Connect with us

В світі

Політ у відставку: як гучний корупційний скандал вплине на політичні розклади в Польщі?

Владислав СЕРДЮК, політолог,
експерт Фонду громадської дипломатії

Kuchcinski Travel — саме так польські журналісти назвали найгучніший політичний скандал у країні, що завершився добровільною відставкою маршалка Сейму. Скандал, який дуже невчасно вибухнув за два місяці до парламентських виборів.

Спецрейс додому

Завдяки старанням журналістів польська громадськість дізналася, що спікер Сейму Польщі Марек Кухцінський здійснив близько 100 польотів урядовими літаками коштом держави, ба більше — іноді ще й зі своєю родиною. Загалом на авіаподорожі Кухцінський витратив близько 4 млн злотих (приблизно 30 млн грн) з польського бюджету. Він використовував лише звичайні урядові літаки, а часом вважав за краще «пересісти» на військову авіацію, наприклад на гелікоптер Збройних сил РП.

Ця ситуація не була б такою абсурдною, якби не той факт, що спікер періодично просто літав додому на вихідні за рахунок держбюджету.
Особливу увагу журналістів привернули позначки «Терміново» навпроти польотів Кухцінського з Варшави додому на Різдво чи Великдень.

Внаслідок скандалу далеко не останній за важливістю політик «Права і справедливості» поставив керівну партію та її лідерів у досить незручне становище. Кухцінський спровокував навалу цілком аргументованої критики на адресу ПіС та уряду від ліберальної опозиції, яка міцно вчепилася в цей кейс, смакуючи кожен політ окремо й публікуючи дані про вартість послуг охорони, пасажирів рейсу, харчування й обслуговування на борту.

Варто визнати, що подібні інциденти можуть вкрай негативно позначитися на партійних рейтингах, а це особливо неприємно для ПіС, враховуючи, що вже у жовтні в Польщі відбудуться парламентські вибори. При цьому, попри загрозу для рейтингів його політичної сили, Кухцінський далеко не відразу зважився піти у відставку.

Скандал встиг «прожити своїм життям» близько двох тижнів, і лише коли прийнятного виходу із ситуації явно не знайшлося, спікеру Сейму 8 серпня довелося звільнитися за «власним бажанням».

Удар по першій леді

Не менш цікавою стала й реакція польської владної партії на цей скандал. У ПіС не лише не хотіли звільняти Кухцінського, а й демонстративно показали, що скандал не вплинув на його позиції в партії. Про це свідчить хоча б заява лідера ПіС Ярослава Качинського, який дав екс-спікеру почесне перше місце у виборчому списку округу в Крошні.

Отже, відставка Кухцінського замість якогось уроку для партійної дисципліни перетворилася на невелику передвиборчу відпустку, оскільки високі рейтинги «Права і Справедливості» дозволяють припустити, що екс-спікеру навіть не варто переживати за те, чи опиниться він у парламенті наступного скликання.

Але побічним ефектом Kuchcinski Travel став набагато небезпечніший тренд – перевірка інших топових чиновників і політиків ПіС на наявність схожої «любові» до посадових привілеїв та пільг. Під удар опозиціонерів потрапили, зокрема, спікер Сенату й перша суддя Конституційного суду. Обоє скористалися можливістю оплачувати житло у Варшаві й не економити. Наприклад, суддя знімає квартиру вартістю 60 тисяч злотих на рік (понад 400 тисяч грн).

Несподівано для багатьох навіть перша леді країни Агата Дуда виявилася залученою не стільки в конфлікт, скільки в його наслідки. У зв’язку зі скандалом в уряді Польщі вирішили посилити правила перельотів для VIP-персон. Відомо, що родинам політиків і чиновників заборонять перебувати на борту літака, якщо це не участь в офіційній делегації.

Тепер Агата Дуда не зможе літати між президентськими резиденціями, що знаходяться в різних місцях Польщі. Таким чином, якщо Дуда вирішить відбути на відпочинок, то його дружина не зможе полетіти урядовим літаком.

Природно, на цей випадок в уряді Польщі цілком ймовірно продумають деякі винятки з метою уникнути схожих конфузів, адже перша леді також виконує певні державні функції.

Напередодні виборів

Дивно те, що попри розмах інциденту зі спікером Сейму, рейтинги «Права і Справедливості» залишилися дуже високими. За чинний уряд готові проголосувати близько 41,5–44% виборців, що, як і раніше, дає ПіС самостійну більшість.

Ситуація з Кухцінським хоч і незвичайна для масштабів Польщі, але це відбувається не вперше. Раніше екс-прем’єр Дональд Туск також «засвітився» з не меншою кількістю урядових перельотів, іноді також не в державних справах. Однак перемога «Права і Справедливості» на попередніх парламентських виборах багато в чому була досягнута завдяки нав’язаному ними поділу — політики-ідеалісти проти корупційних політиканів. У зв’язку з цим нинішній скандал може мати вкрай неприємні наслідки для ПіС.

Утім, другий «стовп» популярності правлячої партії залишається непохитним. В уявленні електорату «Право і Справедливість» відрізняється від попередньої влади лібералів тим, що «ділиться» гарним життям, демонструє його на тлі програм соціальної допомоги, передвиборчих бонусів і різних варіантів безумовного доходу для сімей з дітьми. Й хоча кейс Кухцінського підтверджує класичне «влада розбещує», проте польське суспільство, яке зазвичай вкрай бурхливо реагувало на корупційні скандали, зараз чомусь утрималося від протестів.

Чому? Тому що влада «ділиться». Цей тренд чудово вловлюють у ПіС. І саме тому там можуть собі дозволити демонстративно ігнорувати розкручений у медіа корупційний скандал. Або вважають, що можуть так себе поводити.

Джерело: Юридичний вісник України

В світі

«Мюнхенський зговір», або Дванадцять ідей про те, як зруйнувати Україну

Леся ВАСИЛЕНКО,
народний депутат, фракція «Голос»

Документ, який спочатку з’явився, а потім, завдяки реакції України та її друзів, зник із сайту та роздаткових матеріалів Мюнхенської безпекової конференції, офіційно має назву «Дванадцять кроків для більшої безпеки України та євроатлантичного регіону». Хоча насправді він мав би називатися «Дванадцять ідей про те, як перемогти Україну».

У мене до цього документа є два запитання: звідки та чому він з’явився? Також є потреба зрозуміти, що маємо робити після його появи?

План без України

На запитання Звідки, відповісти найпростіше. Автором документа стала так звана Група лідерів із питань євроатлантичної безпеки — об’єднання, одним із засновників якого є сама Мюнхенська безпекова конференція. Та цього разу головну роль серед учасників цієї групи зіграла Російська рада з міжнародних справ. А сам зміст документа свідчить про те, що готували його в Москві.

Про суть «кроків» трохи далі, важливо розуміти його структуру: кілька корисних для України речей для того, аби він виглядав нормально для західної аудиторії, й кілька речей, які множать Україну на нуль. Дана технологія апробована КДБ ще під час «холодної війни». Нічого нового.

Інше запитання — Чому? Ще перед вильотом у Мюнхен ми з колегами обговорювали ризики того, що питання України не стоятиме на порядку денному. Цю ж думку поділяв і Курт Волкер, який у своїй колонці для Foreign Policy написав, що Україна раптово опинилася в тумані міжнародної політики. Поза увагою — бо всі втомилися. Але також через те, що РФ набирає впливу.

Уже під час наших дискусій у Мюнхені стало очевидним: основною метою України мало би бути: повернути міжнародний безпековий дискурс до Украї ни як наріжного каменя міжнародної безпеки; порушити питання ПДЧ до членства в НАТО і прямої військової співпраці і допомоги, а ще питання посилення санкцій.

Із цим Україна мала їхати на ключову світову конференцію. Але ця позиція не пішла далі обговорень депутатів та експертів, її не представила українська влада. Та й вона взагалі нічого не представила наперед.

І тут виникають запитання вже до Офісу Президента, який готувався до Мюнхена. Україна їхала туди слухати та коментувати, не задекларувавши наперед свого бачення того, як потрібно обговорювати проблематику війни. А тому рамки обговорення задали за нас. Так працює російська дипломатично-­пропагандистська машина.

Завдяки реакції наших партнерів, у тому числі США й того ж Atlantic Council, документ був знятий з офіційного сайту конференції, але й досі його привид повертається до цих 12 кроків, явно придуманих Кремлем, або ж створених за його натхненням.

І саме тому непоганий, загалом, спіч Президента України Володимира Зеленського, в якому, щоправда, не було нічого ані нового, ані проривного, сприймався блякло і непевно. Хоча, якщо ми вже проґавили цей план, або не змогли попередити його публікацію, можна було б, напевно, підготуватися до його появи з відповідними реакціями дипломатичними каналами.

Небезпеки російського плану

Інша річ — що написано в «кроках», які намагалися нав’язати в Мюнхені. Нам це важливо проаналізувати. Ворога треба знати в лице. Вже сама назва документа викликає сумніви. «Конфлікт в і навколо України» — це термінологія Кремля, яка не називає справжній корінь проблеми: російську збройну агресію. А якщо проблема визначена неправильно, то й рішення навряд чи буде вірним.

Зупинюсь на деяких резонансних пунктах. Сьомим пунктом пропонувалося створення, по суті, зони вільної торгівлі між ЄС, Україною та Росією. Але це не працює, бо це не інтегровувані речі. Це красива приманка для бізнесу, яка ніколи не стане реальністю, або ж стане, але в спотвореному вигляді. Восьмий пункт припускає часткове зняття санкцій за часткову імплементацію Мінських домовленостей. Нехай навіть сьогодні. І це при тому, що Росія не виконує Мінські домовленості взагалі.

Тут варто нагадати: за чинними рішеннями ЄС, починати зняття санкцій із Росії можливо лише після повного виконання Мінська. А санкції США і Канади взагалі прив’язані не до Мінська, а до порушення територіальної цілісності, до збиття літака, до окупації України. Натомість тут бачимо єзуїтську спробу прив’язати санкції до невигідних Україні мінських угод, які треба взагалі перегорнути та забути. Єдине, що тут варто переглянути — це зняти будь­яку прив‘язку санкцій до Мінська. Санкції мають зніматись тільки у випадку припинення агресії, повернення Криму й деокупації Донбасу.

Одинадцятий пункт — теж, власне, про санкції, цього разу про політичні. Передбачалася можливість «вибіркової взаємодії» ЄС та РФ, в разі, знову­таки, навіть часткового виконання Мінська.

Найцікавіший і найнебезпечніший — останній пункт. В ньому пропонувалося якнайшвидше розпочати новий національний діалог про ідентичність. Це — абсолютний нонсенс та явне втручання у внутрішні справи України. З іншого боку, це чергова спроба зробити те, що роз’єднає Україну. Як Росія допомагатиме Україні та українцям «самоідентифікуватись», можна легко уявити. Результат такої «допомоги» агресора також передбачуваний.

Дивно, як взагалі можна погоджувати власну національну ідентичність з будь­якою іншою країною? Це справа самої країни. Ми самі доволі чітко дали відповідь на питання національної ідентичності. Ще під час Майдану, який зняв усі проблемні питання в дискурсі про національну ідентичність. Наші цінності: воля, свобода, незалежність та єдність. Більше питань немає і бути не може. Не тягніть нас у штучні, нав’язані дискусії з сумнівною метою. У цьому плані погоджуюсь тільки з тим, що, дійсно, державна політика і стратегія мали б бути більш консолідованими в питаннях національної ідентичності.

Автори шедевра

Отже, ці 12 пунктів — це пропозиція цілої низки «незалежних» експертів, серед яких, до речі, вказувалися й кілька українців, які й до того були відомі своєю причетністю до п’ятої колони Кремля й роботою над розвалом України. Це Василь Філіпчук, Олександр Чалий, Олексій Семеній. Хоча серед співавторів є й дійсно шановані люди, що найцікавіше. Всього документ підписали 46 осіб — представники європейських аналітичних центрів, колишні високопосадовці, дипломати тощо. Автори ініціативи — ексміністр оборони Великої Британії Дес Браун, голова Мюнхенської конференції з безпеки Вольфганг Ішингер, екс­сенатор США Сем Нанн, колишній міністр енергетики США Ернест Моніз та колишній міністр закордонних справ РФ Ігор Іванов. Серед інших авторів — колишній командувач Об’єднаними силами НАТО в Європі Філіп Брідлав, екс­глава МЗС Нідерландів Берт Кундерс тощо. Те, що росіянам так легко вдалося їх чи то «переконати», чи то обдурити, — окрема проблема.

Як діяти Україні?

Що ми можемо протиставити таким російським дипломатичним нападам? Підходи, описані в документі, неприпустимі. Це сигнал диктатурам: приходьте, дестабілізуйте, захоплюйте території, а ми організуємо, по факту, для вас платформу для діалогу, щоб визначити, як легітимізувати ваші дії. І в Україні та за її межами має бути єдине розуміння: РФ — агресор і порушник міжнародного права. Україна і Європа — постраждалі. Потурання агресору дорівнює підриву безпеки України в регіоні, в Європі, у світі. Також думаю, що настав час і Україні говорити про нашу втому. Ми втомились від лицемірства, від неспроможності великої Європи відстояти свої ж принципи та поставити в куток одного неслухняного кремлівського хлопчиська. Ми стомилися від примусу нас до діалогу з людиною, яка не здатна чути нічого, крім слів про велику імперію.

З іншого боку, ми стомилися від того, що нам 6 років ставлять вимоги і малюють 12­крокові плани дій — намалюйте їх краще для Путіна. Ми втомилися, що на різних платформах під Росію міняють правила гри та правила притягнення до відповідальності. Але при всій цій втомі ми стоїмо міцно й тримаємо оборону навколо європейської демократії. Саме Україна стала оплотом європейської та світової безпеки. Й хотілося б, щоб про це не забували ті держави, які називають себе друзями та партнерами України.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Мексиканські копи пересядуть на українські електробайки

Поліцейський відділок мексиканського міста Мехікалі візьме для тестування електричні велосипеди Delfast TopCop українського стартапу Delfast.

Раніше компанія презентувала свої електробайки шефу й працівникам поліції Мехікалі, а також меру міста. Після цього поліція Мехікалі й Delfast уклали угоду про тестування кількох транспортних засобів. «Досі місцева поліція використовувала звичайні велосипеди для патрулювання центру міста. Вони передусім оцінили силу й швидкість Delfast TopCop, яка дозволяє легко долати значні відстані, пересуватися на місцевості з перешкодами і в цілому є швидшою», — зазначили в Delfast. Крім того, в поліції Мехікалі відзначили екологічність електричних велосипедів Delfast — місто є одним із найзабрудненіших у Мексиці. Нагадаємо, українські розробники створили гібрид мотоцикла й гірського велосипеда.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Онук Назарбаєва просить політичного притулку в Британії

Айсултан Назарбаєв, онук першого президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва, просить у Британії політичного притулку й звинувачує владу своєї країни в спільній з РФ корупції.

Про це він написав на своїй сторінці у Facebook. За словами 29-­річного чоловіка, через його позиції сім’я чинить на нього тиск. Він пообіцяв розповісти подробиці в інтерв’ю Times.

У жовтні 2019­-го онук Назарбаєва, старший син його дочки Дариги Назарбаєвої, отримав умовний термін за напад на поліцейського в Лондоні (вдарив одного і вкусив іншого правоохоронця) під впливом наркотиків. Він заявив, що в наркотиках «шукав заспокоєння душі від нестерпної реальності». Пізніше він дякував російським спецслужбам за те, що ті витягли його з в’язниці, куди його «відправила гнити» сім’я.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.