Connect with us

В світі

Шпаргалка для уряду, або Чим корисні для України умови «розлучення» Британії та ЄС?

Дата публікації:

Усі минулі вихідні бізнес по обидва боки Ла-Маншу читав 1246 сторінок тексту щойно узгодженої угоди між Великою Британією та ЄС. Цей документ, який ще навіть не встигли толком пронумерувати, хоча й не стосується України прямо, все ж досить відчутно вплине й на нашу торговельну політику. Особливо беручи до уваги наше прагнення оновити Угоду про асоціацію.

Але перш за все про реакцію бізнесу, в якій були нотки непевності й розчарування. Скептичні зауваження бізнесу зрозумілі: десятиліття роботи над формуванням внутрішнього ринку зробили торгівлю між державами-членами ЄС дуже комфортною, а кордони — взагалі непомітними. Тому сам факт відновлення формальностей на кордоні Британії і ЄС — це негатив. Але порівняйте його з формальностями, які є на кордоні України з ЄС і зрозумієте: угода Британії та ЄС є на порядок амбітнішою, ніж українська Угода про асоціацію. А тому ця угода — величезна перемога і Британії, і ЄС, і решти світу. У тому числі в ній є багато корисного для України.

Користь політична

Наша інтеграція в ЄС записана на рівні Конституції. Ми вже двадцять років адаптуємо своє законодавство до вимог ЄС. А ще років із 15 Євросоюз нам обіцяє економічну інтеграцію до свого внутрішнього ринку. Але це відбувається так скрипуче і повільно, ніби хтось на практиці вирішив довести правдивість слів Вінстона Черчилля, що успіхом є шлях від розчарування до розчарування без втрати ентузіазму.

Одна з причин — це модель побудови наших відносин із Євросоюзом. Ми часто використовуємо як взірець досвід розширення початку 2000-х років, який уже давно став історією, або норвезьку чи швейцарську моделі, які є надто унікальними. Ми намагалися, наскільки це можливо, реплікувати цей досвід в Угоді про асоціацію і маємо закріплену концепцію internal market treatment (режим внутрішнього ринку). Але на практиці ця ідея шкутильгає на обидві ноги. Питання не лише в тому, що нам здається, що ми заслуговуємо більшого, ніж ЄС готовий дати. Швидше, проблема якраз у тому, щоб створити правильну мову, якою написати доступ на ринок ЄС на основі відповідності правил.

Таким прикладом може стати Угода ЄС і Британії, яка написана мовою торговельного права і торговельної угоди, а не мовою інтеграції з ЄС. Ця угода багато в чому структурована як торгова частина Угоди про асоціацію. Завдяки цьому Києву тепер буде легше проводити порівняння й пояснювати, чого ми насправді хочемо. Це важливо також через те, що від імені ЄС переговори з Британією вели люди, які також відповідають і за відносини з Україною. Тому їм буде зрозуміла представлена тут логіка.

Користь економічна

Угода ЄС з Британією — чи не єдина, яка дає доступ на ринок товарів без винятків. Україна теж має таку амбіцію. Тому очевидно, що в переговорах про оновлення Угоди про асоціацію ми будемо виходити з пропозиції створення режиму вільної торгівлі без вилучень. Так само, як будемо діяти і в наступній фазі переговорів із Британією, які матимуть розпочатися у 2022 році. Умовою для такого доступу ЄС назвав дотримання level playing field (рівні вимоги) — тобто того ж рівня дотримання правил у сфері праці, захисту довкілля, конкуренції та державної допомоги.

Але якщо порівняти розділ XI Угоди між ЄС і Британією, то ви побачите багато спільного з розділами Угоди про асоціацію з Україною, присвяченим торгівлі й сталому розвитку, конкуренції, державній допомозі, співпраці у сфері соціального захисту й захисту довкілля. Тут також стане в пригоді й наш діалог з ЄС про залучення України до Європейського зеленого курсу. Це також наша амбіція — оскільки в рамках Угоди про асоціацію вже де-факто записані зобов’язання щодо рівних вимог, то ми маємо право на повне зняття торговельних бар’єрів ЄС. Тим більше, що Мішель Барн’є вже заявив, що цей принцип стане наріжним елементом торгової політики ЄС для подальших переговорів.

Користь практична

На додаток до того, що угода ЄС з Британією написана в торговому форматі, вона ще й дуже детально виписана — аж до інструкцій із заповнення ліцензій і кольору паперу, на якому їх треба друкувати. Це все вкрай важливо для імплементації нашої Угоди про асоціацію (далі — ЦА). Наприклад, УА лише двома—трьома словами згадує про авторизованих економічних операторів, натомість угода ЄС з Британією прописує ці питання дуже детально, що теж важливо для впровадження нашого митного безвізу. Або ті ж самі автотранспортні перевезення й авіаційний транспорт — у британській угоді дуже детально прописано умови надання цих послуг. Оскільки для нас транспорт стає дедалі важливішим у відносинах з Євросоюзом, його угода з Британією буде непоганою підказкою про те, як ці питання можна врегулювати.

А найцікавіше полягає в тому, що 1246 сторінок тексту охоплюють далеко не всі питання.

До угоди додано ще півтора десятка декларацій про подальші переговори між ЄС і Британією, тож нам є за чим стежити.

Джерело: Юридичний вісник України

В світі

Королівського родича ув’язнили за сексуальні домагання

Опубліковано

on

Британський суд ув’язнив на 10 місяців сина кузена королеви Британії Єлизавети ІІ, графа Стратмора і Кінгхорна — Саймона Боувеса-Лайона за сексуальні домагання.

Про це повідомляє Sky News. Боувес-Лайон визнав свою провину в домаганнях жінки у замку Глеміс у лютому минулого року. Під час слухань справи 34-річний граф заявив, що тоді занадто багато випив, проте наголосив, що це не може бути виправданням його поведінки. Суд ухвалив рішення засудити чоловіка до 10-ти місяців позбавлення волі. Зазначається, що Саймон Боувес-Лайон є сином кузена королеви Великої Британії Єлизавети ІІ.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Учасниці конкурсу «Міс Мексика» загрожує в’язниця

Опубліковано

on

Двадцятип’ятирічна модель з Мексики Лаура Мохіка Ромеро може бути засуджена до 50 років тюремного ув’язнення за участь у викраденні людей.

Про це повідомляє Daily Mail. За інформацією слідства, вона входила до складу банди, яка займалася викраденням людей. Разом з Лаурою в штаті Веракрус були заарештовані ще дві жінки і п’ятеро чоловіків.

Ромеро в 2018 році завоювала титул «Міс Оахака», у 2019 брала участь у національному конкурсі краси «Міс Мексика», а у 2020 представляла Мексику на міжнародному конкурсі International Queen of Coffee («Королева кави»). При тому жінка характеризувала себе як «Щось більше, ніж просто гарне обличчя». У числі своїх пріоритетів вона називала боротьбу з насильством, спрямованим проти жінок. А також підтримувала благодійні фонди, що збирають кошти для боротьби з раком грудей і лейкемією.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Джорджія проти Трампа

Опубліковано

on

Влада Джорджії почала розслідування дій колишнього президента США Дональда Трампа зі скасування результатів виборів у штаті.

Про це повідомив представник держсекретаря штату Бреда Раффенспергера «Офіс держсекретаря розслідує отримані скарги. Розслідування носить ознайомлювальний й адміністративний характер. Будь-які подальші юридичні зусилля будуть залишені на розсуд генерального прокурора». Як передбачається, розслідування частково зосередиться на телефонному дзвінку 2 січня, в якому Трамп тиснув на Раффенспергера, щоб той «знайшов» голоси, необхідні для скасування його програшу на виборах у штаті.

Джорджія була одним із декількох регіонів, де адвокати Трампа безуспішно подавали позови, щоб оскаржити результати. А сам Трамп протягом декількох місяців після виборів помилково стверджував, що він переміг у Джорджії, незважаючи на численні перерахунки, що показують, що виграв із невеликим відривом Джо Байден.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2020
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram