Пробудження дракона, або Чому Уельс заговорив про незалежність від Британії? - LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

В світі

Пробудження дракона, або Чому Уельс заговорив про незалежність від Британії?

Дата публікації:

Олександр КРАЄВ, експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма»

Вихід Британії зі складу ЄС дав «друге дихання» кельтським національним рухам. Усе частіше й частіше в останні місяці ми чуємо про виступи то ірландських, то шотландських націоналістів, і щоразу вони мають все більше й більше політичної ваги. Але в цьому контексті дуже рідко згадують валлійців. Як виявилося, дарма… Вперше за довгі століття питання незалежності Уельсу з’явилося в офіційному політичному порядку денному. Й хоча поки шанси валлійської столиці Кардіффу виглядають набагато скромнішими, аніж в Единбургу (Шотландія), вони вже не розглядаються як абсолютно нереальні.

Читайте також: Brexit — помилкове рішення

Край шахт та шерсті

В уяві пересічного громадянина про Уельс рідко знайдуться певні автентичні риси, що роблять цю країну відмінною від сусідки Англії. Звісно, назвуть принца Уельського (історія того, звідки з’явився цей титул у спадкоємця престолу, взагалі окрема тема). Окремі фани політичних інтриг згадають складні відносини Лондона з валлійськими шахтарями, особливо в часи Тетчер. Любителям історії, певне, прийдуть на думку славнозвісні довгі луки (які дійсно походили саме з Уельсу) та історії про відважних валлійських списоносців часів раннього Середньовіччя.

Але чим жив Уельс в останні десятиріччя? Невже все, з чого складається «душа» народу — це згадки про напівлегендарне минуле? Однак насправді все набагато цікавіше. Хоча Уельс дійсно перебував в унії з Англією найдовше серед усіх кельтских держав і довгий час де-факто вважався невіддільною її частиною, все ж власну окремішність він зміг не лише зберегти, але й модернізувати та зробити привабливою. Річ у тім, що сама така унітарність та близькість до імперського центру не давала Уельсу можливості активно політично виступати за власну незалежність — фактично, навіть декілька сотень років тому від Лондона до Кардіфа дістатися було в рази швидше, ніж до Единбургу, а тим паче в Ірландію.

Тому валлійці обрали іншу тактику. Будь-який шлях можна пройти, навіть якщо йдеш його малими кроками. Для валлійців такими малими кроками до власної ідентичності та її збереження стала культура. Не маючи з валлійцями таких великих проблем, як із шотландцями та пізніше, з ірландцями, англійці не намагалися настільки ж цілеспрямовано винищити й валлійську мову, і валлійську культуру. Хоча вона й була максимально маргіналізована протягом століть, проте не задавлена.

Уельс історично мав і низку інших переваг, які дозволили йому законсервуватися в собі. Справа в тому, що регіон постійно відрізнявся своєю економічною специфікацією. Це проявилося найяскравіше із початком промислової революції у Британії, яка різко стала потребувати вугілля в астрономічних масштабах — могутність Британської імперії штовхав уперед паровий двигун. Уельс, багатий вугільними шахтами, дуже швидко став вузькоспеціалізованим регіоном, своєрідною «шахтарською країною«. І саме в цей період, по аналогії з такими ж регіонами по всьому світу, валлійці вперше відчули, що центр їх просто банально використовує та експлуатує.

Час націоналістів

А зараз що? Чи насправді мова і культура дають валлійцям вимірювані й реальні політичні, економічні та соціальні переваги? Що ж, про це доволі переконливо говорить статистика. З початку 1990-х валлійська національна партія поступово здобувала все ширшу підтримку. Певною мірою це відповідало загальному тренду — у 1997-му шотландці на референдумі добилися права на власний парламент. Але одночасно — це було й питання зручності. Валлійська партія Плайд Камру («Партія Уельсу») давала виборцям альтернативу, але коли постало питання про автономний парламент і місцеве врядування, то кого ще вибирати, як не місцеву партію, яка репрезентує виключно місцеві інтереси?

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Тож, не дивно, що вибори 2019 року показали перші успіхи умовних «прокельтських» партій. Нові місцеві вибори у 2021 році ще раз підтвердили цю тезу — й ірландський Шинн Фейн, і шотландські націоналісти, і навіть Плайд Камру не лише повторили успіх, але й підтвердили його новими місцями у місцевих радах. Щоправда, Плайд Камру дещо відстала від колег — здобула всього одне нове місце в британському парламенті. Але для Уельсу це вже неабиякий успіх.

У традиційно лейбористських валлійських округах здобути нові місця для лівоцентристських сил — апріорі важке завдання. То як націоналістам вдалося не лише тримати свої позиції, але і розвивати успіх? На це є декілька вагомих причин. По-перше, незважаючи на падіння рейтингів консерваторів на фоні неякісного реагування на наслідки пандемії та нові невдалі угоди з Європейським Союзом, свої рейтинги не особливо втримали і лейбористи. Логічною була б ситуація, за якої провали владної партії спричинили б гарну й стабільну підтримку для опозиції — особливо в британській моделі, коли формат «тіньового кабінету« дозволяє якісно показати альтернативу. Але ж ні, лейбористи гарно підгадали час для початку внутрішньопартійних розборок. Як результат — валлійські націоналісти почувають себе ще впевненіше.

По-друге, Brexit. Хоча більшість валлійців у 2016 році все ж проголосували за те, аби вийти з ЄС, очевидні промахи переговорного процесу та труднощі останніх років показали дійсні перспективи такого грандіозного зовнішньополітичного проекту. Плайд Камру із початку минулого року змінила риторику на опонування Brexit, і тепер радісно пожинає з цього плоди. Як ми бачимо, нестабільна політична та економічна ситуація породили краще електоральне поле для націоналістів та змінили, певним чином, політичний ландшафт Уельсу. Але така суспільна невизначеність дала ще один результат — цього разу страхітливо прагматичний.

Валлійська комісія

Перед травневими виборами цього року лейбористська партія в Уельсі, намагаючись вибити з-під Плайд Камру частину її маргінального електорату, пішла на напрочуд сміливий крок — вона включила в свій передвиборчий маніфест обіцянку створити комісію, яка визначить майбутнє Уельсу в нових політичних умовах postBrexit. Сміливий крок виборці оцінили й дали лейбористам перемогу на цих виборах. Що цікаво, даний крок оцінили й опоненти — консерватори, хоча й активно критикували саму ініціативу, проте зрештою направили запит на приєднання до неї. Тут варто зробити ремарку, що і лейбористи, і консерватори, у своїх передвиборчих програмах чітко зазначили власну прихильність єдності і неподільності Великої Британії.

У чому ідея нового органу? Незалежна Конституційна комісія розпочала свою роботу, адже в політичного істеблішменту немає впевненості в тому, що поточний стан справ в Уельсі стосовно статусу держави, політичних повноважень її обраних представників, рівня автономії щонайкраще відповідають інтересам валлійців. Комісія розпочне свою роботу із фронтального соцопитування про настрої населення і їх погляди на поточну політичну й економічну ситуацію в країні.

Надалі дискусія прийме більше політичний поворот — яке має бути розподілення повноважень між Кардіффом та Лондоном? Дійсно, наразі Сеннед (парламент Уельсу) контролює питання охорони здоров’я, місцевого самоврядування та освіти. Але чому б валлійцям не мати той самий ступінь автономії, який мають шотландці та ірландці? Чому б їм також не опікуватися і державними медіа, і енергетикою, і — найголовніше — більшою частиною власних податків?

Таким чином, питання більшої автономії а, можливо, й незалежності — може отримати щось більше, ніж культурно-історичний вимір. Аналогічно до шотландської ситуації, справжнім переломним моментом стало введення в дискусію економічного аргументу. На фоні ускладнення економічної ситуації і більшого контролю з Лондона питання про фіскальну та монетарну незалежність може мати своє місце й у валлійських дебатах. А головне, співголова комісії Лаура МакКалістер вже заявила, що вони «розглядають усі можливі варіанти для Уельсу» — включно з незалежністю.

Джерело: Юридичний вісник України

В світі

У ЄС взялися за реформу Шенгенської зони

Опубліковано

on

От

Реформа Шенгенської зони має посилити її політичне управління на зразок того, як у єврозоні керують економічною політикою.

У Франції заявили, що країни Європейського Союзу домовилися контролювати Шенгенську зону через регулярні зустрічі на рівні міністрів, посилюючи політичне управління цією зоною на кшталт того, як збори єврозони керують економічною політикою. На останній зустрічі міністри юстиції та внутрішніх справ Євросоюзу погодилися з іншою пропозицією Франції, яка полягає в поетапному підході до реформування правил ЄС щодо надання притулку, яке давно зупинилося через розбіжності між країнами-членами, пише Reuters.

Читайте також: ЄС готує реформу Шенгену

Виступаючи напередодні перед міністрами, президент Франції Еммануель Макрон сказав, що інституція, яку він назвав «Шенгенською радою», оцінюватиме, як працює ця зона, а також ухвалюватиме спільні рішення та сприятиме координації під час кризи. «Ця Рада може стати обличчям сильної Європи, яка піклується про свій захист, якій комфортно контролювати свої кордони і, отже, свою долю», — сказав Макрон.

За словами міністра внутрішніх справ Франції Жеральда Дарманіні, перше засідання цієї ради відбудеться 3 березня під час наступної зустрічі міністрів юстиції та внутрішніх справ країн ЄС.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Британія планує покінчити із «золотими візами»

Опубліковано

on

От

Лондон готується скасувати режим так званих «золотих віз», оскільки дії Росії щодо України відновили заклики боротися з «брудними грошима», які потрапляють у Велику Британію.

Про це повідомляє Financial Times. Інвесторська віза 1-го рівня в минулому приваблювала багатих російських та інших міжнародних інвесторів, які переселилися у Велику Британію за цією схемою. Візова політика стала переглядатися після того, як відносини Британії з Росією погіршилися після отруєння колишнього російського агента Сергія Скрипаля в Солсбері в 2018 році. А ще до цього, у 2015 році були посилені правила отримання інвесторської візи, згідно з якою люди повинні показати, що мають принаймні 2 мільйони фунтів стерлінгів для інвестування у Велику Британію, й було введено перевірку того, як заявники отримали свої гроші. З 2019 року заявники також повинні мати підтвердження банківського рахунку у Великій Британії.

Читайте також: Український безвіз для британців діятиме ще рік

Співрозмовники видання в оточенні міністра внутрішніх справ Пріті Патель заявили, що вона прагне скасувати весь режим через побоювання, що система може бути використана тими, хто відмиває незаконні кошти. Урядові чиновники підтвердили, що розробляються плани скасування віз протягом кількох тижнів.

Як вказується, у 2020 році парламентський комітет з розвідки та безпеки попередив, що «використання візової схеми інвесторів у Великій Британії» було привабливим для багатьох росіян. За 12 місяців до вересня 2021 року уряд видав 798 інвесторських віз, 82 з яких були видані росіянам. За цей же період громадянам Китаю було видано 210 віз. Раніше, у 2018 році, колишній міністр внутрішніх справ Ембер Радд попросила чиновників переглянути підстави, на яких понад 700 багатим росіянам було дозволено оселитися у Великій Британії за цією схемою. Після кількох років затримки уряд зобов’язався опублікувати свої висновки з цього приводу до квітня.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

УЄФА судиться з німецькою піцерією

Опубліковано

on

От

Німецька піцерія Pizza Wolke отримала судовий позов від УЄФА. Причиною стала… назва піци.

Читайте також: Прокурори звинувачують екс-керівників ФІФА та УЄФА

Піцерія Pizza Wolke одну зі своїх піц назвала Champignons League (Ліга печериць). Однак в УЄФА вирішили, що ця назва дуже вже співзвучна з назвою турніру, який вони організовують – Champions League (Ліга чемпіонів). Відтак в УЄФА вирішили подати позов до суду на піцерію, сприйнявши це як образу. В самій піцерії до цього повідомлення поставилися з гумором.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2022
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.