Connect with us

В світі

Втеча по-королівськи: яку ціну матиме корупційний скандал навколо іспанського монарха?

Ще десять років тому король Іспанії Хуан Карлос І, який забезпечив зразковий перехід своєї країни від авторитарної диктатури Франсіско Франко до демократії та подальшого членства країни в Євросоюзі, був фактично беззаперечним авторитетом у своїй країні.

Тепер усе інакше: поки деякі іспанські політики закликали стерти ім’я Хуана Карлоса з громадського простору, батько чинного глави держави оголосив, що назавжди покидає Іспанію. Що ж сталося? Відповідь знайома — корупційні скандали. Нові деталі доповнюють скандальні для Іспанії новини про те, що Хуан Карлос І був бенефіціаром панамської офшорної структури з рахунком у швейцарському банку, на який саудівський король переказав 100 мільйонів доларів (на той час, у 2008 році — 64,8 млн євро), переважну частину з яких монарх подарував своїй фаворитці.

Так, нову хвилю обурення іспанців викликало те, що, наприклад, лише в 2010 році Хуан Карлос розпорядився 1,5 млн євро готівки спрямувати на себе та свою родину — приватні поїздки, забаганки та іншого роду незадекларовані витрати.

Подарунок для «іспанського брата»

У 2008 році фінансовий консультант Хуана Карлоса провів дві зустрічі з послом Королівства Саудівська Аравія в США. Спершу у Вашингтоні відбулося оголошення бажання саудівського монарха Абдали зробити подарунок своєму «іспанському брату». Тісні відносини між двома країнами — позначені, зокрема, військовими поставками іспанського оборонпрому та обміном всілякими нагородами між урядами країн, попри суспільні зауваги щодо порушення прав людини в Саудівській Аравії, — базувалися на теплих відносинах монархів.

Під час другої зустрічі між обома посередниками, яка відбулася в Швейцарії, саудитам було передано на рахунок у швейцарському банку, на який можна перерахувати, подарунок. Рахунок був відкритий на панамську фундацію «Лукум», бенефіціаром якої був Хуан Карлос.

Як нещодавно виявила британська преса, другим бенефіціаром значився син Хуана Карлоса — теперішній король Філіп VI, який уже встиг заявити, що нічого про це не знав. Сума, яку переказав Абдала, мала вразити Хуана Карлоса — це майже 65 мільйонів євро. Для порівняння, згодом Хуан Карлос отримає на цей самий рахунок ще один подарунок — від короля Бахрейну, але «лише» 1,4 мільйона євро.

Примітно, що в ті роки Саудівська Аравія розпочинала міжнародний конкурс для визначення підрядника на побудову швидкісної залізниці між містами Мекка та Медіна. За підсумком цього процесу, в 2012 році контракт уклали з іспанським консорціумом на загальну суму в 6,736 млрд євро. Тоді іспанський уряд подякував королю Хуану Карлосу за сприяння в отриманні цього найбільшого в історії країни контракту. Але в чому саме полягала ця роль? Зараз перед іспанським слідством постало питання: чи не була ця сума занижена, адже французькі конкуренти пропонували свої послуги на третину дорожче.

Паралельно слідство щодо переказу саудівських мільйонів ведеться у Швейцарії.

Фатальна жінка

У 2012 році Хуан Карлос потрапив чи не в перший великий скандал за час свого правління, яке розпочалося зі смерті генерала Франко в 1975 році. Вісім років тому, а це — знову ж таки — період економічної кризи, великих скорочень та безробіття, стало відомо, що іспанський король полював на слонів у Ботсвані. Це, мабуть, ніколи не стало б новиною, якби на той час 74-річний Хуан Карлос не травмував собі стегно. Тоді реакцію суспільства вдалося загладити безпрецедентним публічним вибаченням: «я помилився, цього не повториться», пообіцяв Хуан Карлос. Важливо те, що супутницею Хуана Карлоса у тій поїздці була його подруга Корінна. Корінні Ларсен (за другим чоловіком — Сайн-Вітгенштейн) зараз 56 років, останні 14 з яких вона тісно знайома з Хуаном Карлосом.

На чому б не базувалися ці відносини, але у світлі світової уваги до свого імені через скандал із сафарі іспанський король вирішив закрити панамську фундацію, а залишок з рахунку — майже 60 мільйонів євро — переказати на рахунок Корінни. Злі язики стверджують, що згодом, після зречення від престолу на користь свого сина Філіпа у 2014 році, Хуан Карлос думав переїхати до Корінни в Лондон. Але розпочалося найцікавіше. Корінна переконує, що отримані мільйони були дружнім подарунком Хуана Карлоса. Інше пояснення, яке знаходять аналітики — це те, що Корінна мала виступити в ролі підставної особи Хуана Карлоса для зберігання цих грошей, але потім передумала.

Така версія принаймні пояснювала б, чому, за словами самої Корінни, іспанські спецслужби проникли до її будинку в Монако, а з нею спілкувався сам очільник Національного розвідувального центру Іспанії Фелікс Рольдан.

У 2015 році Корінна провела приватну зустріч в Лондоні з посадовцем іспанської поліції — комісаром Вільярехо. Той обіцяв посприяти їй у тому, аби позбутися уваги іспанських спецслужб, але для цього вона мала допомогти створити скандал довкола Фелікса Рольдана, націлений на відставку останнього.

Особливістю комісара Вільярехо було те, що він записував на диктофон усі свої розмови. Коли його затримали у 2017 році у певній кримінальній справі, з його помешкання конфіскували 40 терабайтів цих записів. Серед них — і розмови з Корінною, під час яких та розповідала, що Хуан Карлос отримував «комісійні» за посередництво в залізничному контракті та взагалі повертався з подорожей на аравійський півострів з валізками «чорних» грошей.

Тоді іспанська прокуратура не стала перевіряти ці розмови на правдивість. Але запит швейцарських слідчих та обмін інформацією призвели до нового слідства в Іспанії. Тепер на допит викликають саму Корінну, яка в останні кілька років безуспішно намагалася встановити контакт з королем Філіпом VI — у кількох листах вимагала відновити спілкування з королівським домом, а інакше вона почне співпрацювати зі швейцарськими слідчими.

Король в екзилі

Філіп VI, зійшовши на престол у 2014 році, зумів відгородитися від скандалу довкола своєї сестри Крістіни та її чоловіка Іньякі, які були під слідством щодо махінацій, відмивання грошей та фіскальних злочинів (останній засуджений до тюремного терміну, а саму Крістіну вивели з-під обвинувачення). Тоді він провів формальне та матеріальне розмежування між королівською родиною та родиною короля. А нещодавно, з першими новинами про офшор Хуана Карлоса, син позбавив короля-емерита грошових асигнувань та публічно відмовився від спадщини, яка може бути по смерті батька.

Проте просто так зупинити скандал не вдалося. Цього разу потреба в «damage control» змусила королівський дім спровадити Хуана Карлоса геть з країни. Так, увечері 3 серпня король Філіп VI подякував батькові за «обдумане рішення» покинути країну, про яке повідомлялося в спільному комюніке. «Мій статус, здобутки та моя особиста людська гідність цього від мене вимагають», — пояснив своє рішення Хуан Карлос, пославшись на «публічний розголос певних минулих подій з особистого життя». Король-батько також зазначив, що пішов на такий крок, аби «полегшити виконання функцій» своєму сину. Поки нічого не повідомлялося про плани дружини Хуана Карлоса — королеви Софії Грецької, яка незалежно від проблем чоловіка досі виконує в Іспанії певну інституційну роль. До речі, навіть найбільші критики корони не можуть сказати нічого поганого про королеву-матір. Додамо, що востаннє іспанський король подавався до екзилу в 1931 році, пришвидшивши проголошення Другої іспанської республіки. Що характерно, дід Хуана Карлоса — король Альфонсо ХІІІ — також покидав країну окремо від своєї офіційної дружини.

За даними ЗМІ, екс-монарх Іспанії нині отаборився в тих же Об’єднаних Арабських Єміратах, й почувається він там цілком комфортно.

Андрій ЯКУБУВ,
політолог,
активіст української громади в Іспанії

Джерело: Юридичний вісник України

В світі

Європарламент визнав Координаційну раду опозиції Білорусі

Європейський парламент визнав Координаційну раду опозиції Білорусі тимчасовим представницьким органом білоруського народу.

Відповідну резолюцію було ухвалено на засіданні Європарламенту в Брюсселі. «За» резолюцію проголосували 574 депутати, «проти» – 37, «утрималось» – 82. В резолюції депутати ЄП, зокрема, «вітають Координаційну раду як «тимчасовий представницький орган людей, які вимагають демократичних змін у Білорусі, відкритий для всіх політичних та соціальних зацікавлених сторін». Євродепутати заявили, що підтримують мирну і демократичну передачу влади в Білорусі. Також вони підтримують заклики білоруського народу щодо проведення якомога скоріше нових, вільних і справедливих виборів під міжнародним контролем, під егідою БДІПЛ/ОБСЄ.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Президента «Барселони» підозрюють у корупції

Каталонська поліція почала розслідування щодо президента знаменитої «Барселони» Хосепа Бартомеу, повідомляє El Mundo.

П’ятдесятисемирічного функціонера звинувачують у корупції, оскільки, на думку правоохоронців, він отримував від клубу особисту фінансову вигоду. Зокрема, підозри поліції викликала угода «Барселони» з компанією I3 Ventures, повідомляє Marca. Її метою було створити позитивний імідж президентові клубу, а також основним його керівникам. Разом із тим з приводу лідерів і ветеранів команди, на зразок Жерара Піке і Ліонеля Мессі, а також колишніх легенд клубу, наприклад, Хаві й екстренера Хосепа Гвардіоли – завдання ставилися абсолютно протилежні.

Як зазначаюється, що Бартомеу виплатив компанії суму, яка вшестеро перевищує ринкову вартість угоди. Поліція вимагає, щоб керівники клубу прийшли дати свідчення. В офісах «Барселони» пройшли перевірки з метою збору інформації.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

На Кіпрі заборонили цілуватися

Міністерство охорони здоров’я Кіпру ввело заборону на поцілунки, обійми, рукостискання і танці на весільних церемоніях і хрестинах.

Таким чином у республіці введено додаткові заходи для боротьби з поширенням коронавірусу. «Традиційна вітальна процедура, яка передбачає поцілунок або рукостискання — не дозволена», – заявили в Міністерстві охорони здоров’я щодо заборони на поцілунки між молодятами. Як уточнюється, під час привітань число присутніх не повинно перевищувати 250 осіб на годину. «Наприклад, якщо загальна кількість запрошених становить 1 тисячу осіб, то мінімальний час, витрачений на привітання має складатися з чотирьох години», – роз’яснили в Міністерстві охорони здоров’я.

Разом із тим, залишається колишнім ліміт максимального числа присутніх на званому обіді з нагоди весілля або хрестин в 350 осіб. Столи під час свята повинні бути розставлені так, щоб зберігалася соціальна дистанція в 2 кв. м на відкритому повітрі і 3 кв. м в закритому приміщенні. Крім того, заборонені і танці на таких святах. «На заході не повинно бути виділеного місця для танців, аби уникати скупчення людей. Наречені або батьки дитини, що проходить процедуру хрещення, повинні в обов’язковому порядку мати список всіх гостей церемонії, щоб можна було відстежити їх контакти в тому випадку, якщо у когось із присутніх буде виявлено коронавірус», – підкреслили в МОЗ.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

Telegram