Connect with us

В світі

Самозаспокоєння Лукашенка: чому білоруська влада змінює тактику?

Дата публікації:

Чи чекають на Білорусь конституційна реформа та дострокові вибори? Важко сказати. Кілька місяців тому такі очікування були мейнстримом як у білоруських, так і в російських політологів. Стартом змін зазвичай вважався черговий з’їзд Всебілоруських народних зборів (пройшли 11—12 лютого). Відкриття цього зібрання та промова на ньому самопроголошеного президента Лукашенка показали: влада змінила свої плани й більше не збирається йти на поступки ані протестувальникам, ані Кремлю. Спробуємо розібратися, що це означає і які наслідки може мати?

В очікуванні транзиту

Про те, що Лукашенко розмірковує про транзит влади, говорили вже давно — задовго до президентських виборів минулого року й масштабних протестів у Білорусі. Й значне місце у цих планах відігравали Всебілоруські народні збори (ВНЗ) — шосте засідання цього дещо специфічного органу, вперше скликаного Лукашенком у 1996 році, на початку його правління, для боротьби із тоді опозиційним парламентом. Завдяки цьому Лукашенко тоді зміг отримати розширенні повноваження, монополізувавши всю владу в країні. Тому наступні збори мали більше декоративний характер — раз на п’ять років представники «громадськості» збиралися в Мінську, схвалювали дії влади та запропонований нею курс на наступні роки.

Проте початок протестів та потреба у форсованій реформі влади знову повернули інтерес до ВНЗ. Вважалося, що Лукашенко піде на реформу за казахстанським сценарієм, створивши при зібранні постійно діюче політбюро та ставши його головою. Тим самим на новій посаді він зберіг би значну частину президентських повноважень, що відкривало шлях і до дострокових парламентських та президентських виборів.

До останніх самопроголошеного президента активно спонукала й Росія, яка бачила в білоруських протестах шанс на створення альтернативних центрів влади в Білорусі та можливість просування політиків, більш схильних до подальшої інтеграції, аніж Лукашенко. Тож невипадково тези про потребу якомога швидших конституційних змін та дострокових виборів лунали під час кожної розмови Лукашенка з росіянами. По суті це стало умовою російської підтримки, без якої самопроголошений президент міг би і не втримати владу. Тож ще в листопаді—грудні минулого року такий сценарій вважався найімовірнішим. Проте за останні місяці ситуація докорінно змінилася.

Новий план Лукашенка

Про те, що не варто очікувати швидких змін, було відомо ще напередодні ВНЗ. Зокрема, його організатори вже заявляли, що на адресу зібрання від громадян надійшло понад 6 тисяч пропозицій про конституційні зміни. А це означало, що цю тему збираються «заговорити» без ухвалення конкретних рішень. Проте всі крапки над «і» розставила кількагодинна промова Лукашенка на початку зібрання. Він дав зрозуміти, що не піде ані на швидкі політичні зміни, ані на поступки РФ.

Зокрема, перерозподіл влади буде можливий не раніше наступного року. «Протягом цього року проект конституції буде готовий, і він буде протягом цього часу обговорений всенародно. А на початку наступного року, як мінімум, ми винесемо його на референдум», — пообіцяв Лукашенко, при цьому не згадавши про можливість дострокових виборів, які він раніше обіцяв провести одразу після конституційної реформи. Швидше за все, цю обіцянку він просто вирішив «забути». Тим більше, що в своїй промові Лукашенко озвучив умови, за яких він «готовий віддати владу», й виконання цих вимог найближчим часом навряд чи можливе.

«Головна умова: в країні мир, порядок, жодних протестних дій, висловлювати думку — в рамках закону… Друга умова. Якщо складеться так, що до влади прийдуть не «ті», то другим пунктом запишемо, що жодна волосина з прихильників нинішнього президента впасти не може», — заявив Лукашенко. При цьому самопроголошений президент підтвердив, що транзит влади призведе до збільшення повноважень ВНЗ — зібрання має перетворитися на конституційний орган, який і стане стабілізатором на перехідний період.

Так само Лукашенко пішов на розворот свого курсу щодо інтеграції з РФ. Точніше, повернувся до звичайної стратегії «багато обіцянок — мало реальних кроків». «Уся система органів Союзної держави створена, й вона ще не відпрацювала своє, вона життєздатна, вона не може бути викинута на звалище. Ось і вся відповідь. Давайте пройдемо цей шлях і подивимося, що скажуть народи. Може вони скажуть, що мало цієї інтеграції, підемо далі. Але не можна перестрибувати через етапи, не можна перенапружувати обстановку ні в Росії, ні, тим більше, в Білорусі», — заявив він.

Що стало причиною такої зміни риторики Лукашенка? Експерт незалежної ініціативи «Мінський діалог» Дзяніс Мельянцов пояснює це тим, що білоруський режим наразі почувається набагато безпечніше, аніж ще кілька місяців тому. «Хоча протестні настрої нікуди не поділися, народна активність взимку суттєво впала. А на додачу протести всередині Росії відвертають увагу Кремля від Мінська і, як наслідок, зменшують зовнішній тиск на Лукашенка», — пояснює він. Таким чином, вважає експерт, Лукашенко вирішив відмовитися від нав’язаної йому моделі термінового транзиту влади. «Проте, і зібрання це підтвердило, від самої ідеї диктатор не відмовився. Він розраховує стабілізувати ситуацію в країні і за таких умов провести щось схоже на казахтанський транзит — звільнити президентську посаду, проте зберегти за собою ключові повноваження», — додає Мельянцов.

В очікуванні весни

При тому офіційний Мінськ доклав досить багато зусиль, аби показати збори 11—12 лютого як своєрідний «з’їзд переможців». Зібрання мало створити картинку перемоги не лише над протестами всередині країни, а й над Заходом. Показово, що, згадавши ЄС, Лукашенко розповів, що й там уже відійшли від жорсткої політики й, нібито, готуються визнати його президентом. А як доказ розповів про «недавній лист» голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, де він названий «его превосходительство президент Республики Беларусь». «Пишуть одне, а на Заході вітають інших. Могли написати «екс-президенту», «колишньому президенту» або «білоруському народу». Проте я вдячний, що вони розуміють, хто в домі господар», — зазначив Лукашенко. В Єврокомісії оперативно відреагували на цю заяву. Там повідомили, що вказаний лист присвячений перенесенню саміту Східного партнерства і його датовано 9 червня минулого року — часом, коли Лукашенко ще вважався президентом.

Так само сумнівно виглядає й перемога над протестами. Напередодні білоруські державні медіа оприлюднили результати опитування, проведеного на замовлення держагентства БЕЛТА, згідно з яким рівень підтримки Лукашенка зріс до 66,5%, а протести в країні не підтримують 72,4%. На результати цього опитування й спирається влада, говорячи про перемогу над протестами. Втім підстав довіряти такій соціології небагато. Зокрема, нещодавнє опитування британського Chatham House засвідчило, що Лукашенка підтримують всього 27,4% білорусів, що менше результати ув’язненого кандидата в президенти Віктора Бабарико (28,8%). Ще чверть білорусів не бачать політиків, гідних довіри, а решта — підтримують інших опозиційних Лукашенку політиків.

Уже за місяць ці переможні заяви Лукашенка можуть бути спростовані відновленням навесні масових протестів. Наразі вважається, що вони будуть менш масовими, аніж восени — значна частина активних протестувальників або ув’язнена, або за кордоном. Проте білоруські протести вже не раз дивували скептиків. А головне — західні санкції посилили залежність Мінська від фінансової допомоги РФ. Наразі наступний російський кредит — на суму понад 3 млрд доларів — Мінськ планує отримати наприкінці лютого. Проте чи надовго вистачить цієї допомоги, й чи готова Росія й надалі фінансувати Лукашенка без зустрічних поступок з його боку? Тож про перемогу Лукашенка говорити явно зарано. І не виключено, що його виступ на Всебілоруських народних зборахі був лише сеансом самозаспокоєння.

Джерело: Юридичний вісник України

В світі

Королівського родича ув’язнили за сексуальні домагання

Опубліковано

on

Британський суд ув’язнив на 10 місяців сина кузена королеви Британії Єлизавети ІІ, графа Стратмора і Кінгхорна — Саймона Боувеса-Лайона за сексуальні домагання.

Про це повідомляє Sky News. Боувес-Лайон визнав свою провину в домаганнях жінки у замку Глеміс у лютому минулого року. Під час слухань справи 34-річний граф заявив, що тоді занадто багато випив, проте наголосив, що це не може бути виправданням його поведінки. Суд ухвалив рішення засудити чоловіка до 10-ти місяців позбавлення волі. Зазначається, що Саймон Боувес-Лайон є сином кузена королеви Великої Британії Єлизавети ІІ.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Учасниці конкурсу «Міс Мексика» загрожує в’язниця

Опубліковано

on

Двадцятип’ятирічна модель з Мексики Лаура Мохіка Ромеро може бути засуджена до 50 років тюремного ув’язнення за участь у викраденні людей.

Про це повідомляє Daily Mail. За інформацією слідства, вона входила до складу банди, яка займалася викраденням людей. Разом з Лаурою в штаті Веракрус були заарештовані ще дві жінки і п’ятеро чоловіків.

Ромеро в 2018 році завоювала титул «Міс Оахака», у 2019 брала участь у національному конкурсі краси «Міс Мексика», а у 2020 представляла Мексику на міжнародному конкурсі International Queen of Coffee («Королева кави»). При тому жінка характеризувала себе як «Щось більше, ніж просто гарне обличчя». У числі своїх пріоритетів вона називала боротьбу з насильством, спрямованим проти жінок. А також підтримувала благодійні фонди, що збирають кошти для боротьби з раком грудей і лейкемією.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Джорджія проти Трампа

Опубліковано

on

Влада Джорджії почала розслідування дій колишнього президента США Дональда Трампа зі скасування результатів виборів у штаті.

Про це повідомив представник держсекретаря штату Бреда Раффенспергера «Офіс держсекретаря розслідує отримані скарги. Розслідування носить ознайомлювальний й адміністративний характер. Будь-які подальші юридичні зусилля будуть залишені на розсуд генерального прокурора». Як передбачається, розслідування частково зосередиться на телефонному дзвінку 2 січня, в якому Трамп тиснув на Раффенспергера, щоб той «знайшов» голоси, необхідні для скасування його програшу на виборах у штаті.

Джорджія була одним із декількох регіонів, де адвокати Трампа безуспішно подавали позови, щоб оскаржити результати. А сам Трамп протягом декількох місяців після виборів помилково стверджував, що він переміг у Джорджії, незважаючи на численні перерахунки, що показують, що виграв із невеликим відривом Джо Байден.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2020
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram