Connect with us

В світі

Безправ’я, що межує з мракобіссям

У російському місті Сургут в кількох свідків Єгови, організація яких заборонена в Росії, було зафіксовано травми від ймовірних тортур під час допитів у місцевій слідчій установі.

Про це повідомила агенція Бі-бі-сі. Місцевий адвокат Дмитро Колобов, що представляє права одного із затриманих, стверджує, що його підзахисного били, до тіла торкалися електрострумом, душили. Про те, що затримані учасники свідків Єгови могли зазнати катувань, стало відомо ще кілька тижнів тому. Розпочали скаржитися самі єговісти та їхні захисники. Так, за даними згаданого адвоката Колобова, інших захисників, знущанням було піддано не менше семи осіб. Як стверджували юристи, історія виникла ще в зиму, на початку цього року, а саме в будинку Слідчого комітету по вулиці Островського. В цей день у Сургуті була проведена масштабна спецоперація, під час якої в Будинок свідків Єгови пройшли обшуки, після чого присутніх там людей затримали й доставили в слідчу установу. Як стверджує адвокат і підтверджують його підзахисні: їм зав’язали скотчем руки за спиною, роздягали догола, душили, наносили побої, поливали водою, а потім застосовували електрошокер. Через деякий час більшу частину затриманих відпустили, але трьох активістів цього релігійного руху було взято під варту. Відносно них і ще 19 осіб було порушено кримінальну страву за частиною 2 статті 282 КК РФ («Організація діяльності екстремістської організації та участь в ній»).

Управління Слідчого комітету по Ханти-Мансійському округу — Югрі ще 22 лютого повідомило про початок перевірки заяв про катування під час допитів затриманих. Про результати цієї перевірки відомство нічого не повідомляло. Крім того, адвокат Д. Колобов після цієї події подав до Слідчого комітету РФ заяву про відвід слідчої групи. Більше того, він поскаржився до Представника Уповноваженого з прав людини в Югрі Наталії Стребкової. Вона зустрілася з потерпілими, а також з керівником начальником Сургутського відділу СКР Володимиром Єрмолаєвим. «Зізнаюся вам, що те, що розповіли на зустрічі ці люди, про всі ці страшні деталі, то все це мене шокувало», — заявила Н. Стребкова в інтерв’ю виданню Znak.com. Але після того, як затриманих єговістів відпустили з відділення, вони, природньо, почали фіксувати травми в лікарнях. Спочатку медики не знаходили слідів катувань електрошокером й це пояснюється тим, що струм до потерпілих застосовували через одяг, тому лікарі не змогли визначити точкові впливи електричного струму. А адвокат Д. Колобов отримав відмову у вимозі про відвід слідчих. Хоча в нього на руках є медичні документи, які підтверджують «три або чотири факти, наявні від впливу електрики та чітко зафіксовані гематоми. Отже, розслідування йде повним ходом», — засвідчив адвокат. Йому в зборі документів активно допомагає представник Омбудсмена. Після втручання посадовця лікарі стали охочіше віддавати медичні документи, що підтверджують наявність зловживань. Рішення відмовити в проханні у відведенні слідчої групи, як заявляє адвокат, прийняв особисто глава Сургутського слідчого відділу. Отже, особа, яка підлягає самовідводу, сама прийняла процесуальні рішення про неприпустимість свого ж відводу. Агенція Бі-бі-сі попросила відомство прокоментувати слова адвоката з цього приводу й чекає відповіді.

Як стало відомо ще в квітні 2017 року Верховний суд Росії визнав діяльність «Управлінського центру свідків Єгови» екстремістською й ухвалив, що саме цей центр і всі його регіональні відділення повинні бути ліквідовані. Ініціатором даного процесу виявився російський Мін’юст, який у ході позапланової перевірки організації виявив порушення Закону «Про протидію екстремістській діяльності» з боку Свідків Єгови. Водночас на засіданні Ради з прав людини при Президентові Росії Володимирі Путіну обіцяв «вивчити ситуацію» про заборонену організацію разом із головою Верховного суду В’ячеславом Лебедєвим. «Ми можемо, і навіть повинні, в якийсь момент бути більш ліберальними до представників різних релігійних сект, — казав Путін. «Звичайно, що це нісенітниця повна щодо їх небезпек для суспільства, треба уважно з цим розібратися». Проте, незважаючи на слова В. Путіна, жорстокі переслідування свідків Єгови в Росії тривають. Так до шести років колонії суворого режиму засудили 46-річного Дениса Данцева. Його було затримано як учасника орловської громади єговістів, яка була визнана екстремістською ще в 2016 році. Лев Пономарьов, лідер руху «За права людини», член московської Гельсінської групи з цього приводу зазначив, що прочитавши цей текст, кожна людина в Росії повинена задуматися над тим, а які свідчення вона може надати, коли до неї прийдуть і почнуть катувати. Адже тепер це може стосуватися будь-кого, як це було в ті страшні 30-ті роки. Тоді до когось приходили як до японського шпигуна — і він давав відповідні свідчення. А до когось приходили як до «троцькіста» — і людина давала необхідні свідчення. У наші дні хтось обов’язково повинен поповнити ряди небезпечних сектантів, яких уже влада призначила. Не виключено, що справа дійде до всіх нетрадиційних релігій у Росії.

Для довідки

Свідки Єгови — міжнародна релігійна організація, заснована у 80-х р. XIX ст. у США. Станом на 2018 рік найбільша кількість її активних членів становила близько 9 млн осіб. У церковних колах заперечується приналежність релігійної організації «Свідки Єгови» до християнства. На пострадянському просторі їх часто розглядають як певну протестантську течію. Свідки Єгови різко відрізняються від загальновизнаних християнських церков у багатьох моментах, зокрема, на їхнє переконання, використання ікон, образів тощо суперечить волі Бога; Ісус народився «не 25 грудня‚ а десь 1 жовтня‚ коли пастухи ще залишали свої отари на ніч просто неба» і «ніколи не наказував християнам святкувати день його народження», а лише «вшановувати пам’ять про його смерть»; близький «Армагеддон», тобто наближення кінця світу тощо.

Лесь КУРІННИЙ,
спеціально для ЮВУ
(друкується за матеріалами
російських видань та Бi-Бi-Ci)

Джерело: Юридичний вісник України

В світі

У США росте підтримка імпічменту Трампу

У США зросла кількість громадян, які підтримують імпічмент президенту Д. Трампу в зв’язку з українським скандалом.

Про це свідчить нове опитування Politico/ Morning Consult. Опитування, проведене після оголошення спікера палати представників Ненсі Пелосі про підтримку процедури імпічменту у вівторок, свідчить, що 43% виборців виступають за початок процедури імпічменту в Конгресі. Приблизно стільки ж респондентів кажуть, що Конгрес не повинен починати процедуру імпічменту. Ще 13% опитаних не визначилися, підтримують вони процедуру, чи ні.

Майже всі інтерв’ю для опитування проводилися до оприлюднення скарги інформатора, якого стурбувала поведінка Трампа щодо України. Таким чином, підтримка імпічменту Трампу зросла на 7 процентних пунктів у порівнянні з попереднім опитуванням, яке проводилось з минулої п’ятниці по неділю. Серед виборців Демократичної партії підтримка розслідування у справі про імпічмент збільшилася на 13 пунктів, з 66% до 79% зараз. Зросла підтримка і серед республіканських виборців — від 5% минулого тижня до 10% цього.

Додамо, що для опитування було проведено інтерв’ю з 1 640 зареєстрованими виборцями. Сам Дональд Трамп заявив, що це не імпічмент, а «держпереворот у США». Про це він написав у своєму Twitter. «З кожним днем я все більше й більше переконуюся в тому, що те, що відбувається, — це не імпічмент, а державний переворот», — заявив він. За його словами, метою перевороту є спроба відібрати в американців владу народу, їх голоси, свободи, право на зброю, релігію, армію, стіну на кордоні і «Богом дані права громадянина США».

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Поразка Орбана: як Угорщину змусили змінити комісара, відповідального за Україну

Дмитро ТУЖАНСЬКИЙ, політичний оглядач

У вівторок, 1 жовтня, у профільному комітеті Європарламенту мали пройти відкриті слухання за участі кандидата на пост єврокомісара з політики сусідства та розширення ЄС Ласло Трочані з Угорщини. Прем’єр-міністр цієї країни Віктор Орбан особисто прогнозував, що це будуть «спекотні миттєвості», а чимало оглядачів — що саме на цьому етапі кандидатура від Угорщини буде заблокована й посаду єврокомісара з розширення віддадуть комусь іншому, наприклад, представнику Словенії.

Але все обійшлося і без слухань: людина Орбана побачила перед собою спершу жовту, а тоді й червону картку — та вибула з гри за день до запланованих слухань у Європарламенті. Все так, як у футболі — улюбленій грі угорського прем’єра.

Спершу минулого четверга, 26 вересня, а тоді остаточно в понеділок, 30 вересня, правовий комітет Європарламенту вирішив, що через конфлікт інтересів Ласло Трочані не може претендувати на посаду єврокомісара. Власне, як і кандидатка від Румунії — соціалістка Рована Плумб, яка претендувала на пост єврокомісара з транспорту.

Удар в штангу

Згідно з фрагментом «вироку» щодо Трочані, який оприлюднило видання Politico, угорський ексміністр юстиції не підійшов не лише через конфлікт інтересів та юридичну фірму «Nagy es Trocsanyi», яку свого часу заснував, але також через «російський слід».

Варто наголосити, що попри дуже контраверсійну біографію Ласло Трочані Вік тор Орбан до останнього щиро вірив, що зможе протиснути кандидатуру свого вірного екс­міністра юстиції. Більше того, кажуть окремі співрозмовники «Європейської правди», угорський прем’єр завчасно почав готувати саме Ласло Трочані на посаду єврокомісара, при чому саме з питань сусідства й розширення. Відтак заздалегідь йому була підібрана заміна на посаді міністра юстиції в особі Юдіт Ворго та заброньоване перше місце в списку «Фідес» на виборах до Європарламенту.

Усе йшло за планом Орбана, адже навіть потенційно не надто лояльна до Угорщини соратниця Ангели Меркель Урсула фон дер Ляєн погодила кандидатуру Ласло Трочані. Жодних сумнівів, його призначення єврокомісаром стало б справжньою геополітичною перемогою Віктора Орбана, адже: по­перше, політика сусідства та розширення — це один з найбільш відповідальних напрямів у ЄС. Саме його для своєї країни попросив угорський прем’єр в новообраної президентки Єврокомісії й отримав згоду. По­друге, Ласло Трочані є досвідченим фахівцем із права та конституціоналістом з досвідом роботи в міжнародних організаціях (Венеційська комісія), який, разом з тим, є абсолютно лояльним та підконтрольним угорському лідеру. Такий кадр на такій посаді — це серйозне підсилення позицій Будапешта в Євросоюзі. По­третє, проти Угорщини в ЄС запущена 7 санкційна стаття, а правляча в країні партія «Фідес» під загрозою «вильоту» з Європейської народної партії. Відтак призначення «креатури» Орбана на таку посаду могло б стати сигналом для зміни тренду, чого останнім часом відверто прагне угорський прем’єр. Однак у підсумку Віктору Орбану миттєво довелося шукати заміну: новим кандидатом у єврокомісари від Орбана став маловідомий угорський технократ Олівер Варгейі, який із 2015 року працює постійним представником Угорщини в ЄС.

Технократ замість політика

Кандидатура Олівера Варгейі з’явилася в європейських ЗМІ майже одразу, як тільки стало зрозумілим остаточне рішення щодо Ласло Трочані — в понеділок, 30 вересня. Того ж дня ввечері Віктор Орбан на спільній прес­конференції з прем’єром Фінляндії особисто підтвердив, що Угорщина висуне нового кандидата на єврокомісара, і ним стане саме Олівер Варгейі.

Орбан не має часу для зволікань, інакше Угорщина може втратити посаду єврокомісара з розширення, й отримати, до прикладу, єврокомісара з питань освіти, культури, молоді та спорту, яку донедавна займав представник Угорщини Тібор Наврачіч. Адже слухання в профільних комітетах Європарламенту щодо кандидатур єврокомісарів уже стартували, а відтак Орбан не мав права на зволікання та помилки. Саме тому угорський прем’єр терміново запропонував замість Ласло Трочані з серйозним політичним бекграудом кандидатуру відвертого технократа Олівера Варгейі, до якої причепитися буде дуже важко.

На згаданій пресконференції в понеділок ввечері Віктор Орбан так прямо й сказав: ми висуваємо технократа замість політичної фігури, аби на рівні Європарламенту представник Угорщини не мав проблем.

Сорокасемирічний батько 3­х доньок з прикордонного угорського міста Сегед — Олівер Варгейі є кадровим дипломатом і займається європейським напрямом, починаючи з середини 90­х. Він працював у МЗС Угорщини в часи першого прем’єрства Віктора Орбана, а також у міністерстві юстиції. Останні 8 років, починаючи з 2011­го, Варгейі незмінно працює у представництві Угорщини в ЄС, протягом 4­х років очолюючи це представництво.

Попри всю свою технократичність, в угорській пресі Олівера Варгейі зараховують до числа найбільш жорстких угорських дипломатів, адже його робота в представництві Угорщини в Брюсселі співпадає із загостренням по лінії Угорщина — ЄС.

Нехай Варгейі є менш політично та юридично досвідчений, ніж Трочані, але, судячи з усього, не менш лояльний та відданий Віктору Орбану, його стилю та курсу.

Підказки для Києва

Звісно, шанси бути затвердженим Європарламентом в Олівера Варгейі значно вищі, ніж були у Ласло Трочані. Тим паче, що друга штанга у виконанні Віктора Орбана зіграє вже не тільки проти нього та Угорщини, а й проти нової президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн та її команди. Відтак шанси, що кандидатура Варгейі також не пройде, — мізерні. Так само мізерні шанси на користь того, що угорський єврокомісар з політики сусідства й розширення зможе у відносинах з Україною діяти за сценарієм протистояння Київ — Будапешт останніх двох років.

Олівер Варгейі, як і будьхто інший на цій же посаді, буде представляти, в першу чергу, інтереси ЄС, і за цим у Брюсселі та й не тільки вкрай ретельно спостерігатимуть. Водночас призначення угорського єврокомісара на цей напрям може навіть зіграти на руку українській стороні, адже до вересня 2017­го року Віктор Орбан і його команда запевняли, що є головними лобістами України в ЄС. Причому бодай із суто прагматичних мотивів: щоб через інтеграцію України до Європейського союзу вирішити так зване угорське питання — максимально об’єднати угорську націю, наскільки це історично можливо зараз і гарантувати їй права на рівні ЄС. У цьому ж зацікавлена Україна — максимально наблизити власне законодавство та стандарти, в тому числі щодо прав нацменшин, до стандартів ЄС.

Саме через призму євроінтеграції Києву й варто вирішувати всі чутливі двосторонні питання з Будапештом (мовний та освітній закони, подвійне громадянство, політичне представництво тощо), а якщо це паралельно дозволить активізувати зближення України з ЄС — чудово.

Тим паче, що шанси піти цим шляхом доволі високі, бо на двосторонньому рівні у Києва та Будапешта знову з’явився шанс порозумітися. Головне, його вкотре не змарнувати.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Кандидату в єврокомісари висунули нові підозри

Міністр закордонних справ Бельгії Дідьє Рейндерс, якого висувають на пост євро комісара з питань правосуддя, зіткнувся з новими звинуваченнями в корупції.

Про це повідомляє «Європейська правда» з посиланням на Euractiv.

Нові звинувачення надійшли за кілька днів після того, як прокуратура проводила розслідування щодо Рейндерса за підозрою у відмиванні грошей через брак доказів. Нова юридична скарга, яку цього тижня подав колишній агент розвідки Ніколас Улленс, може ускладнити висунення кандидатури Рейндерса на пост єврокомісара.

Він звинувачує Рейндерса в спробі прикрити розслідування щодо, нібито, незаконних платежів, пов’язаних з діловими угодами з Лівією, Казахстаном та Демократичною Республікою Конго, які лежали в основі розслідування щодо відмивання грошей, закритого минулого тижня.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.