Connect with us

В світі

Що означає бути агентом ФБР? Національна академія Федерального бюро розслідувань США як орієнтир освітньої, науково-дослідної та правоохоронної діяльності (частина 2)

Дата публікації:

Закінчення. Початок


Петро БІЛЕНЧУК,
професор Національного авіаційного університету


Микола МАЛІЙ,
директор правничої компанії ТОВ «АЮР-КОНСАЛТИНГ»

 

Світоглядно-філософське і матеріально-технологічне забезпечення

Ще однією з особливостей методики навчання в Національній академії ФБР США є те, що навчальний процес організований таким чином, щоб слухачі не відчували морального і психофізіологічного перенавантаження від цього процесу. Вказане стосується всіх сфер навчання та побуту: толерантне і ввічливе спілкування з викладачами та адміністрацією, з нормально забезпеченими умовами проживання, обслуговування, комфортом дозвілля, відпочинку тощо. В академії, зокрема, є досить великий конференц-зал (конгрес-хол), спортивна зала, дві тренажерні зали, басейн, відкриті для користування цілодобово, технічно забезпечені всім необхідним навчальні аудиторії, триразове харчування (шведський стіл), бар.

Слухачі користуються вільним часом на свій розсуд без обмежень, мають право залишати територію академії в будьякий час доби без необхідності проходження якихось особливих процесуальних чи процедурних формальностей. Але, знову таки, все базується на надзвичайно зразковій особистій відповідальності кожного зі слухачів, а це вже забезпечується результатами їх професійного відбору й етичного та естетичного виховання людей (наприклад, бібліотека відчинена цілодобово, доступ до літератури вільний для всіх, хоча бібліотекарі працюють з 9-ої ранку до 18-ої вечора).

Почуття власної гідності, духовності, справедливості, самостійності, самоповаги та ввічливого ставлення до оточуючих є характерною рисою агентів ФБР та офіцерів поліції США. Вказане зумовлене й умовами їхньої практичної професійної діяльності, й заробітною платою, соціальними та правовими гарантіями і, звичайно, ставленням до підлеглих керівництва та толерантна поведінка з громадськістю.

Крім того, слухачі-поліцейські Національної академії ФБР вільні від основної роботи; серед усіх кандидатів на навчання здійснюється жорсткий відбір (обираються найкращі з кращих, але за умови, що на сесії має бути представлений кожен штат); кожен слухач, як правило, знає, розуміє й усвідомлює, що саме хоче отримати від навчання, тому може вибрати для себе будь-які предмети, які вважає для себе корисними, необхідними залежно від займаної ним посади, обслуговуючого регіону, інших обставин тощо; мінімальний встановлений вік слухача — 25 років (але, як правило, середній — 35—40 років); слухачі Національної академії ФБР США з поліції обіймають у своїх підрозділах посади від патрульного офіцера до заступника шерифа (відповідно, як заступник начальника районного або міського відділу поліції в Україні).

Науково-дослідницька діяльність академії

Окремо слід відзначити, що науковці Національної академії ФБР США намагаються досліджувати достатньо складні новітні явища і певним чином впливати на вирішення тих актуальних проблем, які існують на сьогодні в США, безпосередньо торкаються організації самої професійної діяльності правоохоронних органів, поліції, які не завжди можуть оптимально вирішити ні уряд, ні поліція. На ці складні запитання й дають відповіді науковці Національної академії ФБР США на основі проведених ними досліджень.

Тут здійснюються дослідження, які торкаються: а) безпосередньо проблеми поліції: великий рівень суїциду серед поліцейських (через стреси, пов’язані зі службовою діяльністю, особистим життям тощо); значна кількість випадків загибелі поліцейських у зв’язку з виконанням ними службових обов’язків; невисока заробітна плата (порівняно з іншими професіями в США); велика плинність кадрів; б) рівень злочинності: велика кількість злочинних організованих груп, у тому числі утворених за расовою і національною ознаками, в тому числі мафія в класичному її розумінні; відсутність єдиної державної політики боротьби зі злочинністю (у вузькому розумінні) або протидії тим чи іншим злочинним явищам, як-то незаконний обіг наркотиків, відмивання коштів, кіберзлочинність, насильство, тероризм тощо.

У даному випадку йдеться про те, що на загальнодержавному рівні зі злочинністю в США бореться фактично лише ФБР, а поліція, яка є місцевою й підпорядковується лише шерифу відповідної територіальної одиниці, залишається на «передовому рубежі» боротьби зі злочинністю «сам на сам».

Підбиваючи підсумок, слід зазначити, що узагальнення й набуття досвіду дослідження організації діяльності правоохоронних органів, підготовки кадрів різних держав світу є дуже важливим, необхідним і вкрай актуальним для нашої держави. Вказане зумовлене, на нашу думку, не тільки реформуванням правоохоронних органів України і євроінтеграційними та світовими процесами. Світ, держава й суспільство перебувають у постійному русі, постійному розвитку, постійній інтеграції і трансформації. Демократичні перетворення, що відбуваються в Україні з моменту здобуття незалежності, спрямовані, в першу чергу, на побудову демократичної і правової держави. Адже згідно зі ст. 3 Конституції України розвиток сфери законодавчих новацій та ініціатив, забезпечення правопорядку, запобігання, протидії та розслідування злочинів має принципове значення для держави, тож воно має йти в ногу з часом, в ногу зі світовими тенденціями.

Взаємодія правоохоронних органів України і США

У даній статті системний розгляд деяких надзвичайно важливих аспектів організації діяльності щодо підготовки елітної частини правоохоронних органів США спонукає до роздумів і міркувань стосовно припустимості застосування низки її важливих складових частин досвіду, знань, умінь і навичок також і в Україні. Це питання управління правоохоронними органами й безпосередньо питання щодо особливостей методики розслідування окремих видів злочинів (кібертероризму, злочинів у соціально-телекомунікаційній індустрії, торгівлі людьми), новітніх експертних криміналістичних досліджень, структурної побудови органів внутрішніх справ, поліції (наприклад, чи не було б цікавим для України запровадження посади «обраного» начальника поліції району, міста чи області за аналогом англійського поліцейського чи американського шерифа), професійної освітньої, науково-дослідної та правоохоронної діяльності тощо.

У той же час, потужний досвід органів внутрішніх справ України у вирішенні багатьох питань протидії злочинності й організації професійної діяльності, накопичений за багатолітню історію в нашій країні, на нашу думку, міг би бути корисним і для відповідних правоохоронних, у тому числі й поліцейських підрозділів не тільки США, але й інших країн Європи та світу.

Відомо, що сьогодні Україна має достатньо реальних можливостей для обміну корисною інформацією, науковими здобутками, професійним досвідом тощо з іншими державами взагалі та їхніми правоохоронними органами, зокрема.

Відомо, що лише за попередні роки в Україні проведені такі цікаві комплексні наукові дослідження як: «Тероризм — глобальна проблема людства», «Біологічний тероризм», «Радіоактивний тероризм», «Міжнародний тероризм», «Кібертероризм», «Кримінальні вибухи», «Фінансовий моніторинг», «Економічна розвідка», «Запобігання, протидія і розслідування легалізації коштів, здобутих злочинним шляхом, фінансування тероризму», «Наркозлочинність», «Кіберзлочинність», «Використання засобів масової інформації при розслідуванні злочинів», «Взаємодія правоохоронних органів із засобами масової інформації (пресою, радіо, телебаченням тощо).

Слід зазначити, що українськими науковцями сьогодні вже опубліковані новітні фундаментальні праці за результатами проведених наукових досліджень, таких як: «Убезпечення життя», «Філософія права», «Конвергенція сонячного суспільства знань: креативна освіта і цивілізаційний розвиток», «Електронна цивілізація: інноваційне майбутнє України», «Е-суспільство: цифрове майбутнє України», «Правова соціалізація особистості в сучасному світі: людина, суспільство, цивілізація», «Безпека людини, суспільства, держави, цивілізації», «Пандемія страху», «Космічне право України», «Правова деонтологія», «Методологія і доктрина сучасної кримінології», «Транснаціональна злочинність», «Комп’ютерна злочинність», «Зброєзнавство: правові основи регулювання обігу зброї в Україні, Європі і світі», «Балістика», «Нелегальна міграція в Україні», «Тіньова економіка та організована злочинність», «Таємна агентура департаменту поліції МВС Російської імперії», «Кримінологія», «Криміналістика», «Розслідування серійних вбивств» та багато інших.

Окрім цього, на нашу думку, важливим напрямом діяльності органів державної влади України має стати ґрунтовне дослідження й використання отримуваної з-за кордону інформації з тих чи інших питань, зокрема, у законотворчій, правозахисній і правоохоронній сферах. Вказане має лягти в основу комплексних наукових досліджень й практичної діяльності працівників органів внутрішніх справ. Результати цієї діяльності можуть з’явитися вже в близькому майбутньому у вигляді пріоритетних напрямів діяльності органів внутрішніх справ, прокуратури, поліції з новими підходами й методами роботи, з новими здобутками та досвідом, з новими технологіями й принципами діяльності як вітчизняного, так і міжнародного співробітництва, партнерства, порозуміння, взаємодії, з іншою суспільною думкою. Набутий досвід такої співпраці сприятиме, в тому числі, формуванню світоглядно-філософського й соціально-правового іміджу України в світі.

Джерело: Юридичний вісник України

В світі

Болгарія висилає двох російських дипломатів

Опубліковано

on

Болгарія оголосила персонами нон грата двох російських дипломатів у зв’язку зі шпигунським скандалом.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє БНТ. У ході розслідування встановлено, що двоє громадян Російської Федерації здійснювали нерегламентовану діяльність, маючи дипломатичний імунітет. У посольстві РФ рішення болгарської сторони щодо висилки дипломатів назвали «безпідставним демаршем» і заявили, що «російська сторона зберігає за собою право на відповідні заходи». Напередодні Генпрокуратура Болгарії повідомила про початок досудового провадження стосовно групи осіб, підозрюваних у шпигунстві на користь РФ. Головний прокурор Іван Гешев 22 березня офіційно передав інформацію в МЗС. Як повідомлялося, 19 березня в ході спецоперації в столиці Болгарії Софії затримали шість осіб за шпигунство на користь Росії. Всі вони раніше служили в розвідці. Їм висунуто обвинувачення за статтею «Шпигунство». За інформацією прокурорів, група людей на чолі з колишнім високопосадовцем болгарської військової розвідки вибудувала розвідувальну мережу з метою шпигунства на користь Росії. Вони вербували людей, що мали доступ до державної таємниці як Болгарії, так і НАТО. Двадцять першого березня суд у Болгарії у рамках розслідування справи про шпигунство на користь РФ ухвалив рішення залишити під вартою п’ятьох підозрюваних.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

«Репортери без кордонів» проти Facebook

Опубліковано

on

Міжнародна неурядова організація «Репортери без кордонів» подала в суд на Facebook, звинувативши соцмережу у використанні комерційної практики, що «вводить в оману».

Про це повідомляється на сайті організації. Як відзначають у своєму позові представники «репортерів», соцмережа обіцяє користувачам «безпечне, надійне і вільне від помилок» онлайн-середовище, але замість цього у Facebook широко поширюються «ксенофобські публікації та фейки».

В якості відповідачів в позові вказані французьке та ірландське відділення мережі. Організація очікує, що рішення французького суду щодо Facebook матиме «глобальні наслідки», оскільки в соцмережі діють єдині умови обслуговування по всьому світу. Згідно з французькими законами, використання нечесної комерційної практики карається штрафом у розмірі до 10% від річних продажів в цій країні.

Спричинило позов те, що 22 березня 2021 року Facebook опублікувала дані про боротьбу з поширенням недостовірної інформації. Компанія повідомила, що щодня видаляє кілька мільйонів фейкових акаунтів. Так, у період з жовтня по грудень 2020 року були видалені понад 1,3 мільярда таких акаунтів, а за останні три роки були видалені понад 100 мереж за «скоординовану недостовірну поведінку».

Станом на березень 2021 року, відзначили у Facebook, відстеженням недостовірної, фейкової інформації та акаунтів займаються понад 35 тисяч осіб.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Нові санкції проти РФ

Опубліковано

on

Міністерство торгівлі США розширило експортні обмеження щодо Росії у зв’язку з отруєнням опозиціонера Олексія Навального.

Про це повідомляє «Європейська правда» з посиланням на сайт американського міністерства. «Використавши проти дисидентів нелегальні нервово-паралітичні засоби як усередині, так і за межами РФ, російський уряд діяв грубо порушуючи свої зобов’язання, передбачені Конвенцією про хімічну зброю, й безпосередньо піддав смертному ризику своїх громадян та громадян інших країн. Міністерство торгівлі прагне запобігти доступу Росії до чутливих технологій США, які можуть бути спрямовані на її шкідливу діяльність з розробки хімічної зброї» — йдеться в заяві міністерства торгівлі.

Санкції включають нові експортні обмеження і вступили в силу 18 березня. Зокрема, США відмовлятимуть в експорті в Росію товарів, пов’язаних із національною безпекою; також влада США призупинить дію ліцензій на обслуговування й заміну деталей та устаткування, які раніше були поставлені в Росію. Нові обмеження є розширенням санкцій, запроваджених на початку березня проти дев’яти російських компаній.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі


Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram