначивши, що офіційна Варшава, через потребу в тактичній та винищувальній авіації, якнайшвидше має бути оснащена найкращим обладнанням (невдовзі польська влада таки підписала зі США контракт на придбання 32-х винищувачів F-35).

Відтак, судячи з передвиборчої програми й політичної позиції, він не є прихильником геополітичних розворотів. Скоріше його можна віднести до осіб з проєвропейськими і проєвроатлантичними поглядами, що є доволі важливо й для України.

Другий Зеленський?

Через, зокрема, кар’єру актора й телеведучого дехто побачив у кандидаті в президенти Польщі Шимоні Головні аналогію з Володимиром Зеленським, про що він сам залюбки зазначає. Інший політик, із яким себе порівнює Головня — президент Франції Еммануель Макрон, і це теж зближує його із Зеленським.

Дійсно, схожостей між українським та польським політиками не бракує. Це й медійна слава, і позитивний імідж, а також знайомство з камерами та можливість охопити мільйони людей своїми повідомленнями. Зрештою, обидва новачки в політиці можуть також розраховувати на допомогу популярних ЗМІ, яким вони завдячують своєю кар’єрою. Так само, як і В. Зеленський, Шимон Головня досяг високих рейтингів у першу чергу завдяки статусу антисистемного кандидата, який вийшов на політичну арену під час чергової хвилі розчарування традиційною політикою.

Утім, на цьому їх подібність завершується. Головня не обіцяє повної ревізії всіх звершень свого попередника, просто роблячи акцент на потребі більш моральної політики та заявляючи про небезпеки монополізації влади однієї політичною силою. А головне — успіх антисистемного кандидата можливий лише в ситуації, коли традиційній опозиції немає що запропонувати суспільству.

P. S. У Польщі так було до минулої п’ятниці, але все змінилося після того, як ключова опозиційна сила «Громадянська платформа» замінила кандидата на виборах. Замість Малгожати Кідави-Блонської, рейтинг якої коливався на рівні ганебних 2%, у боротьбу за президентське крісло вступив популярний мер Варшави Рафал Тшасковський. І рейтинг «традиційної» опозиції знову став зростати. Наразі опитування дають Тшасковському від 11 до 16%. Він або несуттєво поступається Головні, або випереджає його та має всі шанси вийти в другий тур. Утім, як би не завершилися президентські вибори в Польщі, Шимон Головня залишиться їх головним відкриттям. Медіаперсоні, яка з’явилася майже «нізвідки», протягом виборчої кампанії вдалося примусити «традиційні» партії до еволюції. Це те, чого за рік так і не вдалося зробити Володимиру Зеленському.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

«Коридор ганьби» для прем’єра

У позаминулу суботу в одній із лікарень Брюсселя прем’єр-міністра Бельгії Софі Вілмес розгнівані медичні працівники зустріли мовчазним протестом.

Про це повідомляла «ЄП» з посиланням на The Brussels Times. У символічній акції взяли участь близько сотні медсестер, лікарів, технічних та адміністративних працівників лікарні Святого Петра. Вони влаштували «коридор ганьби», повернувшись спинами до автомобіля прем’єрки, коли та прибувала до установи.

Працівники лікарні пояснили, що повернулися вони так само, «як політики повертаються спинами на наші заклики про допомогу». Дана лікарня перебувала в епіцентрі коронакризи від початку епідемії, будучи опорною для пацієнтів з підтвердженою інфекцією. Перший у Бельгії пацієнт з коронавірусом лікувався там після повернення з Уханя. Наразі працівники лікарні розчаровані тим, як уряд впорався з коронакризою і його підходом до системи охорони здоров’я в цілому.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

В Ізраїлі черговий суд над Нетаньягу

В окружному суді Єрусалима в минулу неділю почався судовий процес над чинним прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньягу.

Як зазначається, вперше в історії цієї країни чинний глава уряду став підсудним, обвинуваченим у кримінальних правопорушеннях. При цьому Нетаньягу відкидає всі звинувачення на свою адресу. «Сьогодні під судом знаходиться волевиявлення народу. Йдеться про спробу заперечити рішення виборців і повалити владу національного табору. Розслідування були брудними від самого початку. Перед виборами в квітні 2019 року ці фірми терміново опублікували підозри проти мене, бо не хотіли, щоб я стояв тут сьогодні як прем’єр-міністр. Вони хотіли, аби я був переможеним політиком, колишнім прем’єр-міністром», — зазначив Нетаньягу перед початком слухання справи в суді.

Додамо, що перше судове засідання в трьох корупційних справах проти Нетаньягу тривало близько години. Адвокат прем’єр-міністра заявив, що для відповіді захисту на обвинувальний висновок буде потрібно від двох місяців до півроку. Він пояснив це великою кількістю матеріалу.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2020
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.