Connect with us

В світі

«Опозиція атакує разом із Путіним»: як міграційна криза поглибила протистояння в Польщі

Опубліковано

Юрій ПАНЧЕНКО,
ЄП

Опозиція підтримує агресію Путіна та Лукашенка проти Польщі — із таким сенсаційним звинуваченням виступив глава партії влади «Право і Справедливість» Ярослав Качинський. Певною мірою така заява стала відповіддю на мітинг у центрі Варшави, який пройшов 17 жовтня під гаслом «Припиніть тортури на кордоні». Варто зазначити, що це була не акція політиків, а курс Варшави на жорсткий спротив шантажу білоруського диктатора Олександра Лукашенка наразі активно критикують лише маловпливові ліві політики. Втім, це не завадило правлячій партії зробити міграційний виклик питанням внутрішньої політики, намагаючись з його допомогою атакувати, в першу чергу, лідера «Громадянської платформи» Дональда Туска. Втім, такий курс робить Польщу більш вразливою перед гібридними атаками зі сходу.

Нова прикордонна реальність

Чотирнадцятого жовтня Сейм Польщі схвалив направлення 353 млн євро на посилення кордону з Білоруссю, в тому числі на його оснащення датчиками руху. Втім, куди більший резонанс викликало інше рішення Сейму, прийняте того ж дня. Мова йде про зміни до закону про державний кордон, згідно з якими мігранти, що незаконно потрапляють на територію країни, повинні покинути територію Польщі. Також їм може бути заборонений в’їзд в країну на термін від шести місяців до трьох років. Крім того, прийняті поправки дають право польській владі залишати без розгляду клопотання про надання притулку, подані після незаконного перетину кордону, якщо заявник не прибув безпосередньо із зони, де його життя чи свобода перебувають під загрозою.

Читайте також: Міграційна криза: Євросоюз готовий покарати Білорусь

По суті, ці норми узаконюють практику останніх місяців, до якої Варшаву підштовхнув шантаж з боку Александра Лукашенка. Нагадаємо, що з початку літа Білорусь залучає до себе «туристів» із країн Близького Сходу та Африки, допомагаючи їм перейти кордон ЄС з Литвою, або Польщею. Як наслідок — уже за кілька днів пункти прийому біженців, які були не розраховані на такий трафік, виявилися заповненими, а тому Варшаві та Вільнюсу довелося використовувати дії, сумнівні з точки зору міжнародного права, — змушувати мігрантів повернутися до Білорусі.

Утім, білоруські прикордонники також не давали можливості мігрантам зайти на територію країни (більшість із цих туристів мала візу з одноразовим в’їздом). Тож на прикордонній смузі накопичувалася значна кількість людей, в тому числі й дітей. Звісно, що з цим треба було щось робити. Особливо з початком холодів, внаслідок чого вже зафіксовано кілька смертей мігрантів від переохолодження.

Офіційна Варшава постійно підкреслює, що мігрантам, які застрягли на кордоні, надається необхідна допомога. Втім, цих заходів було недостатньо для повноцінного захисту кордону — особливо в ситуації, коли на стороні біженців часто виступали білоруські прикордонники. Для додаткового захисту з 3 вересня на прикордонній території — смузі завширшки 3 км вздовж кордону з Білоруссю, було введено режим надзвичайного стану. Наразі його продовжили до кінця листопада. В населених пунктах, розташованих на території, де введено режим НС, заборонено проведення масових і розважальних заходів, а головне — заборонено перебувати особам, які там не живуть, не працюють або навчаються.

Ухвалені законодавчі зміни мають зробити нелегальний перетин кордону не лише складним, але й безглуздим. Адже навіть у випадку його вдалого перетину біженець не має шансів залишитися в ЄС і буде депортований. При цьому польська влада наполягає, що ці зміни не означають повного закриття країни для біженців — у них завжди є можливість подати заявку про притулок або на легальних пунктах перетину кордону, або в польських консульствах. Утім, на практиці виконати ці вимоги фактично неможливо. Польські консульства зараз працюють в ковідному режимі. Також існують прецеденти відмови в прийнятті заяв про притулок і в легальних пунктах перетину кордону.

«Підтримують агресію проти Польщі»

Питання біженців і вибір між підтримкою дій влади та їх критикою, стало справжнім викликом для польської опозиції. З одного боку, ці кроки польської влади відверто суперечать міжнародному законодавству. З іншого, виступати проти них означає де-факто підігравати Лукашенку. Показовим став розклад сил при голосуванні останніх законодавчих змін. Проти них виступила лише Lewica, тоді як інші партії, включаючи й «Громадянську платформу», в цілому їх підтримали. При розгляді цих законодавчих змін у Сенаті, де опозиція має більшість, закон було пом’якшено лише створенням винятків для родин із малими дітьми. Проте при повторному голосуванні у Сеймі й ця норма не була врахована.

Утім, навіть за таких розкладів у правлячій партії не забарилися звинуватити опозицію в роботі проти інтересів держави. Причому не стільки лівих, скільки «Громадянську платформу», чиї рейтинги стрімко зросли після повернення до керівництва партії Дональда Туска, і що, безумовно, турбує правлячу партію. В останні тижні спікери ПіС не втомлюються заявляти: якщо б зараз при владі був Дональд Туск та його «Громадянська платформа», то Польща не стала би захищати свої кордони і її швидко б наповнили мігранти.

Та навіть на такому тлі заява Ярослава Качинського стала сенсацією. «Існує два фронти гібридної війни: на кордоні та у Варшаві; якби дії опозиції були іншими, ця операція мала б зовсім інший хід, однак формування двох фронтів спонукало Александра Лукашенка та Владіміра Путіна до ескалації та зміцнення нападу», — стверджує де-факто найвпливовіша особа Польщі. За словами Качинського, «опозиція відкинула правила демократії, визнавши себе лише єдино можливою та законною владою. Наслідком цього став їх спротив будь-яким діям демократично обраної більшості. Це спонукало їх підтримати агресію проти Польщі».

Ці заяви — частина інтерв’ю, яке вийшло в «Gazeta Polska». Тож не виключено, що в ньому будуть й інші звинувачення. Вони стали ознакою переходу політичного протистояння в Польщі на новий рівень.

Випробування зимою

Польська влада обрала жорстку відповідь на шантаж Лукашенка, але одночасно вирішила використати цю кризу в своїх внутрішньополітичних суперечках. Схоже, що такі заяви — підготовка громадської думки до більш жорсткої критики з боку опозиції. Підстав очікувати посилення критики також більш, ніж достатньо. Нинішня політика Варшави щодо ситуації на кордоні з Білоруссю в першу чергу виходить із факторів ризику, які несуть нелегальні біженці. Польські урядовці вже заявляли про підозри про причетність деяких мігрантів до екстремістських угруповань, акцент робиться на знайдених доказах небезпеки цих людей. Безумовно, цей фактор не можна ігнорувати. Проте так само його не можна поширювати на всіх біженців. Режим НС на кордоні ускладнює потрапляння туди журналістів, проте зі слів співробітників гуманітарних місій, ситуація там близька до критичної. Своєю чергою, наближення зими означатиме збільшення смертей від переохолодження, причому в зоні ризику — жінки та діти.

Такі смерті зможуть змінити настрої у польському соціумі. Складність ситуації вимагає максимально широкої дискусії, адже ухвалені рішення тоді будуть мати максимальну підтримку в суспільстві. Натомість у партії влади віддають перевагу використанню цієї теми для атакування опозиції, намагаючись знищити їхні рейтинги. Питання, яке є викликом для державної безпеки, стало елементом політичних інтриг. І це зовсім не те, що сприятиме захисту від гібридних атак Путіна та Лукашенка.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.