Connect with us

В світі

Світ засуджує анексію українських територій

Опубліковано

Генеральна асамблея ООН наразі готується до свого історичного голосування: Україна та західні партнери винесли на її розгляд проект резолюції з різким засудженням анексії Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей. Автори документа хотіли б заручитися підтримкою якомога більшої кількості держав. Проте російська делегація придумала спосіб, як завадити цьому, спробувала переконати країни-члени ООН зробити голосування таємним. Російські дипломати сподівалися, що голосування на Генасамблеї ООН цього разу буде анонімним, а отже, безпечним для «колег із держав, що розвиваються». Та не судилося…

Читайте також: Світ має засудити проведені РФ фіктивні референдуми

У понеділок, як відомо, в штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку відновилася надзвичайна спеціальна сесія Генеральної асамблеї ООН щодо України. Вона була розпочата невдовзі після початку російського вторгнення. Рада безпеки ООН тоді не змогла ухвалити резолюцію, яка засуджує дії рф, — москва заблокувала її, скориставшись своїм правом вето. У відповідь західні країни запропонували винести цей документ на розгляд Генасамблеї ООН, у рамках якої всі держави рівні, тобто жодна з них не має права вето. Розпочата тоді спецсесія Генеральної асамблеї вже призвела до ухвалення двох антиросійських резолюцій.

Так, у документі під назвою «Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН» референдуми «у Луганській, Донецькій, Херсонській та Запорізькій областях України» названі «незаконними», які «суперечать міжнародному праву» та «несумісними зі Статутом ООН».

Рішення росії приєднати ці території розцінюється авторами резолюції як анексія. Вони закликають владу рф «вивести всі свої збройні сили з території України».

Нагадаю, схожий за змістом документ 30 вересня було внесено на розгляд Ради Безпеки ООН, росія тоді його заблокувала, а Бразилія, Габон, Індія та Китай утрималися. Тепер, згідно з рішенням про запуск спецсесії, своє слово має сказати Генасамблея. Брюссельське видання EUobserver визнає, що в Євросоюзі визнали б 130 голосів за дуже добрий результат. У той же час вашингтонське видання Politico вказує, з посиланням на американських та європейських дипломатів, що «золотим стандартом» вважається 141 голос «за», адже за першу резолюцію (під назвою «Про агресію проти України») у рамках спецсесії Генасамблеї 2 березня цього року проголосували саме стільки країн. П’ять держав виступили «проти», крім власне росії: це Білорусь, КНДР, Сирія та Еритрея, 35 утрималися, представники 12-ти були відсутні. За другу резолюцію («Про гуманітарні наслідки агресії проти України») 24 березня проголосували 140 країн, п’ять проти (тих же), 38 утримались і десять — були відсутні представники.

Автори обох документів — Україна та її західні партнери — визнали такі результати доказом міжнародної ізоляції росії. москва це заперечувала, наголошуючи на тому, що серед тих, що утрималися, були такі великі країни, як Індія і Китай.

Читайте також: Окуповані рф Північні території є невід’ємною частиною Японії

Голосування щодо третьої резолюції відбудеться найближчим часом. Документ вважатиметься прийнятим, якщо його підтримають не менше двох третин від тих, хто голосував (без урахування країн, що утрималися й відсутніх). При цьому авторам резолюції і тим, хто її активно просуває, важливо не просто домогтися формального проходження документа, а саме прийняття рішення з великою перевагою та за мінімальної кількості тих, хто не визначився й вирішив не голосувати зовсім. Наразі відбувається, як пише Politico, справжнє «полювання за голосами». Слід зазначити, що підсумкова версія документа стала значно м’якшою за початкову. Серед іншого, в ній з’явився пасаж щодо необхідності діалогу сторін. Хоча заклик до такого діалогу EUobserver називає «спірним», нагадуючи про те, що Президент України Володимир Зеленський нещодавно виключив можливість мирних переговорів із нинішнім керівництвом рф.

Крім того, за даними видання, з підсумкової версії тексту було прибрано згадку про «анексію Криму». Не увійшов до нього й запропонований Україною абзац про «військові злочини росії». Усі ці правки покликані зробити резолюцію не так антиросійською, скільки спрямованою загалом на захист принципів суверенітету і територіальної цілісності держав світу. За задумом ЄС, це зробить документ більш прийнятним для тих, хто, скоріше, хотів би не займати якийсь бік.

Як відомо, голосування буде відкритим, вже безпосередньо «за» або «проти» резолюції. Нагадаємо, що Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш раніше вже публічно засудив референдуми в Луганській та Донецькій, Херсонській та Запорізькій областях, а також приєднання цих територій до рф. За його словами, росія як один із п’яти постійних членів Ради безпеки ООН, несе особливу відповідальність за дотримання Статуту організації, але при цьому вона «порушує все, за що виступає міжнародне співтовариство».

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.