Connect with us

В світі

Безправ’я, що межує з мракобіссям

У російському місті Сургут в кількох свідків Єгови, організація яких заборонена в Росії, було зафіксовано травми від ймовірних тортур під час допитів у місцевій слідчій установі.

Про це повідомила агенція Бі-бі-сі. Місцевий адвокат Дмитро Колобов, що представляє права одного із затриманих, стверджує, що його підзахисного били, до тіла торкалися електрострумом, душили. Про те, що затримані учасники свідків Єгови могли зазнати катувань, стало відомо ще кілька тижнів тому. Розпочали скаржитися самі єговісти та їхні захисники. Так, за даними згаданого адвоката Колобова, інших захисників, знущанням було піддано не менше семи осіб. Як стверджували юристи, історія виникла ще в зиму, на початку цього року, а саме в будинку Слідчого комітету по вулиці Островського. В цей день у Сургуті була проведена масштабна спецоперація, під час якої в Будинок свідків Єгови пройшли обшуки, після чого присутніх там людей затримали й доставили в слідчу установу. Як стверджує адвокат і підтверджують його підзахисні: їм зав’язали скотчем руки за спиною, роздягали догола, душили, наносили побої, поливали водою, а потім застосовували електрошокер. Через деякий час більшу частину затриманих відпустили, але трьох активістів цього релігійного руху було взято під варту. Відносно них і ще 19 осіб було порушено кримінальну страву за частиною 2 статті 282 КК РФ («Організація діяльності екстремістської організації та участь в ній»).

Управління Слідчого комітету по Ханти-Мансійському округу — Югрі ще 22 лютого повідомило про початок перевірки заяв про катування під час допитів затриманих. Про результати цієї перевірки відомство нічого не повідомляло. Крім того, адвокат Д. Колобов після цієї події подав до Слідчого комітету РФ заяву про відвід слідчої групи. Більше того, він поскаржився до Представника Уповноваженого з прав людини в Югрі Наталії Стребкової. Вона зустрілася з потерпілими, а також з керівником начальником Сургутського відділу СКР Володимиром Єрмолаєвим. «Зізнаюся вам, що те, що розповіли на зустрічі ці люди, про всі ці страшні деталі, то все це мене шокувало», — заявила Н. Стребкова в інтерв’ю виданню Znak.com. Але після того, як затриманих єговістів відпустили з відділення, вони, природньо, почали фіксувати травми в лікарнях. Спочатку медики не знаходили слідів катувань електрошокером й це пояснюється тим, що струм до потерпілих застосовували через одяг, тому лікарі не змогли визначити точкові впливи електричного струму. А адвокат Д. Колобов отримав відмову у вимозі про відвід слідчих. Хоча в нього на руках є медичні документи, які підтверджують «три або чотири факти, наявні від впливу електрики та чітко зафіксовані гематоми. Отже, розслідування йде повним ходом», — засвідчив адвокат. Йому в зборі документів активно допомагає представник Омбудсмена. Після втручання посадовця лікарі стали охочіше віддавати медичні документи, що підтверджують наявність зловживань. Рішення відмовити в проханні у відведенні слідчої групи, як заявляє адвокат, прийняв особисто глава Сургутського слідчого відділу. Отже, особа, яка підлягає самовідводу, сама прийняла процесуальні рішення про неприпустимість свого ж відводу. Агенція Бі-бі-сі попросила відомство прокоментувати слова адвоката з цього приводу й чекає відповіді.

Як стало відомо ще в квітні 2017 року Верховний суд Росії визнав діяльність «Управлінського центру свідків Єгови» екстремістською й ухвалив, що саме цей центр і всі його регіональні відділення повинні бути ліквідовані. Ініціатором даного процесу виявився російський Мін’юст, який у ході позапланової перевірки організації виявив порушення Закону «Про протидію екстремістській діяльності» з боку Свідків Єгови. Водночас на засіданні Ради з прав людини при Президентові Росії Володимирі Путіну обіцяв «вивчити ситуацію» про заборонену організацію разом із головою Верховного суду В’ячеславом Лебедєвим. «Ми можемо, і навіть повинні, в якийсь момент бути більш ліберальними до представників різних релігійних сект, — казав Путін. «Звичайно, що це нісенітниця повна щодо їх небезпек для суспільства, треба уважно з цим розібратися». Проте, незважаючи на слова В. Путіна, жорстокі переслідування свідків Єгови в Росії тривають. Так до шести років колонії суворого режиму засудили 46-річного Дениса Данцева. Його було затримано як учасника орловської громади єговістів, яка була визнана екстремістською ще в 2016 році. Лев Пономарьов, лідер руху «За права людини», член московської Гельсінської групи з цього приводу зазначив, що прочитавши цей текст, кожна людина в Росії повинена задуматися над тим, а які свідчення вона може надати, коли до неї прийдуть і почнуть катувати. Адже тепер це може стосуватися будь-кого, як це було в ті страшні 30-ті роки. Тоді до когось приходили як до японського шпигуна — і він давав відповідні свідчення. А до когось приходили як до «троцькіста» — і людина давала необхідні свідчення. У наші дні хтось обов’язково повинен поповнити ряди небезпечних сектантів, яких уже влада призначила. Не виключено, що справа дійде до всіх нетрадиційних релігій у Росії.

Для довідки

Свідки Єгови — міжнародна релігійна організація, заснована у 80-х р. XIX ст. у США. Станом на 2018 рік найбільша кількість її активних членів становила близько 9 млн осіб. У церковних колах заперечується приналежність релігійної організації «Свідки Єгови» до християнства. На пострадянському просторі їх часто розглядають як певну протестантську течію. Свідки Єгови різко відрізняються від загальновизнаних християнських церков у багатьох моментах, зокрема, на їхнє переконання, використання ікон, образів тощо суперечить волі Бога; Ісус народився «не 25 грудня‚ а десь 1 жовтня‚ коли пастухи ще залишали свої отари на ніч просто неба» і «ніколи не наказував християнам святкувати день його народження», а лише «вшановувати пам’ять про його смерть»; близький «Армагеддон», тобто наближення кінця світу тощо.

Лесь КУРІННИЙ,
спеціально для ЮВУ
(друкується за матеріалами
російських видань та Бi-Бi-Ci)

Джерело: Юридичний вісник України

В світі

«Мюнхенський зговір», або Дванадцять ідей про те, як зруйнувати Україну

Леся ВАСИЛЕНКО,
народний депутат, фракція «Голос»

Документ, який спочатку з’явився, а потім, завдяки реакції України та її друзів, зник із сайту та роздаткових матеріалів Мюнхенської безпекової конференції, офіційно має назву «Дванадцять кроків для більшої безпеки України та євроатлантичного регіону». Хоча насправді він мав би називатися «Дванадцять ідей про те, як перемогти Україну».

У мене до цього документа є два запитання: звідки та чому він з’явився? Також є потреба зрозуміти, що маємо робити після його появи?

План без України

На запитання Звідки, відповісти найпростіше. Автором документа стала так звана Група лідерів із питань євроатлантичної безпеки — об’єднання, одним із засновників якого є сама Мюнхенська безпекова конференція. Та цього разу головну роль серед учасників цієї групи зіграла Російська рада з міжнародних справ. А сам зміст документа свідчить про те, що готували його в Москві.

Про суть «кроків» трохи далі, важливо розуміти його структуру: кілька корисних для України речей для того, аби він виглядав нормально для західної аудиторії, й кілька речей, які множать Україну на нуль. Дана технологія апробована КДБ ще під час «холодної війни». Нічого нового.

Інше запитання — Чому? Ще перед вильотом у Мюнхен ми з колегами обговорювали ризики того, що питання України не стоятиме на порядку денному. Цю ж думку поділяв і Курт Волкер, який у своїй колонці для Foreign Policy написав, що Україна раптово опинилася в тумані міжнародної політики. Поза увагою — бо всі втомилися. Але також через те, що РФ набирає впливу.

Уже під час наших дискусій у Мюнхені стало очевидним: основною метою України мало би бути: повернути міжнародний безпековий дискурс до Украї ни як наріжного каменя міжнародної безпеки; порушити питання ПДЧ до членства в НАТО і прямої військової співпраці і допомоги, а ще питання посилення санкцій.

Із цим Україна мала їхати на ключову світову конференцію. Але ця позиція не пішла далі обговорень депутатів та експертів, її не представила українська влада. Та й вона взагалі нічого не представила наперед.

І тут виникають запитання вже до Офісу Президента, який готувався до Мюнхена. Україна їхала туди слухати та коментувати, не задекларувавши наперед свого бачення того, як потрібно обговорювати проблематику війни. А тому рамки обговорення задали за нас. Так працює російська дипломатично-­пропагандистська машина.

Завдяки реакції наших партнерів, у тому числі США й того ж Atlantic Council, документ був знятий з офіційного сайту конференції, але й досі його привид повертається до цих 12 кроків, явно придуманих Кремлем, або ж створених за його натхненням.

І саме тому непоганий, загалом, спіч Президента України Володимира Зеленського, в якому, щоправда, не було нічого ані нового, ані проривного, сприймався блякло і непевно. Хоча, якщо ми вже проґавили цей план, або не змогли попередити його публікацію, можна було б, напевно, підготуватися до його появи з відповідними реакціями дипломатичними каналами.

Небезпеки російського плану

Інша річ — що написано в «кроках», які намагалися нав’язати в Мюнхені. Нам це важливо проаналізувати. Ворога треба знати в лице. Вже сама назва документа викликає сумніви. «Конфлікт в і навколо України» — це термінологія Кремля, яка не називає справжній корінь проблеми: російську збройну агресію. А якщо проблема визначена неправильно, то й рішення навряд чи буде вірним.

Зупинюсь на деяких резонансних пунктах. Сьомим пунктом пропонувалося створення, по суті, зони вільної торгівлі між ЄС, Україною та Росією. Але це не працює, бо це не інтегровувані речі. Це красива приманка для бізнесу, яка ніколи не стане реальністю, або ж стане, але в спотвореному вигляді. Восьмий пункт припускає часткове зняття санкцій за часткову імплементацію Мінських домовленостей. Нехай навіть сьогодні. І це при тому, що Росія не виконує Мінські домовленості взагалі.

Тут варто нагадати: за чинними рішеннями ЄС, починати зняття санкцій із Росії можливо лише після повного виконання Мінська. А санкції США і Канади взагалі прив’язані не до Мінська, а до порушення територіальної цілісності, до збиття літака, до окупації України. Натомість тут бачимо єзуїтську спробу прив’язати санкції до невигідних Україні мінських угод, які треба взагалі перегорнути та забути. Єдине, що тут варто переглянути — це зняти будь­яку прив‘язку санкцій до Мінська. Санкції мають зніматись тільки у випадку припинення агресії, повернення Криму й деокупації Донбасу.

Одинадцятий пункт — теж, власне, про санкції, цього разу про політичні. Передбачалася можливість «вибіркової взаємодії» ЄС та РФ, в разі, знову­таки, навіть часткового виконання Мінська.

Найцікавіший і найнебезпечніший — останній пункт. В ньому пропонувалося якнайшвидше розпочати новий національний діалог про ідентичність. Це — абсолютний нонсенс та явне втручання у внутрішні справи України. З іншого боку, це чергова спроба зробити те, що роз’єднає Україну. Як Росія допомагатиме Україні та українцям «самоідентифікуватись», можна легко уявити. Результат такої «допомоги» агресора також передбачуваний.

Дивно, як взагалі можна погоджувати власну національну ідентичність з будь­якою іншою країною? Це справа самої країни. Ми самі доволі чітко дали відповідь на питання національної ідентичності. Ще під час Майдану, який зняв усі проблемні питання в дискурсі про національну ідентичність. Наші цінності: воля, свобода, незалежність та єдність. Більше питань немає і бути не може. Не тягніть нас у штучні, нав’язані дискусії з сумнівною метою. У цьому плані погоджуюсь тільки з тим, що, дійсно, державна політика і стратегія мали б бути більш консолідованими в питаннях національної ідентичності.

Автори шедевра

Отже, ці 12 пунктів — це пропозиція цілої низки «незалежних» експертів, серед яких, до речі, вказувалися й кілька українців, які й до того були відомі своєю причетністю до п’ятої колони Кремля й роботою над розвалом України. Це Василь Філіпчук, Олександр Чалий, Олексій Семеній. Хоча серед співавторів є й дійсно шановані люди, що найцікавіше. Всього документ підписали 46 осіб — представники європейських аналітичних центрів, колишні високопосадовці, дипломати тощо. Автори ініціативи — ексміністр оборони Великої Британії Дес Браун, голова Мюнхенської конференції з безпеки Вольфганг Ішингер, екс­сенатор США Сем Нанн, колишній міністр енергетики США Ернест Моніз та колишній міністр закордонних справ РФ Ігор Іванов. Серед інших авторів — колишній командувач Об’єднаними силами НАТО в Європі Філіп Брідлав, екс­глава МЗС Нідерландів Берт Кундерс тощо. Те, що росіянам так легко вдалося їх чи то «переконати», чи то обдурити, — окрема проблема.

Як діяти Україні?

Що ми можемо протиставити таким російським дипломатичним нападам? Підходи, описані в документі, неприпустимі. Це сигнал диктатурам: приходьте, дестабілізуйте, захоплюйте території, а ми організуємо, по факту, для вас платформу для діалогу, щоб визначити, як легітимізувати ваші дії. І в Україні та за її межами має бути єдине розуміння: РФ — агресор і порушник міжнародного права. Україна і Європа — постраждалі. Потурання агресору дорівнює підриву безпеки України в регіоні, в Європі, у світі. Також думаю, що настав час і Україні говорити про нашу втому. Ми втомились від лицемірства, від неспроможності великої Європи відстояти свої ж принципи та поставити в куток одного неслухняного кремлівського хлопчиська. Ми стомилися від примусу нас до діалогу з людиною, яка не здатна чути нічого, крім слів про велику імперію.

З іншого боку, ми стомилися від того, що нам 6 років ставлять вимоги і малюють 12­крокові плани дій — намалюйте їх краще для Путіна. Ми втомилися, що на різних платформах під Росію міняють правила гри та правила притягнення до відповідальності. Але при всій цій втомі ми стоїмо міцно й тримаємо оборону навколо європейської демократії. Саме Україна стала оплотом європейської та світової безпеки. Й хотілося б, щоб про це не забували ті держави, які називають себе друзями та партнерами України.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Мексиканські копи пересядуть на українські електробайки

Поліцейський відділок мексиканського міста Мехікалі візьме для тестування електричні велосипеди Delfast TopCop українського стартапу Delfast.

Раніше компанія презентувала свої електробайки шефу й працівникам поліції Мехікалі, а також меру міста. Після цього поліція Мехікалі й Delfast уклали угоду про тестування кількох транспортних засобів. «Досі місцева поліція використовувала звичайні велосипеди для патрулювання центру міста. Вони передусім оцінили силу й швидкість Delfast TopCop, яка дозволяє легко долати значні відстані, пересуватися на місцевості з перешкодами і в цілому є швидшою», — зазначили в Delfast. Крім того, в поліції Мехікалі відзначили екологічність електричних велосипедів Delfast — місто є одним із найзабрудненіших у Мексиці. Нагадаємо, українські розробники створили гібрид мотоцикла й гірського велосипеда.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Онук Назарбаєва просить політичного притулку в Британії

Айсултан Назарбаєв, онук першого президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва, просить у Британії політичного притулку й звинувачує владу своєї країни в спільній з РФ корупції.

Про це він написав на своїй сторінці у Facebook. За словами 29-­річного чоловіка, через його позиції сім’я чинить на нього тиск. Він пообіцяв розповісти подробиці в інтерв’ю Times.

У жовтні 2019­-го онук Назарбаєва, старший син його дочки Дариги Назарбаєвої, отримав умовний термін за напад на поліцейського в Лондоні (вдарив одного і вкусив іншого правоохоронця) під впливом наркотиків. Він заявив, що в наркотиках «шукав заспокоєння душі від нестерпної реальності». Пізніше він дякував російським спецслужбам за те, що ті витягли його з в’язниці, куди його «відправила гнити» сім’я.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.