Connect with us

В світі

Створено Міжнародний реєстр збитків

Опубліковано

На саміті глав держав та урядів Ради Європи, що відбувся у Рейк’явіку 16–17 травня, було оголошено про створення Міжнародного Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України.

Читайте також: Держреєстраторів звільнено від плати за отримання витягів з реєстру обтяжень рухомого майна

«Завдяки нашим спільним зусиллям ми вже маємо міжнародний Реєстр збитків. Це важливий крок для того, аби постраждалі отримали справедливу компенсацію. Чим більше колективних заходів ми вживатимемо, тим швидше змусимо росію залишити територію України та понести відповідальність за всі міжнародні злочини та збитки», – заявив днями міністр юстиції України Денис Малюська. «Це – надперемога й один із перших найвагоміших результатів спільних дій країн Європи, всього демократичного світу у справі притягнення рф до відповідальності та невідворотності сплати компенсацій», – додала його заступниця Ірина Мудра.

На сьогодні понад 40 країн та ЄС приєдналися або висловили намір приєднатися до розширеної часткової угоди про Реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України, та стали учасниками вказаного реєстру збитків. За її словами створенню міжнародного Реєстру збитків передувала титанічна робота. Проведено сотні переговорів, наукових дискусій та робочих зустрічей на різних рівнях представників іноземних держав і їх уповноважених органів. Досягнуто прийняття ряду важливих політичних рішень на підтримку компенсаційного механізму та реєстру збитків: рішення Комітету Міністрів від 15.09.2022 р. та 24.02.2023 р. щодо необхідності повного відшкодування збитків, заподіяних порушеннями рф міжнародного права в Україні; резолюцію Генасамблеї ООН від 14.11.2022 р., якою визнано необхідність створення міжнародного механізму відшкодування завданих рф збитків та рекомендовано створення міжнародного реєстру збитків, який би слугував фіксацією, в документальній формі, доказів та інформації щодо збитків, втрат або пошкоджень, завданих агресією рф. І нарешті, рішення від 12 травня 2023 року, яким Комітет Міністрів Ради Європи вирішив створити Розширену часткову угоду про Реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України та Статут, яким керуватиметься Реєстр.

Як прозвучало, Реєстр збитків створюється як платформа для міжурядової співпраці, яка діє в інституційних рамках Ради Європи. Фізично він знаходиться в м. Гаага (Королівство Нідерланди). Реєстр слугуватиме документальною формою обліку доказів та претензій про заподіяні збитки, шкоду чи ушкодження, які, починаючи з 24 лютого 2022 року, сталися на території нашої країни внаслідок міжнародно-протиправних дій російської федерації в Україні або проти неї. Як стверджується, заяви та інформацію про завдані збитки матимуть змогу подавати всі зацікавлені фізичні і юридичні особи, а також держава Україна. По суті він є першим компонентом майбутнього Міжнародного компенсаційного механізму, який буде створено окремим міжнародним договором у співпраці з Україною. Далі буде створено Комісію з розгляду претензій та Компенсаційний фонд.

Читайте також: Колективний позов як механізм відшкодування збитків, завданих навколишньому середовищу

«Реєстр збитків – це лише перша складова комплексного механізму відшкодування збитків. Кінцевою метою є створення Компенсаційної комісії, яка безпосередньо розглядатиме претензії й присуджуватиме компенсації, та Компенсаційного фонду, що акумулюватиме кошти для виплати компенсацій на підставі міжнародного договору, учасниками якого, як ми сподіваємося, ви всі станете», – сказав Денис Малюська, звертаючись до представників країн-учасниць саміту.

Підготував Ілля Мороз,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.