Connect with us

В світі

Трамп проти всіх: як напад на Капітолій може змінити США?

Дата публікації:

Володимир ДУБОВИК,
директор Центру міжнародних досліджень, доцент кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету імені Мечникова

Бурхливі дні 5—7 січня залишать яскравий слід в історії США. Атака прихильників Дональда Трампа на Капітолій увійде в американську історію як приклад загроз, які можуть постати навіть перед зрілими демократіями. Й хоча турбулентності Сполученим Штатам вистачало й протягом 2020 року – політична криза, імпічмент, пандемія, падіння економіки, президентські вибори, результати яких одна зі сторін відмовилась визнавати, але згадані події перекривають усю драму минулого року. Які наслідки матиме атака на Капітолій, і хто понесе відповідальність за неї? 

Вперше за 200 років

Якщо починати у зворотньому хронологічному відліку, то треба перш за все сказати, що тоді Конгрес підтвердив результати президентських виборів, таким чином зробивши останній формальний крок до передачі влади Джо Байдену за два тижні, 20 січня. Але відбулося це за надто драматичних обставин. Частина республіканців в обох палатах Конгресу готувала затримку процесу. Але було зрозуміло, що вона навряд чи надовго затягне процес сертифікації голосів виборців. Крім того, результат був зрозумілий ще до початку процесу – значна частина республіканців чітко дала знати, що вони проголосують за сертифікацію, а багато з них були проти затримок.

Але відбулася інша затримка, яку передбачити було важко, через проникнення частини протрампівських активістів до будівлі Конгресу. Капітолій пав вперше після захоплення його британськими військами в 1814 році. Щоправда, тоді Вашингтон згорів, зараз йому пощастило більше. Американських парламентарів (а відтак і тодішнього віце-президента Пенса, який саме головував у процесі сертифікації) раптово евакуювали й розмістили на армійській базі Форт Макнейр. Ці новини та відео і фото з будівлі Капітолію більше нагадують голівудський блокбастер, аніж реальність, але це все дійсно сталося. Поки що можна робити лише якісь швидкі зауваження, висновки по «гарячих слідах». Час для глибшого аналізу прийде згодом.

Загроза, якої не помічали

Перш за все, у всіх викликає подив те, як легко хулігани проникли у приміщення. Поліція Капітолію, яка налічує 2300 осіб і має щорічний бюджет у $460 млн, виявилася не готовою впоратися з таким викликом. Але чому ж не був напоготові резерв правоохоронців, різних відомств, що відповідають за порядок? На це питання американцям ще треба відповісти, аби зрозуміти, як таке могло статися в святая святих американської демократії?

Не можна не порівняти реакцію правоохоронців на ці події з їхньою реакцією на расові протести навесні-влітку минулого року. Тоді Вашингтон перетворився на суцільний військовий табір. Кульмінацією став розгін демонстрації на площі Лафаєт 1 червня. Чому зараз все сталося інакше? Одна з можливих відповідей полягає в тому, що ліволіберальних протестуючих надмірно демонізували, а реальну загрозу з радикального правого флангу применшували. В одному випадку значна частина протестувальників була з небілим кольором шкіри, в іншому – переважно з білим. Власне, це порівняння підтверджує тезу про інституціональний расизм у США, зокрема з боку правоохоронців.

Можна лише уявити, якою могла б бути реакція спеціальних служб на суто гіпотетичне захоплення будівлі Конгресу, скажімо, прихильниками Аль-Каїди. Але купа білих розбишак – то, начебто, й не велика проблема. І це попри те, що вже були прецеденти захоплення озброєними людьми асамблеї в штаті Мічиган, ще раніше були події у Шарлотсвіллі, штат Вірджинія. Це — лише окремі епізоди, але їх було багато, й тенденція мала б бути зрозумілою.

Фактор Трампа

Зрозуміло, що відповідальність за події несуть особисто тодішній президент Трамп та оточення, його пропагандистська машина, Республіканська партія. Лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл тоді виголосив проникливу промову, закликавши до здорового глузду та зваженості. Але його вже не чули – ані його більш радикальні колеги, ані радикальні елементи на вулицях.

Республіканська партія з цими подіями поринула ще глибше у внутрішню кризу. Останніми роками вона стала партією Трампа. Але зараз власне загострюється боротьба за майбутнє партії. Традиційні консерватори, республіканці намагаються відновитися й вивести партію з-під контролю Трампа та його прихильників. Це було дуже помітно в останні місяці та тижні, а зараз цей процес, напевно, прискориться. Натомість Дональд Трамп створив ситуацію, що посприяла драматичним подіям у Вашингтоні. Він робив це системно й послідовно. Він не роблячи таємниці з того, що хоче розхитати американську політичну систему, зруйнувати норми та традиції. Але в останні місяці він ще більше нагнітав напругу. Вранці дня захоплення Конгресу Трамп особисто закликав натовп йти до Капітолію. Звичайно, можна сказати, що він не мав на увазі захоплення будівлі. Але в умовах підвищеної екзальтації його прихильників такий сценарій став реальністю.

Варто ще нагадати його скандальну розмову з очільниками державного апарату в штаті Джорджія. Вона цілком вписується в його лінію поведінки. Трамп порушив устої федералізму, намагаючись втрутитися у справи місцевих органів влади. Він також порушив інший важливий принцип демократичного врядування – розділення влади між різними її гілками. Він безсоромно користувався «адміністративним ресурсом» протягом виборів.

Бунт найближчого оточення

Тому дії Трампа в останні дні його президенства не повинні дивувати. Це — логічна вища точка процесу. Небажання президента зняти напругу навіть на тлі захоплення Капітолію, звичайно, підвищує його особисту провину. А твіти Трампа, аж поки Твіттер не вирішив заблокувати його акаунт, лише підливали олії у вогонь, підбурювали, а не сприяли владнанню ситуації.

За все це громадянин Трамп має понести як політичну, так і юридичну відповідальність. Критика дій Трампа екс-президента США в ті дні лунала з різних куточків його власної партії. Члени Конгресу – республіканці були шоковані ситуацією, коли вони мали негайно евакуюватися і кілька годин переховуватися в таємних локаціях. Багато хто з них не забуде цього і не вибачить Трампу.

Серед них – і тодішній віце-президент Майкл Пенс. Чотири роки він уособлював лояльність до Трампа. Але зараз, здається, і йому урвався терпець. Хоча до останніх днів він намагався уникати зайвої конфронтації. Зокрема, перед початком сертифікації голосів виборників Пенс чітко заявив, що буде виконувати суто формальну роль, як того вимагає конституція. Те, що він опинився заручником ситуації в контексті захоплення Конгресу, явно вплинуло на нього. Його твіти в розпал кризи були набагато більш виважені та відповідальні, ніж твіти Трампа. І це не й дивно, адже якщо Пенс хоче мати продовження своєї політичної кар’єри, він повинен певною мірою дистанціюватися від Трампа.

Карт-бланш для Байдена

І звичайно, не можна не згадати про результати виборів до Сенату, що відбулися у штаті Джорджія 5 січня. Обидва місця від Джорджії отримали демократи. Це призвело до співвідношення між двома партіями в Сенаті 50 на 50. А це, своєю чергою, означатиме, що тепер вирішальне слово в патових ситуаціях буде за віце-президенткою Камалою Гарріс, оскільки саме віце-президент головує в Сенаті і може подавати голос за потреби.

Це був серйозний удар по республіканцях. Провина Трампа, напевно, є й тут. Експерти ще будуть розбиратися, чи вплинула позиція Трампа про нечесність виборів на активність виборців у Джорджії. Очевидно, що багато республіканців вважають саме так. Або навпаки, відмова Трампа визнати результати президентських виборів, його тиск на місцевих чиновників у Джорджії, цілком можливо призвели до підвищеної активності виборців, що голосували проти його партії. Зараз у Джо Байдена має бути карт-бланш на проведення швидких дій та рішень.

Джерело: Юридичний вісник України

В світі

Королівського родича ув’язнили за сексуальні домагання

Опубліковано

on

Британський суд ув’язнив на 10 місяців сина кузена королеви Британії Єлизавети ІІ, графа Стратмора і Кінгхорна — Саймона Боувеса-Лайона за сексуальні домагання.

Про це повідомляє Sky News. Боувес-Лайон визнав свою провину в домаганнях жінки у замку Глеміс у лютому минулого року. Під час слухань справи 34-річний граф заявив, що тоді занадто багато випив, проте наголосив, що це не може бути виправданням його поведінки. Суд ухвалив рішення засудити чоловіка до 10-ти місяців позбавлення волі. Зазначається, що Саймон Боувес-Лайон є сином кузена королеви Великої Британії Єлизавети ІІ.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Учасниці конкурсу «Міс Мексика» загрожує в’язниця

Опубліковано

on

Двадцятип’ятирічна модель з Мексики Лаура Мохіка Ромеро може бути засуджена до 50 років тюремного ув’язнення за участь у викраденні людей.

Про це повідомляє Daily Mail. За інформацією слідства, вона входила до складу банди, яка займалася викраденням людей. Разом з Лаурою в штаті Веракрус були заарештовані ще дві жінки і п’ятеро чоловіків.

Ромеро в 2018 році завоювала титул «Міс Оахака», у 2019 брала участь у національному конкурсі краси «Міс Мексика», а у 2020 представляла Мексику на міжнародному конкурсі International Queen of Coffee («Королева кави»). При тому жінка характеризувала себе як «Щось більше, ніж просто гарне обличчя». У числі своїх пріоритетів вона називала боротьбу з насильством, спрямованим проти жінок. А також підтримувала благодійні фонди, що збирають кошти для боротьби з раком грудей і лейкемією.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Джорджія проти Трампа

Опубліковано

on

Влада Джорджії почала розслідування дій колишнього президента США Дональда Трампа зі скасування результатів виборів у штаті.

Про це повідомив представник держсекретаря штату Бреда Раффенспергера «Офіс держсекретаря розслідує отримані скарги. Розслідування носить ознайомлювальний й адміністративний характер. Будь-які подальші юридичні зусилля будуть залишені на розсуд генерального прокурора». Як передбачається, розслідування частково зосередиться на телефонному дзвінку 2 січня, в якому Трамп тиснув на Раффенспергера, щоб той «знайшов» голоси, необхідні для скасування його програшу на виборах у штаті.

Джорджія була одним із декількох регіонів, де адвокати Трампа безуспішно подавали позови, щоб оскаржити результати. А сам Трамп протягом декількох місяців після виборів помилково стверджував, що він переміг у Джорджії, незважаючи на численні перерахунки, що показують, що виграв із невеликим відривом Джо Байден.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2020
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram