У Німеччині заарештували російського шпигуна - LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

В світі

У Німеччині заарештували російського шпигуна

Дата публікації:

Федеральна прокуратура Німеччини в п’ятницю, 18 червня, затримала громадянина Росії за підозрою в роботі на російські спецслужби.

Про це інформує джерело в генпрокуратурі Німеччини. В опублікованому 21 червня повідомленні, зокрема, йдеться про те, що підозрюваний Ільнур Н. працював науковим співробітником в одному з німецьких університетів на науково-технічній кафедрі. З жовтня 2020 року по червень 2021 року він мінімум тричі зустрічався зі співробітником російської розвідки. За даними німецьких правоохоронців, як мінімум двічі під час цих зустрічей він передавав інформацію з університету, отримуючи в обмін гроші готівкою.

У помешканні та за місцем роботи затриманого провели обшуки.

Джерело: Юридичний вісник України

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

В світі

Прокурори звинувачують екс-керівників ФІФА та УЄФА

Опубліковано

on

От

Швейцарська прокуратура пред’явила колишньому президенту ФІФА Зеппу Блаттеру та екс-президенту УЄФА Мішелю Платіні звинувачення у шахрайстві — йдеться про виплату 2 млн швейцарських франків.

Читайте також: Кримінальна відповідальність за шахрайство настає у разі, коли особа усвідомлює, що не має будь-якого дійсного чи уявного права на майно, яким заволодіває

Про це повідомляє Reuters з посиланням на Генеральну прокуратуру Швейцарії. Блаттера звинувачують у тому, що він організував виплату 2 млн швейцарських франків для Платіні від ФІФА у лютому 2011 року. Зазначається, що «докази, зібрані OAG, підтверджують, що цей платіж Платіні було здійснено без законної підстави».

Читайте також: Повернення особою надмірно отриманої соціальної допомоги не виключає притягнення її до кримінальної відповідальності за шахрайство

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Уточнимо: з 1998 по 2002 рр. Платіні працював консультантом Блаттера. У письмовому контракті, підписаному ними, була узгоджена щорічна компенсація в розмірі 300 тисяч швейцарських франків. Розслідування OAG засвідчило, що рахунок для Платіні був оплачений повністю, але він продовжував вимагати оплати. У 2011 році, більш ніж за вісім років після того, як закінчився його консультативний контракт, він вимагав виплати 2-х млн швейцарських франків. За участі Блаттера ФІФА здійснила платіж Платіні на початку 2011 року. Водночас Блаттер заявив, що виплата двох млн була заснована на усному контракті, який регулював консультативну діяльність Платіні для ФІФА з 1998 по 2002 роки, а оплату було відкладено, бо ФІФА не змогла виплатити всю суму і що Платіні зажадав гроші лише в 2010 році. За його словами, виплати схвалили «всі відповідальні органи ФІФА» і що Платіні сплатив податок із суми «за місцем свого проживання у Швейцарії».

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Європарламент кличе Єврокомісію в суд

Опубліковано

on

От

Європарламент вирішив подати позов до Європейської комісії за невиконання нею регламенту щодо механізму обумовленості.

Відповідну заяву озвучив сам Європарламент. Як вказується в документі, регламент, прийнятий у грудні минулого року, дозволяє ЄС призупинити виплати з бюджету ЄС державам-членам, в яких верховенство права знаходиться під загрозою. «Відповідно до вимог парламентських резолюцій, сьогодні наша юридична служба подала позов проти Європейської комісії за незастосування регламенту щодо обумовленості», – йдеться в заяві президента ЄП Давіда Сассолі. Раніше він звернувся до юридичних служб ЄП з проханням підготувати такий позов. Більшість лідерів політичних груп підтримали цю позицію.

Читайте також: Від проривів до відкатів: що відбувається з виконанням Угоди про асоціацію з ЄС?

У листі Сассолі чітко зазначається, що Європарламент відмовиться від позову, якщо Єврокомісія застосує необхідні заходи. «Держави-члени ЄС, які порушують верховенство права, не повинні отримувати кошти ЄС. Минулого року парламент наполегливо боровся за механізм, який би це забезпечив. Однак досі Європейська Комісія неохоче використовувала його» — сказав Сассолі, додавши, що «Європейський Союз — це спільнота, побудована на принципах демократії та верховенства права. Якщо вони перебувають під загрозою в державі-члені, то ЄС повинен діяти для їх захисту.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Пробудження дракона, або Чому Уельс заговорив про незалежність від Британії?

Опубліковано

on

От

Олександр КРАЄВ, експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма»

Вихід Британії зі складу ЄС дав «друге дихання» кельтським національним рухам. Усе частіше й частіше в останні місяці ми чуємо про виступи то ірландських, то шотландських націоналістів, і щоразу вони мають все більше й більше політичної ваги. Але в цьому контексті дуже рідко згадують валлійців. Як виявилося, дарма… Вперше за довгі століття питання незалежності Уельсу з’явилося в офіційному політичному порядку денному. Й хоча поки шанси валлійської столиці Кардіффу виглядають набагато скромнішими, аніж в Единбургу (Шотландія), вони вже не розглядаються як абсолютно нереальні.

Читайте також: Brexit — помилкове рішення

Край шахт та шерсті

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

В уяві пересічного громадянина про Уельс рідко знайдуться певні автентичні риси, що роблять цю країну відмінною від сусідки Англії. Звісно, назвуть принца Уельського (історія того, звідки з’явився цей титул у спадкоємця престолу, взагалі окрема тема). Окремі фани політичних інтриг згадають складні відносини Лондона з валлійськими шахтарями, особливо в часи Тетчер. Любителям історії, певне, прийдуть на думку славнозвісні довгі луки (які дійсно походили саме з Уельсу) та історії про відважних валлійських списоносців часів раннього Середньовіччя.

Але чим жив Уельс в останні десятиріччя? Невже все, з чого складається «душа» народу — це згадки про напівлегендарне минуле? Однак насправді все набагато цікавіше. Хоча Уельс дійсно перебував в унії з Англією найдовше серед усіх кельтских держав і довгий час де-факто вважався невіддільною її частиною, все ж власну окремішність він зміг не лише зберегти, але й модернізувати та зробити привабливою. Річ у тім, що сама така унітарність та близькість до імперського центру не давала Уельсу можливості активно політично виступати за власну незалежність — фактично, навіть декілька сотень років тому від Лондона до Кардіфа дістатися було в рази швидше, ніж до Единбургу, а тим паче в Ірландію.

Тому валлійці обрали іншу тактику. Будь-який шлях можна пройти, навіть якщо йдеш його малими кроками. Для валлійців такими малими кроками до власної ідентичності та її збереження стала культура. Не маючи з валлійцями таких великих проблем, як із шотландцями та пізніше, з ірландцями, англійці не намагалися настільки ж цілеспрямовано винищити й валлійську мову, і валлійську культуру. Хоча вона й була максимально маргіналізована протягом століть, проте не задавлена.

Уельс історично мав і низку інших переваг, які дозволили йому законсервуватися в собі. Справа в тому, що регіон постійно відрізнявся своєю економічною специфікацією. Це проявилося найяскравіше із початком промислової революції у Британії, яка різко стала потребувати вугілля в астрономічних масштабах — могутність Британської імперії штовхав уперед паровий двигун. Уельс, багатий вугільними шахтами, дуже швидко став вузькоспеціалізованим регіоном, своєрідною «шахтарською країною«. І саме в цей період, по аналогії з такими ж регіонами по всьому світу, валлійці вперше відчули, що центр їх просто банально використовує та експлуатує.

Час націоналістів

А зараз що? Чи насправді мова і культура дають валлійцям вимірювані й реальні політичні, економічні та соціальні переваги? Що ж, про це доволі переконливо говорить статистика. З початку 1990-х валлійська національна партія поступово здобувала все ширшу підтримку. Певною мірою це відповідало загальному тренду — у 1997-му шотландці на референдумі добилися права на власний парламент. Але одночасно — це було й питання зручності. Валлійська партія Плайд Камру («Партія Уельсу») давала виборцям альтернативу, але коли постало питання про автономний парламент і місцеве врядування, то кого ще вибирати, як не місцеву партію, яка репрезентує виключно місцеві інтереси?

Тож, не дивно, що вибори 2019 року показали перші успіхи умовних «прокельтських» партій. Нові місцеві вибори у 2021 році ще раз підтвердили цю тезу — й ірландський Шинн Фейн, і шотландські націоналісти, і навіть Плайд Камру не лише повторили успіх, але й підтвердили його новими місцями у місцевих радах. Щоправда, Плайд Камру дещо відстала від колег — здобула всього одне нове місце в британському парламенті. Але для Уельсу це вже неабиякий успіх.

У традиційно лейбористських валлійських округах здобути нові місця для лівоцентристських сил — апріорі важке завдання. То як націоналістам вдалося не лише тримати свої позиції, але і розвивати успіх? На це є декілька вагомих причин. По-перше, незважаючи на падіння рейтингів консерваторів на фоні неякісного реагування на наслідки пандемії та нові невдалі угоди з Європейським Союзом, свої рейтинги не особливо втримали і лейбористи. Логічною була б ситуація, за якої провали владної партії спричинили б гарну й стабільну підтримку для опозиції — особливо в британській моделі, коли формат «тіньового кабінету« дозволяє якісно показати альтернативу. Але ж ні, лейбористи гарно підгадали час для початку внутрішньопартійних розборок. Як результат — валлійські націоналісти почувають себе ще впевненіше.

По-друге, Brexit. Хоча більшість валлійців у 2016 році все ж проголосували за те, аби вийти з ЄС, очевидні промахи переговорного процесу та труднощі останніх років показали дійсні перспективи такого грандіозного зовнішньополітичного проекту. Плайд Камру із початку минулого року змінила риторику на опонування Brexit, і тепер радісно пожинає з цього плоди. Як ми бачимо, нестабільна політична та економічна ситуація породили краще електоральне поле для націоналістів та змінили, певним чином, політичний ландшафт Уельсу. Але така суспільна невизначеність дала ще один результат — цього разу страхітливо прагматичний.

Валлійська комісія

Перед травневими виборами цього року лейбористська партія в Уельсі, намагаючись вибити з-під Плайд Камру частину її маргінального електорату, пішла на напрочуд сміливий крок — вона включила в свій передвиборчий маніфест обіцянку створити комісію, яка визначить майбутнє Уельсу в нових політичних умовах postBrexit. Сміливий крок виборці оцінили й дали лейбористам перемогу на цих виборах. Що цікаво, даний крок оцінили й опоненти — консерватори, хоча й активно критикували саму ініціативу, проте зрештою направили запит на приєднання до неї. Тут варто зробити ремарку, що і лейбористи, і консерватори, у своїх передвиборчих програмах чітко зазначили власну прихильність єдності і неподільності Великої Британії.

У чому ідея нового органу? Незалежна Конституційна комісія розпочала свою роботу, адже в політичного істеблішменту немає впевненості в тому, що поточний стан справ в Уельсі стосовно статусу держави, політичних повноважень її обраних представників, рівня автономії щонайкраще відповідають інтересам валлійців. Комісія розпочне свою роботу із фронтального соцопитування про настрої населення і їх погляди на поточну політичну й економічну ситуацію в країні.

Надалі дискусія прийме більше політичний поворот — яке має бути розподілення повноважень між Кардіффом та Лондоном? Дійсно, наразі Сеннед (парламент Уельсу) контролює питання охорони здоров’я, місцевого самоврядування та освіти. Але чому б валлійцям не мати той самий ступінь автономії, який мають шотландці та ірландці? Чому б їм також не опікуватися і державними медіа, і енергетикою, і — найголовніше — більшою частиною власних податків?

Таким чином, питання більшої автономії а, можливо, й незалежності — може отримати щось більше, ніж культурно-історичний вимір. Аналогічно до шотландської ситуації, справжнім переломним моментом стало введення в дискусію економічного аргументу. На фоні ускладнення економічної ситуації і більшого контролю з Лондона питання про фіскальну та монетарну незалежність може мати своє місце й у валлійських дебатах. А головне, співголова комісії Лаура МакКалістер вже заявила, що вони «розглядають усі можливі варіанти для Уельсу» — включно з незалежністю.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Вже йдете? Перш ніж Ви підете ...

Запрошуємо до нашого каналу Telegram

Не варто пропускати жодної актуальної новини ;)
close-link