Connect with us

В світі

Десять запитань про новий гаазький суд: кого і як покарають за збитий лайнер MH17?

Опубліковано

Закінчення. Початок

Сергій СИДОРЕНКО,
Нідерланди, ЄП

Та повернімося до самого суду

Довести, що всі обвинувачені дійсно отримали повідомлення про суд, також непросто, і для цього провели справжню спецоперацію. Зокрема, Леоніда Харченка, який переховувався в Донецьку, дістали через його профіль у ВКонтакте, куди надіслали приватне повідомлення. Подальші дії бойовика довели, що він дійсно прочитав повідомлення про виклик до суду. «Лінк на повідомлення про суд був відкритий 19 липня з IP-адреси в Донецьку. 20 липня профіль був видалений з мережі ВК», — розповів під час слухань у Схіпхолі головуючий суддя Хендрік Стейнхаюс.

У суді наголошують: за бажання звинувачувані мали змогу взяти участь у процесі віддалено, за допомогою відеозв’язку, могли запитати про гарантований захист тощо, але натомість вирішили «сховатися». Хоча з цього правила є один виняток.

Звідки у бойовика адвокат?

Ми вже повідомляли, що один з чотирьох обвинувачених, підполковник запасу російських повітряно-десантних військ Олег Пулатов (позивний «Гюрза»), бере участь у процесі. Сам він, звісно, до Нідерландів не приїхав. На нього працює команда авторитетних нідерландських адвокатів, а також одна росіянка, яка не вправі виступати у процесі, але має доступ до всіх документів. Хто саме платить за адвокатів — лишається таємницею, в Нідерландах такі дані не розкривають. Але немає великого сумніву, що бойовик-підполковник платить не сам, а також, що ця тактика була обрана російським керівництвом.

Ми вже розповідали, що саме доступ РФ до документів — одна з очевидних причин долучення адвокатів до процесу. Вже відомо про перші витоки конфіденційних даних. Однак ця причина — точно не єдина. До того ж, участь у процесі вже дозволила РФ суттєво затягнути розгляд. «Без участі підозрюваних ми очікували, що тривалість буде від року до двох. Тепер, коли є адвокати одного з них, йдеться про 2—3—4, а, можливо, і п’ять років. Це залежить як від доказів, які представить обвинувачення, так і від запитів захисту. Наприклад, якщо захист казатиме: ми хочемо почути цього експерта, ми хочемо провести технічну експертизу цього запису і так далі, то це може дуже затягнутися», — розповів журналістам Пітер Лангстраат, член команди юристів, які представляють членів родин 244 жертв.

А що там у справі?

Міжнародна слідча група, що складається з представників Нідерландів, Австралії, Бельгії, Малайзії та України зібрала справді безпрецедентний обсяг матеріалів, розповіли в прокуратурі. Станом на сьогодні справа складається зі 102 томів. Обсяг документів слідства — 36 тисяч сторінок. Окрім того, до справи долучено понад 6 тисяч додатків — текстових файлів, фото, відеоматеріалів та скачаного вмісту веб-сайтів (на кшталт сторінок ВКонтакте). Сумарний обсяг мультимедійних та текстових файлів — 128 гігабайт! Саме з цим обсягом була пов’язана ще одна можливість загальмувати справу. Росіяни наполягали, що всі 36 тисяч сторінок перед розглядом справи по суті мають бути перекладені російською, щоб їх прочитав клієнт. Це затягнуло би початок розгляду справи мінімум на півроку… Але з’ясувалося, що в Нідерландах суд має право обмежувати подібні прохання. «Суд доведе до обвинуваченого рішення, в якому пояснить, що повний переклад не є необхідним. Підсудний має нідерландських адвокатів. Якщо є потреба, вони перекладуть йому всі необхідні матеріали справи.

Чи є в Росії стратегія захисту?

А ось тут, без перебільшення, доб- ра новина. Схоже, що затягування розгляду — це єдина сформована стратегія. Інших адвокати Пулатова досі не представили. У понеділок, 9 березня, в суді виступили обидва його нідерландські захисники. Виступ першого ґрунтувався на заявах про те, що Пулатов непричетний до злочину, що він потрапив до справи випадково, але це не дало жодної зачіпки, яка б дозволила говорити, що в нього є аргументи на користь цієї заяви. Другий адвокат взявся доводити, що небо над Україною не було закрите для цивільних лайнерів, а тому відповідальною за катастрофу є Україна. Це — стара версія Росії, проти якої в слідства вже є аргументи. Але головне, що навіть відкрите небо ані на крихту не виправдовує бойовиків, які збили авіалайнер.

До слова, прокурори були готові до таких аргументів захисту, порушивши ці питання у вступному слові. «Навіть якщо влада могла зробити більше, щоб запобігти вбивству, це жодним чином не виправдовує вбивцю», — пояснив прокурор Вард Фердінандюсс.

І, нарешті, справа яка слухається у Схіпхолі, не стосується вини держав. Цей суд має покарати конкретних людей — бойовиків, військових, політиків, а питання винуватості України чи Росії просто не буде порушуватися, бо цей суд не має такого права. А отже, те, що захист росіянина вдається до наперед програшної стратегії, є дуже доброю ознакою – реальних аргументів у них немає.

Невже когось посадять?

Напевно, це одне з найскладніших питань: зважаючи на відмову РФ співпрацювати зі слідством, вона не буде виконувати вирок і саджати в тюрму Гіркіна, а потім і Суркова. Проте в Гаазі впевнені: така ситуація не триватиме вічно. «Зараз підозрювані — під захистом російського режиму. Але ми не знаємо, як довго цей режим буде зберігатися. Другий вплив — те, що вирок обмежить їхню можливість подорожувати, вони будуть змушені лишатися в РФ. Зрештою, подивіться на історію теракту над Локербі. Зрештою, і там справедливість перемогла», — нагадує Пітер Лангстраат.

Він упевнений: довга рука правосуддя колись дістане винуватців теракту. «Цей файл ніколи не поховають. Зрештою, це найбільша атака на нідерландських цивільних після Другої світової війни. І ми ніколи про це не забудемо», — говорить Лангстраат. І тим більше у родичів жертв немає сумнівів у вердикті суду. «Я впевнений, що буде вирок «Винний» — переконаний член правління фонду MH17 Disaster Foundation, родич трьох загиблих в авіакатастрофі Антон Котте.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.